Қирғизистонда икки кунлик мотам эълон қилинди
1-2 май кунлари Қирғизистонда Тожикистон билан чегарадаги можарода ҳалок бўлганлар хотирасига мотам эълон қилинди.
«Қирғизистон Республикаси Президенти Садир Жапаров фармонни имзолади, унга кўра 2021 йилнинг 1-2 май кунлари Қирғизистон Республикасида миллий мотам кунлари деб эълон қилинди», дейилади давлат раҳбари матбуот хизмати хабарида.
Мотам кунлари бутун мамлакат бўйлаб, шунингдек хориждаги дипломатик ва консуллик идоралари биноларида давлат байроқлари туширилади, маданият муассасалари ва телеканалларда кўнгилочар тадбирлар ва дастурларни бекор қилиш тавсия этилади.
Қирғизистон ҳукумати маҳаллий ўзини ўзи бошқариш органлари билан биргаликда қурбонлар ва жароҳатланганларнинг оилаларига ёрдам кўрсатиш учун чоралар кўради.
Эслатиб ўтамиз, 29 апрел куни Қирғизистон ва Тожикистоннинг чегара ҳудудлари маҳаллий аҳолиси ўртасидаги зиддият икки мамлакат ҳарбийлари ўртасида қуролли тўқнашувга айланиб кетди. Қирғизистон ва тожик чегарачилари ўртасида тўқнашувлар олти соатдан кўпроқ давом этди. Иккала томондан 40 нафарга яқин одам ҳалок бўлди, 200 дан ортиқ киши яраланди.

В Кыргызстане объявили траур по погибшим в конфликте на границе
1-2 мая в Кыргызстане объявлен траур по погибшим в конфликте на границе с Таджикистаном, сообщили в пресс-службе главы государства.
«Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров подписал указ, согласно которому 1-2 мая 2021 года объявлены днями национального траура в Кыргызской Республике», - говорится в сообщении.
В дни траура на всей территории страны, а также на зданиях дипломатических и консульских учреждений за рубежом будут приспущены государственные флаги, учреждениям культуры и телеканалам рекомендуют отменить развлекательные мероприятия и передачи.
Правительству Кыргызской Республики совместно с органами местного самоуправления поручено принять необходимые меры по оказанию помощи семьям погибших и пострадавшим.
Конфликт местных жителей приграничных районов Киргизии и Таджикистана 29 апреля перерос в вооруженное противостояние военных двух стран. Столкновения между киргизскими и таджикскими пограничниками длились более шести часов. Погибли около 40 человек с обеих сторон, более 200 - пострадали. Вечером 29 апреля стороны договорились о прекращении огня и отводе сил от границы.