Chirchiq daryosi bo‘yida «Yangi Toshkent» qurilishi mumkin (video)
Buyuk Britaniyadagi Benoy arxitektura kompaniyasi Chirchiq daryosi bo‘yida qurilishi mumkin bo‘lgan «Yangi Toshkent» loyihasini e’lon qildi. Unga ko‘ra «yangi poytaxt» 20 ming gektar maydonda joylashishi va unda 2 million aholi yashashi ko‘zda tutilgan. Bu haqda Britaniya kompaniyasiga asoslanib «Uznews» xabar berib o‘tdi.
Britaniyalik mutaxassislar «Yangi Toshkent»da hukumat kvartali, biznes markaz, xorijiy davlatlar elchixonalari, yangi aeroport va boshqa binolar bo‘lishini taklif qilmoqda. «Yangi Toshkent» va «Eski Toshkent» o‘rtasida «New Tashkent Island» oroli joylashtiriladi.

Британская компания разработала проект «нового Ташкента», который могут построить на берегу Чирчика (видео)
Британская архитектурная компания Benoy разработала проект генплана «нового Ташкента». Он расположится к востоку от столицы на территории 20 тысяч га на левом берегу реки Чирчик и будет вмещать 2 млн человек.
В «новом Ташкенте» будет несколько «центров притяжения», в том числе новый административный район, центральный деловой район, торговый район, посольства иностранных государств, новый аэропорт и другие сооружения.
«Старый» и «Новый Ташкент» будет объединять остров – «New Tashkent Island», на котором будут располагаться жилые дома, торгово-развлекательные центры и другая инфраструктура.