Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Yunusobod tumani bo‘limi va DXX xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda muqaddam firibgarlik va boshqa jinoyatlari uchun sudangan fuqarolar X.U. va A.D. o‘zaro til biriktirib, umumiy og‘irligi 2,06 kg. bo‘lgan oddiy metallga tilla rangini berish orqali quyma oltinga o‘xshatib tayyorlangan (999,9 asllik belgisi tamg‘asi muhrlangan) metallarni fuqarolar M.S va R.L.ga 70 000 AQSh dollariga sotishga kelishib, ushbu pullar hisobidan 35 000 AQSh dollarini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlanganlar.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) va 227-moddasi (hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalarni, avtomototransport vositalarining va ular tirkamalarining (yarim tirkamalarining) davlat raqam belgilarini egallash, nobud qilish, ularga shikast yetkazish yoki ularni yashirish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

В результате оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Департамента при Генеральной прокуратуре в сотрудничестве с СГБ, были задержаны ранее судимые за мошенничество и другие преступления граждане Х.У. и А.Д.
Они, действуя по предварительному сговору, изготовили из обычного металла слитки весом 2,06 кг, придав им золотистый цвет и снабдив клеймом якобы с пробой 999,9, с целью выдать их за настоящее золото.
Злоумышленники договорились продать эти изделия гражданам М.С. и Р.Л. за 70 000 долларов США, и были задержаны при получении аванса в размере 35 000 долларов США с вещественными доказательствами на месте.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям 168 (Мошенничество) и 227 (Завладение, уничтожение, повреждение или сокрытие документов, штампов, печатей, бланков, государственных регистрационных знаков транспортных средств и их прицепов) Уголовного кодекса. Ведутся следственные действия.