Tamaki mahsulotlari kontrabandasi eng ko‘p Farg‘ona vodiysiga to‘g‘ri kelmoqda
Davlat budjetini shakllantirishda yashirin iqtisodiyotning mavjudligi hamda uning ulushi, ya’ni kontrabanda mahsulotlari savdosi yoki o‘z vaqtida unga chek qo‘yilishi katta ahamiyatga egadir. Shunga ko‘ra O‘zbekiston iqtisodiyotida ham kontrabanda tamaki va alkogol mahsulotlarning olib kirilishi hajmi hamda ushbu tovarlarning davlat hududiga olib kirilishining oldini olish bilan bog‘liq chora-tadbirlar katta ahamiyat kasb etadi.
Misol tariqasida, 2022 yilning faqat 10 oyi davomida tamaki mahsulotlari kontrabandasi bilan bog‘liq 19 ta holat aniqlandi va soliq organlari vakillari tomonidan ko‘rilgan chora-tadbirlar natijasida umumiy qiymati 67,4 mln. so‘mga teng bo‘lgan noqonuniy tamaki mahsulotlari musodara etildi.
TDIUda o‘tkazilgan maxsus ilmiy tadqiqot natijalariga ko‘ra, 2022 yil dekabr oyida tamaki mahsulotlarining noqonuniy aylanmasi 21 foizni tashkil etgan bo‘lsa, joriy yilning aprel oyiga kelib, bu ko‘rsatkich 22,5 foiznini tashkil etgan.
Mintaqalar kesimi bo‘yicha noqonuniy tamaki mahsulotlari aylanmasining eng yuqori ko‘rsatkichlari Farg‘ona vodiysiga to‘g‘ri keldi (39-40%). Masalan, joriy yilning 10 may kuni Namangan viloyati bo‘yicha IIV boshqarmasi tomonidan 3 turdagi 29 ming dona quti jami 197 million so‘mlik tamaki mahsulotlari belgilangan tartibda yo‘q qilingani haqida xabar berilgan edi.
Boshqa mintaqalarda ham xuddi shu kabi vaziyatlarda ko‘rsatkichlar quyidagicha bo‘ldi: Toshkent shahrida — 17-18%, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida – 17,5%, Buxoro, Navoiy va Xorazm viloyatlarida – 13%, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlari va Qoraqalpog‘iston Respublikasida — 11 foizdan.
«Kantar» xalqaro kompaniyasi tadqiqoti ma’lumotlariga ko‘ra, 2021 yilda O‘zbekistonda tamaki mahsulotlarining noqonuniy aylanishi 4,3 foizdan 14,2 foizga oshgan. Hisob-kitoblarga ko‘ra, noqonuniy mahsulotlardan O‘zbekiston budjeti yiliga 50 million dollardan ziyod zarar ko‘radi. Bu mablag‘larga davlat oliygohlarida 50 mingdan ziyod qo‘shimcha budjet o‘rinlari yaratishi yoki 140 ming nafar nafaqaxo‘rlarni yillik nafaqa bilan ta’minlash mumkin.
Ilmiy tadqiqotlarda aniqlanayotgan bunday o‘sish sur’atlari sharoitida, tamaki va alkogol mahsulotlar kontrabandasiga qarshi kurashni aslo susaytirmaslik kerakligini anglatadi. Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash orqali yashirin iqtisodiyotga chek qo‘yish kerak.
Shu munosabat bilan joriy yil 4 aprelda imzolangan «Aholini sifatli iste’mol tovarlari bilan ta’minlashga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi Prezident Farmoni o‘z vaqtida qabul qilingan bo‘lib, iste’molchilar huquqlarini himoya qilish, soxta va iste’mol uchun yaroqsiz mahsulotlar muomalasiga chek qo‘yishni nazarda tutadi.
Mazkur qaror bilan tegishli mutasaddi idora va tashkilotlar zimmasiga sifatsiz va soxta tovarlarning iste’molga yaroqli mahsulotlardan farqi va ularning inson salomatligiga salbiy ta’sirini doimiy tarzda tushuntirish va yoritib borish, bu boradagi jamoatchilik vakillarining tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash vazifasi yuklatildi. Shu bilan birga, endilikda etil spirti, alkogol va tamaki mahsulotlarining noqonuniy aylanmasi bilan bog‘liq qilmish uchun javobgarlik ijtimoiy xavflilik darajasidan kelib chiqib belgilanishi ko‘rsatildi.
2023 yilning 1 sentabr oyidan boshlab tamaki mahsulotlarining ulgurji va chakana savdosi vakolatli organlarni xabardor qilish orqali amalga oshiriladigan faoliyat turiga kiritildi. Bundan tashqari, viloyatda soxta va iste’molga yaroqsiz mahsulotlar ishlab chiqarilishi mazkur hududdagi profilaktika inspektori faoliyatini baholashning asosiy mezonlaridan biri sifatida qaralayotgani aniqlandi.
Mavzuni yakunlab shuni aytish joizki, mamlakatimiz iqtisodiyoti, shuningdek, aholi salomatligi uchun yashirin iqtisodiyotni keskin qisqartirish, tovarlarning noqonuniy aylanmasini oldini olish, iste’molchilar huquqlarini himoya qilish, shaffof hamda raqobatbardosh iqtisodiy muhitni yaratish nihoyatda muhimdir.
Ayniqsa, davlat budjetiga katta salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi farmatsevtika, tamaki va alkogol mahsulotlari kontrabandasiga qarshi kurashishda jamoatchilik nazoratini kuchaytirish bilan birga hukumat darajasidagi samarali chora-tadbirlarni ko‘rish ayniqsa zarur bo‘ladi.

Большая часть табачных изделий приходится на долю Ферганской долины
При формировании государственного бюджета большое значение имеет существование и доля теневой экономики, то есть торговля контрабандной продукцией или ее своевременное пресечение. Точно так же большое значение в экономике Узбекистана имеет наличие ввозимых контрабандных табачных и алкогольных изделий и мероприятия, связанные с предотвращением ввоза данных товаров на территорию государства.
К примеру, только за 10 месяцев 2022 года выявлено 19 случаев, связанных с контрабандой табачных изделий и в результате проведённых мероприятий представителям налоговых органов удалось изъять из оборота нелегальные табачные изделия на общую сумму 67,4 млн сумов.
Согласно результатам специального научного исследования, проведенного в ТГЭУ, в декабре 2022 года контрабанда табачных изделий составляла 21%, а к апрелю текущего года данный показатель составил 22,5%.
Самыми высокими показатели оборота нелегальной табачной продукции в разрезе по регионам оказались в Ферганской долине (39-40%). Например, 10 мая текущего года Управление МВД по Наманганской области сообщило, о том, что в установленном порядке было уничтожено 29 тысяч пачек табачных изделий трех видов на общую сумму 197 миллионов сумов.
В других регионах в аналогичных случаях показатели были такими: в Ташкенте — 17-18%, в Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областях — 17,5%, в Бухарской, Навоийской и Хорезмской областях — по 13%, в Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях и в Республике Каракалпакстан — по 11%.
По данным исследования международной компании «Кантар», в 2021 году нелегальный оборот табачных изделий в Узбекистане увеличился с 4,3% до 14,2%. По подсчетам, от нелегальной продукции бюджет Узбекистана недополучает более 50 миллионов долларов в год.
На эти средства можно было бы создать более 50 тысяч дополнительных бюджетных мест в государственных вузах или обеспечить годовыми пенсиями 140 тыс пенсионеров.
В условиях такого роста, который выявляется в научных исследованиях, это означает, что не следует ослаблять борьбу с контрабандой табачной и алкогольной продукции. Нужно положить конец теневой экономике путем поддержки предпринимательства.
В связи с этим Указ Президента «О дополнительных мерах, направленных на обеспечение населения качественными товарами народного потребления», подписанный 4 апреля текущего года, был своевременным, предусматривающий защиту прав потребителей, прекращение оборота контрафактных и непригодных к потреблению товаров.
Данным решением на соответствующие органы и организации возложена задача постоянно разъяснять и освещать разницу между некачественными и поддельными товарами от пригодных к потреблению продукции и их негативным влиянием на здоровье человека, а также поддерживать инициативы представителей общественности в этой связи.
При этом теперь определено, что ответственность за деяние, связанное с незаконным оборотом этилового спирта, алкогольной и табачной продукции, будет определяться исходя из степени общественной опасности.
С 1 сентября 2023 года оптовая и розничная торговля табачными изделиями отнесена к видам деятельности, которые осуществляются в порядке информирования компетентных органов. Кроме того, установлено, что производство контрафактной и негодной к употреблению продукции в регионе считается одним из основных критериев оценки деятельности инспектора по профилактике данного региона.
В заключении скажем, что для экономики страны, а также для здоровья населения крайне важно резко сократить теневую экономику, предотвратить незаконный оборот товаров, защитить права потребителей, создать прозрачную экономическую и конкурентную среду. Особенно, необходимо будет установить действенные меры на уровне Правительства, наряду с усилением общественного контроля, в борьбе с контрабандой фармацевтической, табачной и алкогольной продукции, наиболее отрицательно влияющих на государственный бюджет.