Toshkent shahri Olmazor tumanida 76 yoshli fuqaro va uning 46 yoshli o‘g‘li yashash manzilidagi xonadon yerto‘lasida umumiy qiymati 1 mlrd so‘mdan ortiqni tashkil etuvchi jami 72 nomdagi 3 615 quti dori vositalarini saqlab kelgani aniqlanib, protsessual tartibda rasmiylashtirib olindi.
Tergovga qadar tekshiruv davomida aniqlanishicha, ota-bolalar mamlakatga noqonuniy olib kelingan bunday dori vositalarini muntazam ravishda vodiy viloyatlaridan arzon narxda xarid qilib, poytaxtdagi mijozlarga sotish bilan shug‘ullanishgan.
«Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi» davlat muassasasining xulosasiga ko‘ra, ushbu dori vositalari davlat reyestrida qayd etilmagan, muvofiqlik sertifikati rasmiylashtirilmagan hamda ularni maxsus sharoitlarda saqlashning belgilangan qoidalariga amal qilinmagan. Shu sababli mazkur dori vositalarini yurtimizda saqlash, sotish, tashish va tibbiyotda qo‘llash taqiqlanadi.
Hozirda qonunbuzarlarga nisbatan Jinoyat Kodeksining 25,186-3-moddasi 3-qismi «a» bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Shuningdek, mazkur yo‘nalishda Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda, Toshkent shahridagi dorixonalardan birida sotish uchun saqlab kelinayotgan, shubha uyg‘otuvchi 456 turdagi 57 407 dona dori vositalari, 18 turdagi 835 dona dori vositalarining yasama bo‘sh qutilari hamda 1 dona dori tayyorlash moslamasi mavjudligi aniqlanib, ashyoviy dalil sifatida olindi.
Ushbu dori vositalarining 160 turdagisi davlat reyestrida qayd etilmaganligi, 274 turdagisiga muvofiqlik sertifikati rasmiylashtirilmaganligi, 50 turdagisi sifatsiz, yaroqlilik muddati o‘tgan hamda 7 turdagisi esa qalbakilashtirilganligi ma’lum bo‘ldi.
Mutaxassislarning xulosasiga ko‘ra, dori vositalarning umumiy qiymati 3,5 mlrd so‘mni tashkil qiladi.
Holat yuzasidan dorixona mansabdor shaxslari va boshqalarga nisbatan Jinoyat Kodeksining 186-3-moddasi 3-qismi «a» bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Ташкенте пресечена продажа поддельных и некачественных лекарств на 4,5 млрд сумов.
В ходе оперативных мероприятий, проведенных в городе Ташкенте сотрудниками Службы государственной безопасности совместно с Таможенным комитетом, был пресечен незаконный оборот лекарственных средств, ввезенных в страну окольными путями и не имеющих документов, подтверждающих качество и безопасность.
Так, при обыске дома гражданина 1949 г.р., и его сына, 1979 г.р., в Алмазарском районе столицы, в подвале было обнаружено и изъято в процессуальном порядке в общей сложности 3615 упаковок лекарственных средств 72 наименований, в частности «Тренакса», «Сумамигрен» и «Фемилекс», на общую сумму более 1 млрд сумов.
В ходе доследственной проверки выяснилось, что указанные лица систематически закупали в областях Ферганской долины незаконно ввезенные на территорию нашей страны лекарственные средства и занимались их сбытом в столице.
Согласно заключению государственного учреждения «Центр безопасности фармацевтической продукции», данные препараты не включены в Государственный реестр, не имеют сертификатов соответствия и хранились с нарушением установленных требований. Соответственно, хранение, реализация, транспортировка и применение этих лекарственных средств в медицинских целях на территории Республики Узбекистан запрещены.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного в этом направлении совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями, в одной из аптек города Ташкента были обнаружены и изъяты в качестве вещественных доказательств предназначенные для реализации сомнительные препараты - 57407 шт. в 456 наименованиях, 835 пустых упаковок 18 наименований, а также одно устройство для изготовления лекарств.
По заключению экспертов, общая стоимость изъятых препаратов составляет 3,5 млрд сум.
Также установлено, что 160 наименований лекарственных средств отсутствуют в Государственном реестре, 274 наименований - не имеют сертификатов соответствия, 50 наименований – являются некачественными с истекшим сроком годности, а 7 наименований – поддельными.
По данному факту в отношении владельцев аптеки и других возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 3 статьи 186-3 Уголовного Кодекса, ведутся следственные действия.
Правоохранительные органы продолжают принимать меры по предотвращению незаконного оборота таких лекарственных средств.