Prezident Bektemir tumaniga bordi
Pandemiya tufayli vaqtincha to‘xtab qolgan korxonalar o‘z faoliyatini tiklay boshladi. Lekin ular yana to‘liq quvvatga chiqishi uchun vaqt va rag‘bat zarur. Prezident Shavkat Mirziyoyevning qator farmonlari va videoselektor yig‘ilishlarida bu borada aniq vazifalar belgilanib, izchil amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari bugun Toshkent shahrining Bektemir tumaniga safarini boshlab, bu yerda bajarilayotgan ishlar, sanoat korxonalari faoliyati bilan tanishmoqda. Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati xabar berdi.
Prezident dastlab «Bektemir metall konstruksiyalari» mas’uliyati cheklangan jamiyat zavodiga bordi.
Loyihaning umumiy qiymati 48 million dollar bo‘lib, 2018 yilda ishga tushirilgan. Korxona yiliga 65 ming tonna ruxlangan metall, 1 600 kilometr yo‘l to‘siqlari, 130 ming tonna payvandlangan quvur va 17 ming dona yoritish ustuni ishlab chiqarish quvvatiga ega.
Metall konstruksiyalarini issiq haroratda ruxlash Italiyaning Bisol S.p.A. uskunasida, xalqaro me’yorlar va sifat standartlari darajasida amalga oshirilmoqda. Bunday mahsulotlar chidamliligi, ko‘rimliligi va o‘rnatish jarayonida qulayligi bilan afzal. Shuningdek, bu yerda Xitoy, Janubiy Koreyadan keltirilgan zamonaviy texnologiyalar o‘rnatilgan.
Korxonada jami 375 nafar muhandis va ishchi  mehnat qilmoqda.
Prezidentimiz ishlab chiqarish jarayonini ko‘zdan kechirib, mutasaddilarga qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.
– Bu texnologiyalar ham, mahsulotlar ham yaxshi. Lekin har dam rivojlanishni o‘ylash kerak. Arzon, xavfsiz va sifatli konstruksiyalar ishlab chiqarib, korxonaning qurilish industriyasidagi o‘rnini kengaytirish zarur. Mahsulot qachon arzon bo‘ladi? Sharoit yaratsak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.

Президент посетил Бектемирский район
Предприятия, приостановившие работу из-за пандемии, постепенно восстанавливают свою деятельность. Для выхода на полную мощность им необходимы время и поддержка. В ряде указов Президента Шавката Мирзиёева и на видеоселекторных совещаниях под его председательством были определены и в настоящее время последовательно реализуются конкретные задачи в этом направлении.
Глава государства сегодня посещает Бектемирский район города Ташкента и знакомится с деятельностью промышленных предприятий.
Первый объект – завод общества с ограниченной ответственностью "Бектемир металл конструкциялари".
Предприятие общей проектной стоимостью 48 миллионов долларов было введено в строй в 2018 году. Оно способно выпускать в год 65 тысяч тонн оцинкованного металла, 1,6 тысячи километров дорожных заграждений, 130 тысяч тонн сварных труб и 17 тысяч столбов освещения.
Горячее цинкование металлоконструкций выполняется на итальянском оборудовании Bisol S.p.A. в соответствии с мировыми стандартами качества. Продукция выделяется прочностью, привлекательным видом и удобством монтажа. Здесь также применяется современное оборудование из Китая и Южной Кореи.
На предприятии трудятся 375 инженеров и рабочих.
Президент ознакомился с производственным процессом, дал необходимые указания ответственным лицам.
- И технологии, и продукция здесь на образцовом уровне. Но необходимо постоянно работать над развитием, следует расширять присутствие предприятия в строительной индустрии, выпуская недорогую, безопасную и качественную конструкцию. А когда продукция доступна по цене? Когда создаем условия, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Отмечена необходимость создания проектной группы, превращения предприятия в промышленный кластер по опыту европейских стран, в частности Германии.