Адлия вазирлиги: «Мактабларда ҳуқуқий фанлардан ўтилаётган дарсликлар қониқарсиз»
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан мактаб, академик лицей ва касб-ҳунар коллежларида ўтилаётган ҳуқуқий фанларнинг ўқув дастурлари ҳамда дарслик сифатида тавсия этилган 2014 йилда чоп этилган 8-синфларга мўлжалланган “Ўзбекистон давлати ва ҳуқуқи асослари”, 2014 йилда чоп этилган 9-синф учун “Конституциявий ҳуқуқ асослари”, 2017 йилда чоп этилган 10-синфларга мўлжалланган  “Давлат ва ҳуқуқ асослари” ва шу номдаги 2018 йилда чоп этилган 11-синф ўқувчилари учун адабиётларининг мазмуни ҳуқуқий таълимга қўйилаётган талаблар асосида ўрганилди.
Ўрганиш натижаларига кўра, дарсликларда давлат ва ҳуқуқ масалалари, ҳуқуқий тушунча ва атамаларга оид маълумотлар мураккаб тилда ёзилганлиги, ўқувчиларнинг эслаб қолиш қобилияти, тафаккури, ёши ва психофизиологик хусусиятлари эътиборга олинмаганлиги каби салбий ҳолатлар аниқланди. Масалан, 8-синф дарслигининг 25-мавзуси “Ички ишлар ва адлия вазирлиги. Нотариал идоралар ва адвокатура” масаласига бағишланган бўлиб, унда “Олий юридик маълумотли ва белгиланган тартибда адвокатлик фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқини берувчи лицензия (рухсатнома)ни олган Ўзбекистон Республикаси фуқароси Ўзбекистон Республикасида адвокатлик фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқига эга. Адвокатлик рухсатномасини олиш учун малака комиссияси имтиҳонини топшириш шарт” (144-бет) тушунчаси берилган. У расмий юридик қоида бўлиб, мактаб ўқувчиси учун тушунарсиз ҳисобланади.
Шу билан бирга, 9-синф дарслигида айрим мавзулар ўзбек адабий тил қоидаларига риоя этмаган ҳолда: “Барча давлат органлари ўз актларининг” (9-бет), “демократия ва ижтимоий адолат идеалларини тан олиш” (18-бет), “норматив-ҳуқуқий акт”(20 бет) жумлалари қўлланилган. Шунингдек, айрим мавзулардаги “Ҳуқуқий идеализм ва ҳуқуқий нигилизм” (14-бет), “мажоритар” ва “пропорционал” (157-бет) атамаларининг мазмун-моҳияти ўқувчи учун очиб берилмаган.
10-синф дарслигида эса, “Ўзбекистон Республикаси – халқаро ҳуқуқ субъекти” масаласига бағишланган 1-бўлимида умумий мазмунга тўғри келмайдиган: “1-§. Ҳуқуқ – шахс ва давлат муносабатларининг мустаҳкам асоси”, “3-§. Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг мақсад ва вазифалари”, 4-§. Ўзбекистон Республикаси фуқаролиги”, “5-§. Инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоялаш механизми” мавзулар ёритилган.
Ҳуқуқий маълумотларни ёритишда мантиқий кетма-кетликка ва изчилликка амал қилинмаслиги ўқувчиларда ҳуқуқий тушунчанинг нотўғри шаклланишига ҳамда ҳуқуқий саводсизликнинг ортишига сабаб бўлади.
Шунингдек, 11-синф дарслигида ҳам ўқувчилар учун тушунарсиз ва мураккаб, катта ёшдаги фуқаролар ҳам ўзлаштириши қийин мавзулар берилган. Яъни, “Фуқароларнинг Конституция ва қонунларда мустаҳкамлаб қўйилган ҳуқуқ ва эркинликларига қарши жиноятлар”, “Оилага, ёшларга ва ахлоққа қарши жиноятлар”, “Тинчлик ва хавфсизликка қарши жиноятлар”, “Бошқарув тартибига қарши жиноятлар”, “Ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятлар” кабилар. Бу ўқувчи учун оғирлик қилади.
Аслида бундай ҳуқуқий маълумотлар олий юридик таълим тизимида 2-, 3-курс талабалари учун, юриспруденция бўйича таянч билим ва кўникмага эга бўлгандан кейингина алоҳида фан сифатида ўтилиши белгиланган.
Юқоридаги ҳолатлар ва бошқа шунга ўхшаш фактлар бўйича Адлия вазирлиги томонидан асосли таҳлилий маълумот тайёрланиб, Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлигига маълум қилинди.  Мазкур масала бўйича ҳамкорликда ишлар олиб борилиши белгиланди.
Қўшимча қилинишича, аниқланган камчилик ва салбий ҳолатларни бартараф этиш мақсадида Адлия вазирлиги томонидан ваколатли ва манфаатдор давлат органларини жалб этган ҳолда “Ҳуқуқий фанларга оид янги авлод дарсликларини яратиш бўйича “йўл харита”си ишлаб чиқилмоқда.

Министерство юстиции: содержание учебников по правовым дисциплинам в школах — неудовлетворительное
Обеспечение верховенства  закона и воспитание личности в духе уважения к закону во многом связано с качеством системы правового образования и уровнем правовой культуры населения.
Специалисты Министерства юстиции Республики Узбекистан изучили учебные программы по правовым дисциплинам, которые преподаются в общеобразовательных школах, академических лицеях и колледжах, а также исходя из требований к правовому образованию содержание литературы и учебников, рекомендованных для восьмых классов, — «Основы государства и права Узбекистана» (опубликован в 2014 году), девятых классов —«Основы конституционного права» (опубликован в 2014 году), десятых классов — «Основы государства и права» (опубликован в 2017 году), одиннадцатых классов — «Основы государства и права» (опубликован в 2018 году).
Анализ показал, что в данных учебниках вопросы государства и права, правовые понятия и термины описаны сложным языком, без учета способностей учеников к запоминанию, их мышления, возраста и психофизиологических особенностей. К примеру, в учебнике для восьмых классов 25 тема посвящена министерствам внутренних дел и юстиции, нотариальным конторам и адвокатуре. В ней приводится такое понятие: "адвокатом в Республике Узбекистан может быть гражданин Республики Узбекистан, имеющий высшее юридическое образование и получивший в установленном порядке лицензию (разрешение) на право занятия адвокатской деятельностью. Для получения лицензии гражданин обязан сдать квалификационный экзамен" (стр. 144). Это официальное юридическое правило, которое не понятно для ученика.
В учениках для девятых классов тексты отдельных тем приводятся с нарушениями правил узбекского литературного языка. В том числе, на 9-й странице — “Барча давлат органлари ўз актларининг” (“Все государственные органы свои акты”), на 18-й странице — “демократия ва ижтимоий адолат идеалларини тан олиш” (“признание идеалов демократии и социальной справедливости»), на 20-й странице — “норматив-ҳуқуқий акт” («нормативно-правовой акт»). Кроме того, в некоторых темах не раскрыта суть и значение таких терминов, как «правой идеализм и правовой нигилизм» (14 стр.), «мажоритарный” ва “пропорциональный» (157 стр.).
В первой главе учебника для десятых классов приводятся параграфы 1-§. “Ҳуқуқ — шахс ва давлат муносабатларининг мустаҳкам асоси” («Право — прочная основа отношений личности и государства»), 3-§. “Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг мақсад ва вазифалари” («Цели и задачи Организации Объединенных Наций»), 4-§. “Ўзбекистон Республикаси фуқаролиги” («Гражданство Республики Узбекистан»),  5-§. “Инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоялаш механизми”( «Механизм защиты прав и свобод человек»), которые по смыслу не подходят общему содержанию.
Нарушение логики и последовательности при раскрытии правовой информации приводит к тому, что у учеников формируется неверное представление о праве, а, как следствие, растет уровень правовой безграмотности.
Так, в учебниках для 11 классов представлены темы, которые сложны для освоения не только школьниками, но и взрослыми. К примеру, “Фуқароларнинг Конституция ва қонунларда мустаҳкамлаб қўйилган ҳуқуқ ва эркинликларига қарши жиноятлар” («Преступления против прав и интересов граждан, закрепленных в Конституции и законах») , “Оилага, ёшларга ва ахлоққа қарши жиноятлар”, («Преступления против семьи, молодежи и нравственности»), “Тинчлик ва хавфсизликка қарши жиноятлар”, («Преступления против прав мира и безопасности» ), “Бошқарув тартибига қарши жиноятлар” («Преступления против порядка управления»), “Ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятлар” («Преступления в сфере информационных технологий»).
В действительности данная правовая информация для студентов 2-3-х курсов системы высшего юридического образования. Они преподаются студентам в виде отдельных дисциплин после того, как они получат фундаментальные знания и навыки по юриспруденции
По вышеприведенным и другим подобных фактам Министерством юстиции подготовлены обоснованные аналитические материалы, которые предоставлены Министерству народного образования Республики Узбекистан. В дальнейшем оба министерства намерены тесно сотрудничать по данному вопросу.
Для устранения выявленных недостатков и проблем Министерство юстиции с привлечением полномочных и заинтересованных государственных органов разрабатывает «Дорожную карту» по созданию учебников нового поколения по правовым дисциплинам.
В данной «дорожной карте» определены конкретные задачи по совершенствованию юридического образованию и литературы. В том числе предусмотрено:
во-первых, на основе международных стандартов и с учетом передового зарубежного опыта пересмотреть учебные планы, учебные программы правовых дисциплин и минимальные требования к правовому образованию учащихся общеобразовательных, средних специальных и профессиональных образовательных учреждений;
во-вторых, пересмотреть с критической точки зрения имеющиеся учебники и отредактировать их, привлечь профессиональных авторов (педагогов,  юристов, филологов, психологов, художников-дизайнеров) и создать новые учебники, опубликовать их после получения положительных отзывов и рецензий специалистов;
в-третьих, принять меры по привлечению специалистов-правоведов (юристов) к ведению правовых дисциплин в школах с целью качественного образования учащихся, формированию у них представления о национальной правовой системе;
в-четвертых, разработать методическое пособие по современным методам и средствам обучения правовых дисциплин совместно с учеными-педагогами и юристами для обеспечения единства подходов в правовом образовании.
Стоить отметить, что повышение правовой грамотности в обществе и правовой культуры населения напрямую зависит от масштаба правовых дисциплин в системе образования, степени обеспеченности учебных заведений качественными учебниками.