«O‘zkimyosanoat» AJ Moliyaviy hisobotlarning xalqaro standartlarini tadbiq etish bo‘yicha dastlabki yakunlarni e’lon qildi
«O‘zkimyosanoat» aksiyadorlik jamiyati va jamiyat tizimidagi tarmoq korxonalrining 2019 yil 31 dekabr holatiga ko‘ra konsolidatsiyalashgan moliyaviy hisoboti Moliyaviy hisobotlarning xalqaro standartlariga (MHXS) muvofiq birinchi yillik moliyaviy hisoboti Xalqaro audit standartlari (XAS) asosida auditi yakunlandi va auditorlik xulosasi olindi.
Kimyo sanoati tarmoq korxonlarida Moliyaviy hisobotlarning xalqaro standartlarini tadbiq etishning ilk qadami tashlanganligini hamda konsolidatsiyalashgan moliyaviy hisobotlarni MHXSga muvofiq xalqaro audit standartlari asosida auditini xalqaro auditorlik tashkiloti «Grant Thornton» MChJ tomonidan amalga oshirildi.
Bugungi kunda «O‘zkimyosanoat» AJ va tarmoq korxonalari 2020 yil 31 dekabrda yakunlangan moliyaviy yil konsolidatsiyalashgan va alohida moliyaviy hisobotlarini MHXSga muvofiq xalqaro audit standartlari asosida auditini o‘tkazish bo‘yicha texnik topshiriqlar tasdiqlangan bo‘lib, xalqaro katta to‘rtlikka (big four) kiradigan xalqaro audtorlik tashkilotini eng yaxshi tijorat taklifini aniqalash maqsadida davlat xaridlari maxsus portalida tanlov e’lon qilish rejalashtirilmoqda.
Buxgalteriya hisobi milliy standartlaridan (BHMS) Moliyaviy hisobotlarning xalqaro standartlariga (MHXS) o‘tishning afzalliklariga to‘xtalganda, «O‘zkimyosanoat» AJning tarmoq korxonalarida moliyaviy ma’lumotlari shaffofligi ta’minlananishi va xalqaro kredit reytingi olish imkoniyati yaratilishini ta’kidlab o‘tish lozim.
Shuningdek, Xalqaro moliyaviy instrumentlardan samarali foydalangan holda tashqi va ichki moliya bozorlaridan resurslarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri jalb qilish, bu esa o‘z navbatida, mahsulot tannarxini maqbullashtirish, natijada raqobatbardosh qiymat hisobiga eksport hajmini oshirish imkoni yaratiladi. Natijada to‘g‘ridan-to‘g‘ri chet el investitsiyalari, xalqaro moliyaviy institutlarning kredit resurslarini qo‘shimcha ta’minotlarsiz (davlat kafolati, bank va xorijiy hamkorlar kafolati) jalb qilish va ularni olish mexanizmi yengillashadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti 2020 yil 24 fevraldagi «Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlariga o‘tish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi PQ-4611-sonli qaror talablariga muvofiq, 2021 yil 1 yanvardan boshlab «O‘zkimyosanoat» AJ ham tarmoq korxonalarida buxgalteriya hisobini to‘liq MHXS asosida olib borilishini va moliyaviy hisobotlar MHXS asosida tuzilishini inobatga olgan holda, Jamiyat tomonidan 2020 yil sentyabr-noyabr oylarida «Sertifikatlangan diplomli buxgalter (ASSA)» dasturi bo‘yicha Toshkent Moliya instituti qoshidagi ASSA Global hamkori International Institute of Finance & Accounting xalqaro o‘quv markazida «Financial Accounting» va «Financial Reporting» seminarlari tashkil etildi.
Seminarlarda Jamiyat va tarmoq korxonalarning buxgalter xodimlaridan 57 nafari muvaffiqiyatli qatnashib, 4 nafar mutaxassis «Financial Reporting», 19 nafar mutaxassis «Financial Accounting» sertifikatlangan diplomli buxgalter sertifikatiga ega bo‘ldilar. Bir nafar mutaxassis esa ASSA Global 2020 yil dekabr oyidagi sessiyasida imtihonini muvaffaqiyatli topshirib, joriy yilning yanvar oyida «Sertifikatlangan diplomli buxgalter (ASSA)» F7-«Financial Reporting» sertifikatiga ega bo‘ldi, qolgan mutaxassislar 2021 yil iyun oyida ASSA Global imtihon sessiyasida topshirishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, «International Institute of Finance & Accounting» xalqaro o‘quv markazi hamkorligida «Financial Accounting» va «Financial Reporting» seminarlarida muvaffiqiyatli qatnashgan 26 nafar mutaxassislar 2021 yil fevral-mart oylarida buxgalteriya hisobining milliy standartlaridan (BHMS) moliyaviy hisobotlarning xalqaro standartlariga (MHXS) tranformatsiya qilish asoslari mavzusida praktikum seminari o‘tkazildi. Ushbu seminarda har bir mutaxassis korxonasi amaliyotida yuritayotgan 1S-Buxgalteriya bazasidan foydalangan holda to‘g‘ridan-to‘g‘ri transformatsiya qilish ko‘nikamlariga ega bo‘ldilar.
«O‘zkimyosanoat» AJ tomonidan kimyo sanoati korxonalarida moliyaviy transformatsiya jarayoni davom ettiriladi.

АО «Узкимёсаноат» подвело предварительные итоги по внедрению международных стандартов финансовой отчетности
Акционерное общество «Узкимёсаноат» завершило аудит консолидированной финансовой отчетности за год, закончившейся 31 декабря 2019 года в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (МСФО) на основе международных стандартов аудита (МСА) первой годовой финансовой отчетности и получили аудиторское заключение.
Первый шаг по внедрению международных стандартов финансовой отчетности на предприятиях химической промышленности, а также аудита консолидированной финансовой отчетности в соответствии с МСФО на основе международных стандартов аудита был осуществлен международной аудиторской организацией ООО «Grant Thornton».
На сегодняшний день утверждены технические задания по проведению аудита консолидированной и отдельной финансовой отчетности АО «Узкимёсаноат» и подведомственных предприятий за финансовый год, закончившейся 31 декабря 2020 года, на основе международных стандартов аудита в соответствии с МСФО, в целях определения лучшего коммерческого предложения международной аудиторской организации, входящей в международную большую четверку (big four), планируется объявление конкурса на специальном портале государственных закупок.
Говоря о преимуществах перехода с Национальных стандартов бухгалтерского учета (НСБУ) к Международным стандартам финансовой отчетности (МСФО), следует отметить, что на предприятиях отрасли АО «Узкимёсаноат» будет обеспечена прозрачность финансовой информации и создана возможность получения международного кредитного рейтинга.
Также при эффективном использовании международных финансовых инструментов возможно прямое привлечение ресурсов с внешних и внутренних финансовых рынков, что, в свою очередь, позволит оптимизировать себестоимость продукции, а следовательно, увеличить объемы экспорта за счет конкурентоспособной стоимости. В результате будет облегчен механизм привлечения прямых иностранных инвестиций, кредитных ресурсов международных финансовых институтов без дополнительного обеспечения (гарантии государства, гарантии банков и иностранных партнеров).
В соответствии с требованиями № ПП-4611 Постановления Президента Республики Узбекистан от 24 февраля 2020 года «О дополнительных мерах по переходу на международные стандарты финансовой отчетности», с 1 января 2021 года АО «Узкимёсаноат» также начало ведение бухгалтерского учета на предприятиях отрасли и формирование финансовой отчетности на основе в соответствии с МСФО. С этой целью в сентябре-ноябре 2020 года Обществом по программе «Сертифицированный дипломированный бухгалтер (АССА)» в Международном учебном центре International Institute of Finance & Accounting - партнере АССА Global при Ташкентском финансовом институте были организованы семинары «Financial Accounting» и «Financial Reporting».
В семинарах приняли участие 57 бухгалтеров общества и подведомственных предприятий, из которых 4 специалиста получили возможность пройти экзаменацию по программе «Financial Reporting», 19 специалистов по программе «Financial Accounting». Один специалист успешно сдал экзамен на сессии AССA Global в декабре 2020 года и в январе этого года получил сертификат «Сертифицированный дипломированный бухгалтер (ASSA)» F7-«Финансовая отчетность», остальные специалисты планируют сдать экзамен на экзаменационной сессии AССA Global в июне 2021 года.
Кроме того, совместно с международным учебным центром International Institute of Finance & Accounting для 26 специалистов, успешно прошедших обучение в семинарах «Financial Accounting» и «Financial Reporting», в феврале-марте 2021 года был проведен семинар-практикум на тему «Основы трансформации национальных стандартов бухгалтерского учета (НСБУ)» в международные стандарты финансовой отчетности (МСФО). На данном семинаре каждый специалист испоьзуя базу 1С-Бухгалтерия подведомсвенного предрияятия получили навыки по трансформации учета и отчетности на МСФО.
Процесс финансовой трансформации на предприятиях химической промышленности будет продолжен процесс со стороны АО «Узкимёсаноат».