DTM «Gazeta.uz»dan 200 mln. so‘m undirmoqchi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat test markazi sha’n, qadr-qimmat va ishchanlik obro‘sini himoyasi vaji bilan «Gazeta.uz» va uning kolumnisti Komil Jalilovni sudga berdi. Markaz javobgarlardan 200 mln. so‘m miqdorida ma’naviy zarar undirishni so‘ramoqda.
«...12-dekabrdagi da’vo arizasi fuqarolik ishlari bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek tumanlararo sudiga yuborildi. Bunda da’vogar — Davlat test markazi, javobgar esa «Gazeta.uz» va uning muallifi Komil Jalilovdir. Hozircha sud da’voni ko‘rib chiqish uchun qabul qilgan-qilmagani ma’lum emas», deb yozadi elektron nashrning o‘zi.
DTMning sudga murojaat etishiga sabab nima?
Qayd etilishicha,  shu yilning 7−15-oktyabr kunlari DTM mutasaddilari hokimliklar va vazirliklar bilan hamkorlikda Sirdaryo viloyatida maktab direktorlari, xalq ta’limi boshqarmasi va tuman (shahar) xalq ta’limi bo‘limi xodimlarining rahbarlik qobiliyatlari va boshqaruv mahorati, metodistlar va o‘qituvchilarning tegishli fan bo‘yicha bilimlarini aniqlash yuzasidan test sinovlarini tashkil etgan. Sinovlarda DTM bazasidagi topshiriqlardan foydalanilgan.
4-dekabr kuni «Gazeta.uz» saytida rus tilida «O‘qituvchini o‘qitish: XTVning pedagoglar malakasini oshirish bo‘yicha rejalari» («Nauchit uchitelya: Plani MNO po povisheniyu kvalifikatsii pedagogov») sarlavhali maqola e’lon qilinadi. Unda  Xalq ta’limi vazirligi tomonidan o‘tkazilgan matbuot anjumanida Sirdaryo viloyatidagi 12261 nafar pedagog va maktab direktorining 66 foizi qonaqarsiz baho olgani ma’lum qilinadi.
Matbuot anjumanida ishtirok etgan «Gazeta.uz» kolumnisti Komil Jalilov xalq ta’limi vazirining birinchi o‘rinbosari Alisher Umarovga bir qator savollar beradi. Savol Sirdaryo viloyatida o‘qituvchilar test sinovlarida past ko‘rsatkichlar olishiga (adabiyot fanidan berilgan) test savollaridagi mavhumliklar ham sabab bo‘lmadimi, degan mazmunda bo‘lib, bir necha namunalar ketiradi. (Test savolidan namunalar: «Shoirning tarbiyasi bilan kim shug‘ullangan?» Javoblar: «opasi», «akasi», «bobosi», «buvisi». Bu savolda gap qaysi shoir haqida ekani aytilmagan. Boshqa savollar: «Chexovning hikoyasida yo‘g‘on ingichka bilan xayrlashayotganda nechta barmog‘ini bukadi?» Javoblar: «1», «2», «3», «4». Yana bir namuna: «Kapitan qizi»da bosh qahramon onasining ism-sharifi nima?» Yuliya Vasilevna, Viktoriya Vasilevna, Avdotya Vasilevna, Anna Vasilevna»...)
DTM  sudga kiritgan da’vo-arizada aynan o‘sha savolda keltirilgan test topshiriqlari namunalari DTM bazasida mutlaqo mavjud emasligi, Sirdaryoda ulardan foydalanilmaganini ta’kidlaydi.
Muxtasar aytsak, elektron nashr va muallif matbuot anjumanida bergan savoli uchun sudga tortilmoqda. Savol va unga berilgan javobdan kelib chiqib yozilgan maqola DTM da’vosiga ko‘ra: «...Davlat test markazi rahbariyati va xodimlariga salbiy ta’sir ko‘rsatib, ularning mehnat unumdorligining kamayishiga, asabiylashishiga olib keldi. Shu sababli Davlat test markazi «Gazeta.uz» elektron ommaviy axborot vositasi va Komil Jalilov tomonidan yetkazilgan ma’naviy zarar miqdorini 200 mln. so‘m deb baholaydi».
Shuningdek, da’vo-arizada suddan «Gazeta.uz» va Komil Jalilov maqola bo‘yicha raddiya berish va DTMdan ommaviy ravishda uzr so‘rash majburiyatini yuklash ham so‘raladi.

ГЦТ подал иск к «Газете.uz» и хочет отсудить 200 млн. сумов
Государственный центр тестирования при Кабинете Министров подал исковое заявление на «Газету.uz» и автора издания Комила Джалилова о защите чести, достоинства и деловой репутации и взыскании морального ущерба.
Заявление от 12 декабря направлено в Мирзо-Улугбекский межрайонный суд по гражданским делам. Истцом значится Государственный центр тестирования, ответчиками — «Газета.uz» и автор издания Комил Джалилов. Пока неизвестно, принял ли суд иск к производству.
4 декабря на «Газете.uz» был опубликован материал «Научить учителя: Планы МНО по повышению квалификации педагогов». На пресс-конференции Министерства народного образования в Агентстве информации и массовых коммуникаций было озвучено, что из 12261 педагога и директора школ в Сырдарьинской области 66% были оценены неудовлетворительно. Колумнист «Газеты.uz» Комил Джалилов, участвовавший в пресс-конференции, задал вопрос первому заместителю министра народного образования Алишеру Умарову.
«Газета.uz»: Вы отметили, что учителя в Сырдарьинской области показали низкие результаты по тестированию. Вот образцы тестовых заданий по литературе, которые были предложены учителям: «Кто занимался воспитанием поэта?» Варианты ответов: «сестра», «брат», «дядя», «бабушка». При этом ни в задании, ни в вариантах не уточняется, о каком поэте идет речь. Другое задание: «Сколько пальцев жмет на прощание толстый тонкому в рассказе Чехова?» Варианты ответов: «1», «2», «3», «4». Еще примеры: «Назовите имя и отчество матери главного героя в „Капитанской дочке“. Юлия Васильевна, Виктория Васильевна, Авдотья Васильевна, Анна Васильевна». «В чем мужик варил суп в повести „Как один мужик двух генералов прокормил“? В чане, в пригоршне, в кокосовой скорлупе, в котелке». Возможно, такое качество тестовых заданий и является одной из причин низких показателей по результатам тестирования?
ГЦТ в своем заявлении отмечает, что в вопросе Комила Джалилова приводятся примеры тестовых заданий, которых вообще не существует в базе заданий ГЦТ и которые не использовались в тестировании.
Эту информацию, озвученную на пресс-конференции и опубликованную в СМИ, ГЦТ называет «безосновательной» и «открытой ложью» и указывает на отсутствие документов, доказательств и фактов. По данным центра, вышеуказанные некачественные тестовые заданий никак не могли оказаться в базе заданий ГЦТ по объективным и субъективным причинам.
«Поскольку формирование базы тестовых заданий — это сложный процесс, который осуществляется в несколько этапов. База тестовых заданий рекомендована к использованию во время вступительных экзаменов в вузы со стороны Министерства высшего и среднего специального образования и Министерства народного образования, а также формируется педагогами и специалистами, которые утверждаются государственной комиссией», — говорится в заявлении.
Кроме того, отмечает ГЦТ, тестовые задания разрабатываются в соответствии с учебными планами общего среднего и среднего специального и профессионального образования. Более того, оценивается соответствие заданий требованиям тестологии и проводится экспертиза в несколько этапов, после чего они включаются в базу заданий.
По этим причинам ГЦТ считает, что «действия „Газеты.uz“ и колумниста Комила Джалилова направлены на дискредитацию Государственного центра тестирования и его сотрудников, ущемление чести, достоинства и деловой репутации».
«Материал, опубликованный „Газетой.uz“, нанес серьезный моральный ущерб интересам ГЦТ, оказал негативное воздействие на руководство и сотрудников центра, привел к снижению их производительности труда, стрессу. Поэтому ГЦТ оценивает моральный ущерб, нанесенный „Газетой.uz“ и Комилом Джалиловым, в 200 млн сумов», — отмечается в заявлении.
ГЦТ просит суд обязать «Газету.uz» и Комила Джалилова опубликовать опровержение по материалу и принести публичные извинения ГЦТ.