Ўзбекистонда маркировка қоидаларига риоя қилиш устидан назорат кучайтирилмоқда
Ўзбекистонда маркировка қоидаларига риоя қилиш устидан назорат кучайтирилмоқда. Энди қалбаки маркировкали товарлар савдоси учун уларни мусодара қилиш, шунингдек жиноий жавобгарлик белгиланади.
1. 2024 йил 1 сентябргача Солиқ қўмитаси тамаки ва алкогол маҳсулоти, пиво, дори-дармон ва маиший техника чакана савдоси билан шуғулланувчи барча корхоналарни «Асл Белгиси» тизимида рўйхатдан ўтишини назоратга олиши лозим.
2. 2024 йил 1 ноябргача маркировкаланиши лозим бўлган товарлар улгуржи савдоси фақат нақдсиз шаклда амалга оширилиши тўғрисида норматив-ҳуқуқий акт лойиҳаси ишлаб чиқилиши лозим.
3. 2026 йил 1 августгача Вазирлар Маҳкамаси қалбаки маркировкали товарларнинг мажбурий мусодарасини жорий этиш, шунингдек бундай маҳсулот ишлаб чиқарилиши, импорти ва савдоси учун жиноий жавобгарлик белгиланиши тўғрисида таклифлар тақдим этиши лозим.
Нега бундай қилиняпти? Биринчи навбатда – Ўзбекистондаги яширин иқтисодиёт даражасини пасайтириш учун. Иккинчидан – Ўзбекистонга ноқонуний йўллар билан олиб кирилаётган контрабанда сигарет, контрафакт алкогол маҳсулоти ва бошқа товарлар савдоси каби ҳолатларни бартараф этиш учун.
Контрабандага оид вазиятни рақамлар яққол намоён этади. Масалан, 2024 йилнинг биринчи ярим йиллигида мамлакатда жами 40 млн сўмли 1 млн 870 минг қути контрабанда сигарет қўлга олинди. Бир неча кун олдин эса, Сурхондарё вилоятидаги савдо нуқталаридан бирида 21 миллион сўмлик 28 турдаги контрафакт алкогол маҳсулоти аниқланди. Бундай маҳсулотдан заҳарланиш ҳолатлари камёб эмас, аммо унинг учун ҳеч ким жавобгар бўлмайди. Бу эса, нотўғри.
Текширув рейдлари бутун мамлакат бўйлаб амалда ҳар куни ўтказилади. Ва ҳар бир текширувдан кейин ҳам контрабанда тамаки маҳсулоти, ҳам кафолатланмаган сифатга эга алкогол ичкиликлари катта миқдорда қўлга олинмоқда.

В Узбекистане усиливают контроль за соблюдением правил маркировки
Теперь за продажу товаров с поддельной маркировкой будет введена их конфискация, а также уголовная ответственность.
1. До 1 сентября 2024 года Налоговый комитет должен проконтролировать регистрацию всех предприятий, занимающихся розничной торговлей табачной и алкогольной продукции, пива, медикаментов и бытовой техники, в системе Asl Belgisi.
2. К 1 ноября 2024 года должен быть разработан проект нормативно-правового акта об оптовой продаже товаров, подлежащих маркировке только за безналичный расчет.
3. До 1 августа 2026 года Кабинет Министров должен предоставить предложения о введении обязательной конфискации товаров с поддельной маркировкой, а также об установлении уголовной ответственности за производство, импорт и сбыт такой продукции.
Зачем это делается? В первую очередь для того, чтобы снизить уровень теневой экономики в Узбекистане. Во-вторых, для того, чтобы ликвидировать такое явление, как продажа контрабандных сигарет, контрафактной алкогольной продукции и других товаров, ввозимых в Узбекистан незаконным способом.
Лучше всего о ситуации с контрабандой говорят цифры. Например за первое полугодие 2024 года в стране было изъято 1 млн 870 тысяч пачек контрабандных сигарет на сумму более 40 млн сумов. А буквально пару дней назад, в одной из торговых точек Сурхандарьинской области были выявлено 28 видов контрафактной алкогольной продукции на сумму 21 миллион сумов. Случае отравления такой продукцией совсем не редкость, но ответственность за них никто не несёт. А это неправильно.
Проверочные рейды проходят по всей стране практически каждый день. И после каждой проверки изымается большое количество как контрабандной табачной продукции, так и алкогольных напитков негарантированного качества.