Pokiston O‘zbekistonga go‘sht eksport qilishni boshladi
Xabarda aytilishicha, 40 ming dollarlik go‘shtning birinchi partiyasi (18 tonna) kelasi hafta Toshkentga yetib keladi. Mart oyida yana 50 ta konteynerda go‘sht (jami 900 tonna) jo‘natilishi kutilmoqda.
Pokistonning «Shaheen» kompaniyasi rahbari Malik Sher Xon Pokiston imtiyozli savdo to‘g‘risidagi shartnomalar tuzilganidan keyin O‘zbekiston bozoriga diqqat bilan qaray boshlaganini ta’kidlagan.
Eslatib o‘tamiz, 4-mart kuni ikki davlat o‘rtasida imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitim imzolangan edi. Shavkat Mirziyoyev va Pokiston bosh vaziri Imron Xon tovar ayirboshlash hajmini 500 million dollarga yetkazish imkoniyati borligini ta’kidlab, Transafg‘on temir yo‘lini yanada rivojlantirishga kelishib olgan edi.
Ta’kidlanishicha, O‘zbekiston bir necha yillardan buyon transport yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish va mintaqaviy aloqalarni rivojlantirish choralarini ko‘rmoqda. Shavkat Mirziyoyevning so‘zlariga ko‘ra, «Termiz – Mozori Sharif – Kobul – Peshovar» temir yo‘li qurilishi Pokistonni Markaziy Osiyo bilan bog‘laydigan, O‘zbekistonni Karachi, Gvadar va Qosim portlariga olib chiqadigan eng yaqin, arzon va xavfsiz yo‘lak yaratadi. Bu temir yo‘l mintaqalarimiz qiyofasini butunlay o‘zgartirib yuboradi.
2021-yil noyabr oyida O‘zbekistondan birinchi tranzit yuk Pokistonga yetib borgan edi. Pokiston tomoni buni «hamkorlikning yangi davri boshlanishi» deb baholadi.
Ko‘p o‘tmay Pokiston O‘zbekistondan yuk tashuvchilar uchun bojxona tartib-taomillarini soddalashtirdi — yuk mashinalari kirish to‘lovi bo‘yicha depozit to‘lamasdan mamlakatga kirishi mumkin, deyiladi xabarda.

Пакистан начал поставки мяса в Узбекистан
Первая партия мяса (18 тонн) на $40 тысяч прибудет в Ташкент на следующей неделе. В марте ожидается отправка ещё 50 контейнеров с мясом (всего 900 тонн).
Руководитель пакистанской компании Shaheen Малик Шер Хан отмечает, что Пакистан начал присматриваться к узбекистанскому рынку после заключения соглашений о преференциальной торговле.
Напомним, что 4 марта между двумя странами было подписано соглашение о преференциальной торговле. Шавкат Мирзиёев и пакистанский премьер Имран Хан отметили возможность увеличения товарооборота до $500 млн, а также договорились о дальнейшем продвижении Трансафганской железной дороги.
«Стоит отметить, что Узбекистан уже несколько лет предпринимает шаги по диверсификации транспортных путей и развитию региональной взаимосвязанности. По словам Ш.Мирзиёева, строительство ж/д «Термез – Мазари-Шариф - Кабул - Пешавар» создаст самый близкий, дешевый и безопасный коридор, соединяющий Пакистан с Центральной Азией, а Узбекистан - с портами Карачи, Гвадар и Касим. Эта железная дорога полностью изменит облик наших регионов», - говорится в сообщении.
Кроме того, Пакистан упростил таможенные процедуры для дальнобойщиков из Узбекистана — грузовики могут въезжать в страну, не внося залог по въездным сборам.