Расман: Абдуқодир Ҳусанов «Манчестер Сити» билан шартномасини 2031 йилгача узайтирди
«Манчестер Сити» Ўзбекистон терма жамоаси ҳимоячиси Абдуқодир Ҳусанов билан янги беш йиллик шартнома имзолаганини расман эълон қилди. Янги келишувга кўра, футболчи клуб сафида 2031 йилгача тўп суради.
Ҳусанов Англия клубига 2025 йил январ ойида келиб қўшилган бўлиб, қисқа вақт ичида жамоанинг асосий футболчиларидан бирига айланди. 2025/26 йилги мавсумнинг иккинчи ярмида у Марк Гейи билан марказий ҳимояда ишончли тандем ҳосил қилиб, жамоанинг сўнгги 19 та АПЛ учрашувидан 16 тасида майдонга тушди. Шунингдек, Англия кубоги ва Лига кубоги финалларида ҳам муҳим роль ўйнади, дейилади клуб матбуот хизматининг хабарида.
Таъкидланишича, 22 ёшли ҳимоячи «Манчестер Сити» сафида атиги 47 та ўйин ўтказганига қарамай, юқори тезлиги ва самарали ҳимоявий ҳаракатлари билан Премьер-лиганинг энг истиқболли ёш футболчиларидан бири сифатида эътироф этилди. У, шунингдек, клубнинг 2025/26 йилги мавсумдаги энг яхши футболчиси соврини учун номзодлар учлигидан ҳам жой олган эди.
Бундан ташқари, Ҳусанов Ўзбекистон терма жамоасининг тарихда илк бор Жаҳон чемпионатига йўлланма олиши йўлида ҳам муҳим ҳисса қўшди.
Янги шартнома имзолангач, Абдуқодир Ҳусанов клубда қолаётганидан мамнунлигини билдириб, «Манчестер Сити»да ҳар куни ривожланаётганини таъкидлади.
«Бу мен ва оилам учун жуда қувончли кун. Манчестерга келганимдан буён ҳар бир лаҳзадан завқ олдим ва футболчи сифатида кўп нарсани ўргандим. Энди янги вазифам — Энсо Мареска ва унинг мураббийлар штабига ўзимни намоён этиш ҳамда жамоада мунтазам ўрин эгаллаш. Мухлисларга қўллаб-қувватлагани учун раҳмат. Энди бор эътиборим клуб муваффақияти учун бор кучимни беришга қаратилган», — деди Ҳусанов.
Клубнинг футбол бўйича директори Угу Виана эса Ҳусановнинг Англияга келганидан буён ривожланишидан мамнун эканини билдириб, унинг жаҳон даражасидаги марказий ҳимоячига айланиши учун барча имкониятларга эга эканини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, 22 ёшли футболчининг энг яхши йиллари ҳали олдинда ва у Энсо Маресканинг режаларида муҳим ўрин тутади.

Абдукодир Хусанов официально продлил контракт с «Манчестер Сити» до 2031 года
«Манчестер Сити» официально объявил о подписании нового пятилетнего контракта с защитником сборной Узбекистана Абдукодиром Хусановым. Новое соглашение рассчитано до лета 2031 года.
22-летний футболист присоединился к английскому клубу в январе 2025 года и за первые полтора сезона сумел закрепиться в основном составе. Во второй половине сезона-2025/26 Хусанов регулярно выходил на поле в паре с Марком Гехи, приняв участие в 16 из последних 19 матчей Премьер-лиги, а также сыграл важную роль в победах команды в Кубке Англии и Кубке английской лиги.
За 47 матчей в составе «горожан» узбекистанец зарекомендовал себя как один из самых перспективных молодых центральных защитников чемпионата Англии. По итогам прошлого сезона он также вошел в тройку претендентов на звание лучшего игрока «Манчестер Сити», уступив лишь воспитаннику клуба Нико О'Райли.
После подписания нового контракта Хусанов поблагодарил клуб и болельщиков за поддержку.
«Это великий день для меня и моей семьи. Я очень рад продлить свое пребывание в „Манчестер Сити“. С момента приезда в Манчестер я наслаждался каждой минутой и чувствую, что продолжаю расти как футболист.
Теперь передо мной новый вызов — впечатлить Энцо Мареску и его тренерский штаб, чтобы регулярно выходить на поле. Я полон решимости добиться этого.
Спасибо болельщикам „Манчестер Сити“ за поддержку. Она сыграла важную роль в моей адаптации к жизни в Англии и Премьер-лиге. Сейчас я смотрю только вперед и готов сделать все возможное, чтобы помочь клубу добиваться новых успехов», — заявил Хусанов.
Спортивный директор клуба Угу Виана отметил, что защитник уже успел продемонстрировать высокий потенциал.
«Мы очень довольны развитием Абдукодира с момента его приезда в Англию. Он превращается в выдающегося защитника, но мы уверены, что это лишь начало.
Ему всего 22 года, лучшие годы еще впереди, и его потенциал очевиден. Именно поэтому мы рады, что он подписал новый контракт с „Манчестер Сити“. Надеемся, он станет важной частью команды Энцо Марески в ближайшие годы», — сказал Виана.