O‘zbekiston saudiyaliklar uchun 30 kunlik vizasiz rejim joriy qildi
O‘zbekiston saudiyaliklar uchun 30 kunlik vizasiz rejim joriy qildi. Bu haqda Shavkat Mirziyoyevning tegishli farmoni qabul qilindi.
Unga ko‘ra, 2023-yil 1-yanvardan boshlab O‘zbekiston hududiga kirgan kundan e’tiboran 30 kunlik muddatga o‘z yoki uchinchi mamlakatga uchish aviachiptasini taqdim qilgan Saudiya Arabistoni fuqarolari uchun vizasiz rejim joriy etiladi.
Mazkur rejim ikki mamlakat o‘rtasida madaniy, ilmiy va investitsiyaviy iqlimni yaxshilash shuningdek, O‘zbekistonning turistik salohiyatini rivojlantirishga ijobiy ta’sir ko‘rsatadigan xalqaro munosabatlarni rivojlantirish maqsadida belgilanmoqda.

Узбекистан вводит безвизовый режим для граждан Саудовской Аравии
Узбекистан вводит безвизовый режим для граждан Саудовской Аравии. Соответствующий указ подписал Шавкат Мирзиёев 16 августа.
Согласно указу, с 1 января 2023 года Узбекистан вводит для граждан Саудовской Аравии безвизовый режим сроком на 30 дней при условии представления билетов по вылету в свою или третью страну.
Документ принят в целях улучшения культурного, научного и инвестиционного климата, а также создания более благоприятных условий для развития международных отношений между Республикой Узбекистан и Королевством Саудовская Аравия, положительно влияющих на развитие туристического потенциала страны.