Mushukni yoqib yuborganlarga tayinlangan jazo bekor bo‘ldi, biroq...
Ijtimoiy tarmoqlarda Farg‘onada bir guruh shaxslar mushukni tirik holatda yoqib yuborishgani aks etgan video tarqalgandi.
Mushukni tirik holatda yoqvorishga aloqador bo‘lgan shaxslarga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 111-moddasi bilan BHMning 3 baravari miqdorida jarima jazosi tayinlash haqida qaror qabul qilingan.
Quvasoy shahar prokurorining protesti bilan yuqoridagi qaror bekor qilindi.
Hozirda huquqbuzarlarga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 111-moddasi 2-qismi (Hayvonlarga nisbatan shafqatsiz munosabatda bo‘lish) hamda 189-1-moddasi (Tazyiqni, zo‘ravonlikni yoki shafqatsizlikni targ‘ib qiluvchi mahsulotni tayyorlash, olib kirish, tarqatish, reklama qilish, namoyish etish) bilan rasmiylashtirilgan ma’muriy bayonnoma mazmunan ko‘rib chiqishlik uchun sudga yuborilishi ta’minlandi.

Живодерам, заживо сжегшим кота, ужесточат наказание
Ранее в сети распространилось сообщение о том, что в Фергане несколько граждан заперли кота в клетке, а после заживо сожгли.
В отношении граждан был составлен административный протокол по статье 111 КоАО РУз (Жестокое обращение с животными) и наложен штраф в размере 3 БРВ (990 тыс. сумов).
Как сообщили в Генпрокуратуре, данное постановление было отменено протестом прокурора города Кувасая.
В настоящее время в отношении правонарушителей оформлен административный протокол по части 2 статьи 111 (Жестокое обращение с животными) и статьи 189-1 (Изготовление, ввоз, распространение, рекламирование, демонстрация продукции, пропагандирующей культ притеснения, насилия или жестокости) КоАО РУз. Документы направлены для рассмотрения в суд.