Bugungi kunda O‘zbekistonda 600 dan ziyod startaplar faoliyat yuritmoqda. Sakkiz yil ilgari ularning soni barmoq bilan sanarli edi.
«E’tibor bering, yetti oyni o‘zida startaplarga rekord miqdorda – 264 million dollar xorijiy investitsiya keldi. Bu 2024 yil davomida kirgan sarmoyalardan 4 barobar ko‘p. Shu bois startaplarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi ishlarni yanada jonlantiramiz», - dedi Prezident.
Yoshlarning 1 mingta startap g‘oyasi tijoratlashtiriladi va shundan 200 tasi xalqaro bozorga olib chiqiladi.
Eng ilg‘or texnologiyalar olib kelinib, 100 ta mahalliy startap xalqaro miqyosda jozibador biznesga aylantiriladi. Bunga 100 million dollar beriladi.
Bu yildan boshlab, «Yosh tadbirkorlar» chempionati o‘tkaziladi. Eng yaxshi 100 ta g‘oya tanlab olinib, har bir startap uchun 1 milliard so‘mgacha investitsiya kiritiladi.
Bu loyihalarni brendga aylantirish uchun moliyaviy va marketing xizmatlari bo‘yicha ekspertlarning xarajatlari qoplab beriladi.
«G‘oliblarni 20 avgust – Tadbirkorlar kunida taqdirlasak, o‘ylaymanki, yosh tadbirkorlarga bu ham katta motivatsiya bo‘ladi», - dedi davlat rahbari.

Сегодня в Узбекистане действуют более 600 стартапов. Восемь лет назад их количество можно было пересчитать по пальцам.
«Обратите внимание, всего за семь месяцев стартапы привлекли рекордный объем — 264 миллиона долларов иностранных инвестиций. Это в четыре раза больше, чем за весь 2024 год. Поэтому мы еще больше активизируем работу по поддержке стартапов», — сказал Президент.
Будут коммерциализированы 1 тысяча идей молодежных стартапов, из которых 200 выйдут на международный рынок.
Будут внедрены самые передовые технологии, и 100 местных стартапов превратятся в привлекательный бизнес на международном уровне. Для этого будет выделено 100 миллионов долларов.
Для превращения этих проектов в бренд будут покрыты расходы экспертов по финансовым и маркетинговым услугам.
«Если мы наградим победителей 20 августа — в День предпринимателей, думаю, это станет большой мотивацией для молодых предпринимателей», — отметил глава государства.