Хориждаги Ўзбекистон дипломатик миссияларининг раҳбарлари IT-Парк фаолияти билан танишишди
Бугун, 17 декабрь куни Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик парки (IT-Парк)да Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги раҳбарияти ва чет элдаги Ўзбекистон дипломатик миссияларининг раҳбарлари учрашуви бўлиб ўтди.
Дипломатлар IT-Парк фаолияти, бу ерда ахборот технологиялари компаниялар ҳамда хорижий инвесторлар учун яратилган шароитлар билан бевосита танишишди.
Учрашувда бугун Ўзбекистонда IT-тадбиркорликни ривожлантириш учун барча шароитлар яратилгани, замонавий норматив-ҳуқуқий база барпо этилиб, қатор солиқ ва божхона имтиёзлари тақдим этилгани, республика бўйлаб замонавий инфратузилмага эга IT-Парклар ташкил этилаётгани таъкидланди.
2019 йилда IT-Парк резидентлари томонидан ишлаб чиқарилган ахборот технологиялари маҳсулот ва хизматларининг экспорти 6,2 миллион долларни ташкил этганди, 2020 йилда мазкур кўрсаткич 16,4 миллион долларгача ўсди. 2021 йилнинг биринчи ярмида экспорт ҳажми 17 миллион долларни ташкил этди, йил охиригача мазкур кўрсаткични 40 миллион долларгача етказиш кўзда тутилган.
Учрашув чоғида Ўзбекистон ахборот технологиялари бозорига хорижий инвесторларни жалб қилиш, IT-Парк резидентларининг чет эл ахборот технологиялари компаниялари билан ҳамкорлигини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.

Главы дипмиссий Узбекистана за рубежом ознакомились с деятельностью IT-Парк
Сегодня, 17 декабря, в Технологическом парке программных продуктов и информационных технологий (IT-Парк) состоялась встреча руководства Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций с руководителями дипломатических миссий Узбекистана за рубежом.
Во встречи принял участие первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций О.Пекось.
В ходе встречи главы дипломатических миссий Узбекистана за рубежом ознакомились с деятельностью IT-Парк, создаваемыми возможностями для IT-компаний и иностранных инвесторов.
Как было отмечено на встрече, сегодня в Узбекистане созданы необходимые условия для развития IT-предпринимательства. Создана современная нормативно-правовая база, даны налоговые и таможенные льготы, по всей республике организуются IT-Парки с современной инфраструктурой. Важным преимуществом также является достаточное наличие квалифицированных IT-кадров.
Все это, в свою очередь, дало импульс развитию IT-рынка. Так, если в 2019 году экспорт IT-продуктов и услуг, производимых резидентами IT-Парк составил 6,2 миллиона долларов, то в 2020 году он вырос до 16,4 миллиона долларов, а по итогам первого полугодия 2021 года уже достиг 17 миллионов долларов. Согласно прогнозам, к концу текущего года этот показатель будет доведен до 40 миллионов долларов.
В ходе встречи были обсуждены вопросы привлечения зарубежных инвесторов на IT-рынок Узбекистана, расширения сотрудничества резидентов IT-Парк с зарубежными IT-компаниями.