Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroporti Aviatsiya xavfsizlik xizmati qo‘riqlash bo‘linmasi nazoratchisi poytaxtda istiqomat qiluvchi fuqaroni aeroportda faoliyat yurituvchi mansabdor tanishlari orqali qo‘riqlash bo‘linmasi nazoratchisi lavozimiga ishga kiritib qo‘yishini aytib, evaziga 500 AQSh dollari talab qiladi.
DXX va IJQK Departamenti hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda uddaburon nazoratchi talab qilingan 500 AQSh dollarini firibgarlik yo‘li bilan olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Dastlabki surishtiruvda nazoratchi aeroportga ishga joylab qo‘yish uchun o‘nga yaqin odamdan 500-1000 AQSh dollari miqdorida pul olganligiga iqror bo‘lgan.
Unga nisbatan Jinoyat kodeksining 168-moddasi 1-qismi va 28,211-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda. Hozirda ushbu shaxsdan jabr ko‘rgan boshqa fuqarolarni aniqlash yuzasidan surishtiruv ishlari olib borilmoqda, deyiladi xabarda.

Сотрудник охранного отделения Службы авиационной безопасности международного аэропорта Ташкента имени Ислама Каримова потребовал 500 долларов США у гражданина за трудоустройство на должность контролера отделения охраны с помощью своих знакомых должностных лиц, работающих в аэропорту, сообщает СГБ.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого в сотрудничестве СГБ и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генпрокуратуре, сотрудник аэропорта был задержан с поличным при получении требуемой суммы.
В ходе предварительного расследования он признался, что получил от около десяти человек суммы в размере от 500 до 1000 долларов США за содействие в трудоустройстве в аэропорт.
В отношении него возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 168 и части 1 статей 28 и 211 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Ведутся следственные действия. Также проводится проверка для выявления других пострадавших от его действий.