Ўзбекистоннинг тиббий ва соғломлаштириш туризми ривожлантирилади
Бу ҳақда жорий йил 23 сентябр куни имзоланган «Ўзбекистон Республикасида тиббий ва соғломлаштириш туризмини янада ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги ПҚ-335-сонли қарорда гап боради.
Қарор билан, шунингдек, қуйидагилар белгиланди:
- «Тиббий хизматлар меҳмондўстлиги» («Medical service hospitality») дастури амалга оширилади;
- давлат ва хусусий тиббиёт муассасалари ҳамда санаторий ва пансионатлар томонидан кўрсатилаётган хизматлар сифатини мониторинг қилиш тизими жорий қилинади;
- консалтинг – диагностика – даволаш – туроператор – транспорт – тиббий таржимон хизматларини биргаликда кўрсатадиган тиббий туризм кластерлари фаолияти йўлга қўйилади;
- тоифали (юлдузли) меҳмонхоналар типидаги санаторийлар фаолияти йўлга қўйилади;
- тоғли, шифобахш балчиқ қатламлари бор ҳамда шифобахш сувлар қаторига киритилган ва санитария-соғломлаштириш аҳамиятига молик сув (термал сув) объектлари мавжуд бўлган ҳудудларда санаторий-курорт зоналари ташкил қилинади;
- 2025 йил 1 апрелгача интернет тармоғи орқали яшовчиларни ҳисобга олишнинг автоматлаштирилган махсус электрон дастури (E-mehmon)га уланган хусусий тиббиёт ва соғломлаштириш муассасалари дастлабки 6 ойлик абонент тўлови тўлашдан озод қилинади.

В Узбекистане будут развивать медицинский и оздоровительный туризм
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию медицинского и оздоровительного туризма в Республике Узбекистан» (ПП №335 от 23.09.2024 года). Об этом сообщает Минюст.
Согласно Постановлению, определено следующее:
- будет реализована программа «Гостеприимство медицинских услуг» («Medical service hospitality»);
- будет внедрена система мониторинга качества услуг, оказываемых государственными и частными медицинскими учреждениями, а также санаториями и пансионатами;
- будет налажена деятельность кластеров медицинского туризма, оказывающих совместные услуги «консалтинг – диагностика – лечение – туроператор – транспорт – медицинский переводчик»;
- будет разработан бренд медицинского и оздоровительного туризма Узбекистана под названием «Авиценна» и будет обеспечено его постоянное продвижение;
- будет налажена деятельность санаториев гостиничного типа, имеющих категории (звезды), и внедрена система их сертификации;
- будут созданы санаторно-курортные зоны в горных районах, на территориях с залежами лечебных грязей, а также с водными объектами, отнесенными к категории лечебных, и водными объектами (с термальными водами) санитарно-оздоровительного значения;
- до 1 апреля 2025 года будут освобождены от уплаты первоначальной шестимесячной абонентской платы частные медицинские и оздоровительные учреждения, подключенные к автоматизированной специальной электронной программе учета постояльцев («E-mehmon») посредством сети интернет.