Ma’lum qilinishicha, mazkur shaxs avval ham ayni qizaloqni oilasidan olib, boshqa bir kishiga 19 million 700 ming so‘mga boshqa ayolga sotib yuborgan.
Sud tergovida aytilishicha, voqea 2023 yilda sodir bo‘lgan. Tuman tibbiyot birlashmasiga qarashli poliklinikada ishlovchi hamshira ayol 2020 yilda tug‘ilgan qizchani uni dunyoga keltirgan onasi bilan kelishib, Bundan tashqari, u bolani sotib olgan ayolga tug‘ilganlik haqida guvohnoma olib berishini aytib, 2 million so‘m pora olgan.
Oradan 2 yil o‘tib, 2025 yilda hamshira qizchani yana bir marta sotishga uringan. U 60 yoshli erkak bilan til biriktirib, qizni boshqa fuqaroga 15 ming dollarga sotayotgan vaqtda huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan qo‘lga olingan.
Mazkur ish jinoyat ishlari bo‘yicha Koson tuman sudida ko‘rib chiqildi. Sudning 17 sentyabrdagi hukmiga ko‘ra, hamshira Jinoyat kodeksi 135-moddasi 3-qismining «a» bandi (Odam savdosi, 18 yoshga to‘lmaganligi aybdorga ayon bo‘lgan shaxsga nisbatan) va 168-moddasi 2-qismining «b» bandida (Bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib sodir etilgan firibgarlik) nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir qilganlikda aybli deb topildi.

В Касанском районе Кашкадарьинской области вынесен приговор медсестре, пытавшейся продать пятилетнюю девочку за 15 тысяч долларов. Ранее женщина уже продавала эту же девочку.
Как сообщается, в 2023 году медсестра, работавшая в поликлинике при районном медицинском объединении, договорившись с матерью девочки 2020 года рождения продала ребёнка другой женщине за 19 млн 700 тысяч сумов. Кроме того, она пообещала покупательнице оформить свидетельство о рождении и получила за это взятку в размере 2 миллионов сумов.
В 2025 году медсестра вновь попыталась продать ту же девочку. На этот раз, сговорившись с 60-летним мужчиной, она намеревалась передать ребёнка другому гражданину за 15 тысяч долларов, но была задержана сотрудниками правоохранительных органов в момент сделки.
Согласно приговору Касанского районного суда по уголовным делам, женщина признана виновной по пункту «а» части 3 статьи 135 Уголовного кодекса (торговля людьми, совершённая в отношении лица, заведомо не достигшего 18 лет), а также пункту «б» части 2 статьи 168 (мошенничество, совершённое группой лиц по предварительному сговору).
Суд приговорил её к 2 годам и 6 месяцам лишения свободы и назначил штраф в размере 30 базовых расчётных величин. Её сообщнику назначено наказание в виде ограничения свободы сроком на 3 года и такой же штраф.
В настоящее время состояние девочки удовлетворительное — она воспитывается в детском доме в Китабском районе.