Расман: Рамазон ойининг биринчи куни санаси маълум қилинди
Ўтган ҳафтада Ўзбекистон мусулмонлари идораси ташаббуси билан Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия ва Озарбайжон каби туркий давлатлар Фатво ҳайъатларининг онлайн мажлиси бўлиб ўтди. Бу ҳақда Ўзбекистон мусулмонлари идораси матбуот хизмати хабар берди.
Йиғилишда уламолар ва соҳа мутахассислари томонидан Рамазон ойи ҳилолини кузатиш бўйича қилинаётган ишлар, фалакий ҳисоб-китоблар, астрономик маълумотлар атрофлича таҳлил қилинди. Шунингдек, дунёдаги йирик фатво идоралари ва нуфузли астрономия институтлари ахборотлари батафсил кўриб чиқилди.
Туркий давлатлар уламолари фиқҳий қоидаларга таянган ҳолда фалакий ҳисоб-китоб ва астрономик кузатувларни эътиборга олиб, ҳижрий 1445 йил Рамазон ойининг биринчи куни милодий 2024 йил 11 март, душанба кунига тўғри келиши ҳақида якдил фикрга келдилар, дейилади хабарда.

Стала известна точная дата начала месяца Рамазан в Узбекистане
Священный для мусульман месяц Рамазан в этом году начнется 11 марта, сообщает Управление мусульман Узбекистана.
На прошлой неделе по инициативе Управления мусульман Узбекистана в онлайн формате состоялось заседание Совета фетв тюркских государств по данному вопросу. В заседании приняли участие представители Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Азербайджана и Турции.
На встрече ученые и эксперты проанализировали астрономические расчеты и наблюдения, а также информацию ведущих мировых астрономических институтов, говорится в сообщении.