Birdaniga 14 bemor koronavirusdan tuzaldi
Virusologiya ilmiy-tekshirish instituti klinikasida koronavirus infeksiyasiga chalingan bemorlardan yana 14 nafari butkul sog‘aydi. Ular Sog‘liqni saqlash vaziri mas’ullari ishtirokida Respublika ixtisoslashtirilgan terapiya va tibbiy reabilitatsiya ilmiy-amaliy tibbiyot markaziga kuzatildi. Bu haqda vazirlik matbuot xizmati xabar berdi.
Sog‘aygan bemorlarning 10 nafari erkak, 4 nafari ayollardir. Ulardan 8 nafari poytaxtimizdan, 2 nafari Toshkent viloyatidan va 1 nafardan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Samarkand, Sirdaryo va Navoiy viloyatlaridan. Bemorlardan uch nafari Rossiyadan charter reysda Toshkentga kelishgan. Qolgan 11 nafari esa koronavirusga chalinganlar bilan muloqotda bo‘lib, infeksiyani yuqtirib olgan. Ular orasida eng yoshi kattasi 56 yoshda bo‘lsa, eng yoshi kichigi 20 yoshda.
Ayni paytga qadar mamlakatimiz bo‘ylab koronavirus infeksiyasidan jami 185 nafar bemor to‘liq sog‘aydi.

Еще 14 пациентов выздоровели от коронавируса. Число излечившихся превысило 180
Благодаря усилиям наших преданных делу врачей еще 14 пациентов с коронавирусной инфекцией были полностью вылечены в клинике Научно-исследовательского института вирусологии в столице. С участием представителей Министерства здравоохранения их проводили в Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр терапии и медицинской реабилитации, сообщает Минздрав.
Среди выздоровевших пациентов 10 мужчин и 4 женщин. 8 из них из столицы, 2 из Ташкентской области и по одному из Республики Каракалпакстан, Самаркандской, Сырдарьинской и Навоийской областей. Трое из пациентов прибыли в Ташкент чартерным рейсом из России. Остальные 11 были в контакте с больными с коронавирусом и заразились. Среди них самому старшему 56 лет, а младшему 20 лет.
После эффективного лечения недавние лабораторные исследования показали, что у них уже нет инфекции. Следует отметить, что солидарность, навыки и опыт коллектива этой клиники сыграли решающую роль в их выздоровлении.