Чирчиқ дарёси бўйида «Янги Тошкент» қурилиши мумкин (видео)
Буюк Британиядаги Benoy архитектура компанияси Чирчиқ дарёси бўйида қурилиши мумкин бўлган «Янги Тошкент» лойиҳасини эълон қилди. Унга кўра «янги пойтахт» 20 минг гектар майдонда жойлашиши ва унда 2 миллион аҳоли яшаши кўзда тутилган. Бу ҳақда Британия компаниясига асосланиб «Uznews» хабар бериб ўтди.
Британиялик мутахассислар «Янги Тошкент»да ҳукумат квартали, бизнес марказ, хорижий давлатлар элчихоналари, янги аэропорт ва бошқа бинолар бўлишини таклиф қилмоқда. «Янги Тошкент» ва «Эски Тошкент» ўртасида «New Tashkent Island» ороли жойлаштирилади.

Британская компания разработала проект «нового Ташкента», который могут построить на берегу Чирчика (видео)
Британская архитектурная компания Benoy разработала проект генплана «нового Ташкента». Он расположится к востоку от столицы на территории 20 тысяч га на левом берегу реки Чирчик и будет вмещать 2 млн человек.
В «новом Ташкенте» будет несколько «центров притяжения», в том числе новый административный район, центральный деловой район, торговый район, посольства иностранных государств, новый аэропорт и другие сооружения.
«Старый» и «Новый Ташкент» будет объединять остров – «New Tashkent Island», на котором будут располагаться жилые дома, торгово-развлекательные центры и другая инфраструктура.