Туркия матбуотининг хабар беришича, ҳодиса Қайнар туманидаги беш юлдузли меҳмонхона ҳудудида рўй берган.
Чўмилиш учун сувга тушган Рамзан Қодиров қўққис ҳушини йўқотган ва чўка бошлаган. Соҳил қўриқчилари ҳамда меҳмонхона ходимлари ҳолатдан хабар топиб, зудлик билан Чеченистон раҳбарини қутқаришган. Беморга биринчи ёрдам кўрсатилган ва у хусусий клиникага олиб борилган.
Тиббий кўрик ва кўмакдан кейин унинг ҳолати ижобий баҳоланган.
Чеченистон ҳукумати ҳодиса юзасидан изоҳ бермаган.
Рамзан Қодировнинг Телеграмдаги расмий саҳифасида ҳам бу борада бирор пост чоп этилмаган.
48 ёшли Рамзан Қодиров 2007 йилдан буён Чеченистонга раҳбарлик қилиб келади. Чечен уруши даврида аввал мустақиллик учун курашган, кейин эса Россия тарафига ўтган Қодиров зиддиятли шахс ўлароқ баҳоланади.
Сўнгги йилларда Рамзан Қодировнинг саломатлиги масаласи бот-бот муҳокама этилмоқда. Жумладан, 2023 йилда Украина разведкаси Қодиров сурункали касалликларнинг кучайиши туфайли оғир аҳволда экани ҳақида хабар тарқатганди.
Қодировнинг ўзи тузалмас касалликка чалингани ҳақидаги мишмишларни бир неча бор рад этган.
Жорий йил май ойида Қодиров яна кутилмаганда Россия раҳбариятидан уни лавозимидан озод этишларини сўраганини айтди.
«Euronews»га кўра Рамзан Қодиров Россия президенти Владимир Путиндан ўз ўрнини 17 ёшли ўғли Адам эгаллашини сўраган. Аммо Путин бу сўровга қарши чиққан.
«Новая газета. Европа» Рамзан Қодиров ошқозон ости бези некрози хасталигига чалингани ва унинг саломатлиги ёмонлашиб бораётгани ҳақида ёзган. Нашр Қодировнинг эҳтимолий вориси сифатида «Аҳмад» чечен махсус бўлинмалари қўмондони,  генерал-майор Апти Алаудиновни кўрсатган.

Глава Чечни Рамзан Кадыров чуть не утонул во время отдыха в городе Бодрум, провинция Мугла, на побережье Эгейского моря в Турции.
По сообщениям турецких СМИ, инцидент произошёл на территории пятизвёздочного отеля в районе Кайнар.
Рамзан Кадыров зашел в воду, чтобы искупаться, но внезапно потерял сознание и начал тонуть. Ситуацию заметили спасатели и сотрудники отеля, которые немедленно пришли на помощь и спасли главу Чечни. Ему была оказана первая медицинская помощь, после чего он был доставлен в частную клинику.
После обследования и оказания медицинской помощи его состояние было оценено как стабильное.
Власти Чечни не дали никаких комментариев по поводу произошедшего.
В официальном канале Рамзана Кадырова в Telegram также не было опубликовано никаких сообщений по этому поводу.
48-летний Рамзан Кадыров возглавляет Чечню с 2007 года. Во времена чеченской войны он сначала сражался за независимость, но затем перешёл на сторону России, из-за чего его считают противоречивой фигурой.
В последние годы всё чаще обсуждается вопрос о состоянии здоровья Рамзана Кадырова. В частности, в 2023 году украинская разведка сообщала, что Кадыров находится в тяжёлом состоянии из-за обострения хронических заболеваний.
Сам Кадыров неоднократно опровергал слухи о том, что страдает неизлечимой болезнью.
В мае текущего года Кадыров неожиданно заявил, что попросил российское руководство освободить его от должности.
По данным «Euronews», Рамзан Кадыров просил президента России Владимира Путина назначить на своё место своего 17-летнего сына Адама, однако Путин отклонил эту просьбу.
Издание «Новая газета Европа» писало, что Рамзан Кадыров страдает от некроза поджелудочной железы и его здоровье ухудшается. В качестве возможного преемника Кадырова издание назвало командующего чеченским спецподразделением «Ахмат», генерал-майора Апти Алаудинова.