Хивада темирйўл ва вокзал очилди
Президент Шавкат Мирзиёев 29 ноябрь куни Урганч - Хива поездида Хива шаҳрига келди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Давлатимиз раҳбари 2017 йил январь ойида Хоразм вилоятига ташрифи чоғида Хива шаҳрига темир йўл олиб келиш бўйича топшириқлар берган эди. Шу асосда Урганчдан Хивагача 30 километр «пўлат из» ётқизилиб, Хива шаҳрида вокзал барпо этилди. Шунингдек, зарур инфратузилма иншоотлари, қўриқлаш пунктлари, йўл ўтказгич ва кўприклар қурилди.
Президентимиз Хива вокзалида яратилган шароитларни кўздан кечирди.
Вокзал биноси йўловчиларга қулайлик ва хавфсизлик талаблари асосида қурилган. Девор ва устунлар Хоразмнинг қадимий меъморчилик анъаналарига хос безатилган. Бу ерда бир вақтнинг ўзида 200 йўловчига хизмат кўрсатилиши мумкин. Замонавий VIP заллар, она ва бола, тиббиёт хоналари ташкил этилган. Туристлар учун ахборот берувчи белгилар, планшетлар қўйилган. Вокзалдаги 20 ўринли меҳмонхона юртдошларимиз ва туристларга қўшимча қулайлик яратади.
Президентимиз кўрсатмасига мувофиқ вокзал қадимий Хива қалъаси яқинида қурилгани катта аҳамиятга эга. Бу шаҳарга сайёҳларни кўпроқ жалб этиш, ҳудуднинг туризм салоҳиятидан самарали фойдаланиш учун кенг имконият яратади.
Урганч - Хива темир йўл йўналиши ва Хива вокзали расман очилди. Келгусида Хивагача «Afrosiyob» тезюрар поезди қатновини йўлга қўйиш режалаштирилган.

В Хорезме открыты новая железнодорожная линия и вокзал
Президент Шавкат Мирзиёев 29 ноября прибыл из Ургенча в Хиву на поезде, пишет пресс-служба Президента.
Глава государства в ходе поездки в Хорезмскую область в январе 2017 года поручил протянуть железную дорогу к Хиве. За минувший период с Ургенча до Хивы проложено 30 километров стальных путей, в Хиве построен железнодорожный вокзал. Также возведены необходимые объекты инфраструктуры, пункты охраны, путепроводы и мосты.
Президент ознакомился с созданными здесь условиями.
При строительстве вокзала учтены современные требования по удобству и безопасности. Здание оформлено в духе древних традиций хорезмской архитектуры. Вокзал способен обслуживать одновременно 200 пассажиров. Действуют современные VIP-залы, комната матери и ребенка, медицинский кабинет. Установлены указатели и информационные табло. Дополнительным удобством для туристов является гостиница на 20 мест при вокзале.
По указанию главы государства вокзал построен недалеко от Кухна Арка - старой крепости Хивы, что способствует более широкому привлечению туристов в город, эффективному использованию туристического потенциала региона.
Президент дал указания по расширению спектра услуг для пассажиров, созданию туристам дополнительных удобств и льгот.
Состоялось официальное открытие железнодорожной линии "Ургенч-Хива" и вокзала Хивы. В дальнейшем планируется продление движения высокоскоростных поездов “Afrosiyob” до Хивы.