Qarshi davlat universiteti talabasi o‘z joniga qasd qildi
Unda Qarshi davlat universitetining fizika-matematika fakultetida to‘lov-kontrakt asosida ikkinchi kursda tahsil olayotgan talaba o‘zini osib qo‘yganligi haqida bildirilgan.
Mazkur holat yuzasidan Qarshi tumani prokuraturasi tomonidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruv natijasiga ko‘ra, 2021 yil 27 fevral kuni jinoyat ishini qo‘zg‘atishni rad qilish to‘g‘risida qaror qabul qilingan.
Shuningdek, xabarda talaba qishki sessiya imtihonlaridan o‘tolmaganligi va uning imtihondan o‘tishi uchun o‘qituvchi katta miqdorda pora talab qilganligi ko‘rsatilgan va aynan shu holat marhumning o‘z joniga qasd qilishiga sabab bo‘lgan degan tahmin ilgari surilgan.
Shunga ko‘ra, mazkur vajni o‘rganish maqsadida Qarshi tumani prokuraturasi tomonidan qo‘shimcha tergovga qadar tekshiruv harakatlari o‘tkazilmoqda.

Студент Каршинского государственного университета покончил жизнь самоубийством
Студент второго курса физико-математического факультета Каршинского государственного университета покончил жизнь самоубийством, повесившись. Об этом сообщили в пресс-службе Генпрокуратуры.
По результатам доследственной проверки, проведенного прокуратурой Каршинского района, 27 февраля текущего года было принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела.
Согласно версии, распространившейся в сети, студент не смог сдать экзамены зимней сессии, а преподаватель вуза потребовал крупную взятку за сдачу предметов, что, могло стать причиной самоубийства.
В настоящее время для выяснения обстоятельств произошедшего прокуратурой Каршинского района проводится дополнительное расследование.