Rossiyada o‘zbekistonlik ayol isiriq bilan qo‘lga olindi
Rossiyada O‘zbekiston fuqarosi isiriq tufayli qo‘lga olindi. Bu haqda Rossiya Federatsiyasi shimoli-g‘arbiy bojxona boshqarmasi matbuot xizmati xabar berdi.
Pulkovo aeroportida ayolning yonidan 10 kg isriq o‘ti topilgan.
Ayol Peterburgga Urganchdan kelgan. U bojxona nazoratidan o‘tish uchun «yashil» yo‘lakdan o‘tgan. Biroq bojxonachilar uning bagajidan shubhali o‘simlikning poyasini aniqlashgan. Ekspertiza uning tarkibida Rossiyada taqiqlangan giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar ro‘yxatiga kiritilgan isiriq mavjudligini ko‘rsatdi.
Rossiyada bunday huquqbuzarliklar uchun Jinoyat kodeksining 229.1-moddasi 1-qismi bilan jazo tayinlanadi. O‘zbekistonlik ayol 3 yildan 7 yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin.

В России гражданку Узбекистана задержали из-за исрыка
В России произошёл случай с гражданкой Узбекистана, которая, по незнанию, везла с собой за рубеж исрык. Об этом сообщила пресс-служба северо-западного таможенного управления Российской Федерации.
В аэропорту Пулково у женщины нашли 10 кг травы исрык.
Женщина прибыла в Петербург из Ургенча. Чтобы пройти таможенный контроль, она пошла через «зелёный» коридор. Однако таможенники нашли в её багаже стебли и соцветия подозрительного растения. Экспертиза показала, что в нём есть вещества, включённые в перечень наркотических средств, психотропных веществ запрещенных в России.
В России, которую с Узбекистаном объединяет Таможенный союз, за такие проступки предусмотрена уголовная ответственность частью 1 статьи 229.1 УК РФ. Узбекистанке грозит от 3 до 7 лет лишения свободы. Проводится проверка.