Toshkent shahrida tijorat banki xodimi tomonidan yirik miqdordagi kredit mablag‘larini o‘zlashtirish bilan bog‘liq holat fosh etildi.
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Yashnobod tumani bo‘limi tomonidan tijorat banki murojaatiga asosan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruvlar davomida Yashnobod tumanida joylashgan bank filialida bo‘lim boshlig‘i lavozimida ishlab kelgan E.N. jinoiy sxemaga qo‘l urgani aniqlangan.
Ma’lum bo‘lishicha, u “A.” MChJ mas’ul shaxslari va boshqa shaxslar bilan o‘zaro til biriktirib, “B.B.” MChJ nomiga 120 ming AQSh dollari miqdorida kredit ajratilishiga erishgan. Keyinchalik qalbaki hujjatlarni rasmiylashtirish orqali ushbu kredit mablag‘lari naqd pulga aylantirilib, internet orqali qimor va tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlarga sarflangan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 167-moddasi (o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) hamda 228-moddasi (hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalar tayyorlash, ularni qalbakilashtirish, sotish yoki ulardan foydalanish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

В Ташкенте сотрудник банка с сообщниками присвоил 120 тысяч долларов и потратил их в онлайн-азартных играх
В Ташкенте выявлены лица, присвоившие 120 тысяч долларов США и потратившие их на онлайн-азартные игры. Об этом сообщает Департамент при Генеральной прокуратуре.
В ходе доследственной проверки, проведённой Яшнабадским районным отделом Департамента на основании обращения коммерческого банка, установлено, что начальник одного из отделов Яшнабадского филиала банка Э.Н. вступил в сговор с ответственными лицами предприятия «A.» и другими.
Злоумышленники добились выделения кредита другому предприятию в размере 120 000 долларов США, после чего, оформив поддельные документы, обналичили кредитные средства и использовали всю сумму для участия в онлайн-азартных и рискованных играх, тем самым совершив хищение.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям 167 (присвоение или растрата) и 228 (изготовление, подделка, сбыт либо использование документов, штампов, печатей и бланков) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Проводятся следственные действия.