Президент жаҳон ва Осиё чемпионига уй совға қилди
Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон карлар жамиятининг Кар-соқовлар маданият марказини бориб кўрди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Бу ерда қурилиш ва таъмирлаш ишлари амалга оширилган. 450 ўринли концерт зали, тўгарак хоналари, спорт заллари таъмирланиб, замонавий жиҳозланган.
Давлат раҳбари жамият аъзолари билан мулоқот қилиб, уларнинг дарду ташвишлари, соҳадаги камчиликларни сўради.
Кар-соқов болаларни ўқитувчи мутахассислар ва сурдотаржимонлар тайёрлаш масаласига эътибор қаратилди.
Шавкат Мирзиёев аҳолининг мазкур қатлами саводхонлиги, тарбияси, ишлаши, дам олиш ва даволаниш шароитларини яхшилаш мақсадида алоҳида қарор тайёрлаш бўйича топшириқ берди.
Шахмат бўйича жаҳон чемпиони Сирожиддин Зайниддинов, таэквондо бўйича Осиё чемпионати совриндори Даврон Хидиров, ёш режиссёр Олег Ошипенкога Тошкент шаҳридан уй, маданият маркази учун иккита автобус совға қилди.
— Биласизки, давлат халққа хизмат қилади, деган тамойилни ўзимизга мақсад қилиб олганмиз. Сизлар ҳам жамиятимизнинг муносиб аъзосисизлар. Ушбу соҳага ҳамма шароитларни яратамиз. Ўзбекистондаги ҳар бир одам мен учун қадрли, — деди Шавкат Мирзиёев.
Давлат раҳбарининг 2018 йил 11 июндаги «Аҳолининг ижтимоий заиф қатлами бандлигини таъминлашни рағбатлантиришнинг ташкилий чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори асосида алоҳида тоифадаги тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш, ногиронлиги бўлган шахсларни меҳнат фаолиятига жалб этишга имтиёзлар берилган.
Шу мақсадда Ўзбекистон карлар жамияти ҳудудида тикувчилик корхонаси ташкил этилган. Унга 100 дан зиёд хотин-қиз ишга жойлаштирилган.
Президент ушбу корхонани кўздан кечирди, тикувчи аёллар билан суҳбатлашди. Амалга оширилаётган бундай ишлар изчил давом этишини, ногиронлиги бўлган шахслар учун иш жойлари ташкил этишга алоҳида эътибор қаратилишини таъкидлади.

Президент подарил квартиры чемпионам мира и Азии
Президент посетил Центр культуры глухонемых Общества глухих Узбекистана. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Здесь была проведена строительно-ремонтная работа. На современном уровне оснащены концертный зал на 450 человек, кабинеты кружков, спортивные залы.
Глава государства побеседовал с членами общества, поинтересовался волнующими их проблемами, недостатками в сфере.
Было уделено внимание вопросам подготовки педагогов для глухонемых детей и сурдопереводчиков.
Шавкат Мирзиёев поручил подготовить постановление, предусматривающее улучшение условий воспитания, обучения, труда, отдыха и лечения граждан этой категории.
Глава государства подарил чемпиону мира по шахматам Сирожиддину Зайниддинову, призеру чемпионата Азии по таэквондо Даврону Хидирову, молодому режиссеру Олегу Ошипенко квартиры в Ташкенте, а также автобус центру культуры.
«Как вы знаете, мы сделали главным для себя принцип, согласно которому государство служит народу. Вы также являетесь достойными членами нашего общества. Мы создадим все условия в этой сфере. Мне дорог каждый человек в Узбекистане», - сказал Шавкат Мирзиёев.
В соответствии с постановлением главы нашего государства «Об организационных мерах по стимулированию обеспечения занятости социально уязвимых слоев населения» от 11 июня 2018 года введены льготы для поддержки субъектов предпринимательства отдельной категории, вовлечения лиц с инвалидностью к трудовой деятельности.
С этой целью на территории Общества глухих Узбекистана организовано швейное предприятие, в котором трудоустроены более 100 женщин.
Президент ознакомился с деятельностью этого предприятия, побеседовал с швеями. Глава государства отметил, что начатая в сфере работа последовательно продолжится, созданию рабочих мест для лиц с инвалидностью будет уделяться особое внимание.