DXX Toshkent va Namangan viloyatlarida korrupsion holatlarni fosh etdi
Toshkent viloyati hokimligining “Yagona buyurtmachi xizmati” davlat muassasasi direktori o‘rinbosari o‘z xizmat mavqeidan foydalangan holda, “Shaffof qurilish” milliy axborot tizimi orqali shartnoma qiymati 2 mlrd 73 mln so‘m bo‘lgan ob’yektni kapital ta’mirlash bo‘yicha g‘olib bo‘lgan pudratchi tashkilot hisob raqamiga bo‘nak sifatida 1,1 mlrd. so‘m mablag‘ o‘tkazib berganligi evaziga muqaddam MChJ rahbaridan tamagirlik yo‘li bilan 2 ming AQSh dollari oladi.
Shuningdek, u jinoiy harakatini takroran davom ettirib, pudratchi tashkilot tomonidan qurilish ishlari belgilangan muddatlarda bajarilmaganligi sababli, undan 643 mln 530 ming so‘m penya undirish bo‘yicha Toshkent tumanlararo iqtisodiy sudiga kiritilgan da’vo arizasidan voz kechish orqali MChJ foydasiga ajrim chiqartirib bergani evaziga 5 ming AQSh dollarini pora tariqasida olgan vaqtida Davlat xavfsizlik xizmatining Toshkent viloyati bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan qo‘lga olindi.
Hozirda ushbu mansabdor shaxsga nisbatan Jinoyat Kodeksining 210-moddasi 2-qismi “a, v” bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, “qamoq” ehtiyot chorasi qo‘llanildi.
Toshkent viloyati Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish boshqarmasining tumanlardan biridagi bo‘limi boshlig‘i 1990 y.t. fuqaro tomonidan o‘zi istiqomat qiluvchi uyning ko‘cha qismida qurilish ishlarini amalga oshirish maqsadida ko‘p yillik daraxtlarni kesib tashlashi uchun ruxsat berish evaziga 3 ming AQSh dollarini pora tariqasida olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Hozirda mazkur rahbar xodimga nisbatan Jinoyat Kodeksining 210-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, “qamoq” ehtiyot chorasi qo‘llanildi.
Namangan viloyatida kuzatilgan holatda esa Pop tumanidagi mahalla fuqarolar yig‘inlaridan biridagi hokim yordamchisi davlat zaxirasidagi 90 sotix yer maydonini tadbirkorlik bilan shug‘ullanmoqchi bo‘lgan shaxsga kelgusida to‘yxona qurishi uchun olib berish va tegishli hujjatlarini tayyorlatib berish evaziga 2025 yilda 4500 AQSh dollari oladi.
Ammo, muqaddam sudlangan hokim yordamchisi va’da qilingan ishni bitira olmagach, 4500 AQSh dollari hisobidan 1 mln 200 ming so‘mni qaytarib bergan vaqtida Davlat xavfsizlik xizmati va Bosh prokuratura huzuridagi Department xodimlari tomonidan ushlandi.
Hozirda unga nisbatan Jinoyat Kodeksining 168-moddasi 3-qismi “a, v” bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Ташкентской и Наманганской области задержаны должностные лица, получавшие взятки в крупных размерах.
Заместитель директора государственного учреждения «Единая служба заказчика» хокимията Ташкентской области получил от руководителя предприятия 200 долларов США за перечисление подрядной организации, признанной победителем капитального ремонта объекта стоимостью 2 млрд 73 млн сумов через национальную информационную систему «Шаффоф курилиш», авансового платежа в размере 1,1 млрд сумов.
Кроме того, он за отказ от иска, поданного в Ташкентский межрайонный экономический суд о взыскании с подрядной организации пени в размере 643 млн 530 тыс. сумов за несвоевременное выполнение строительных работ, и за вынесение судебного определения в пользу предприятия получил взятку в размере 5 тысяч долларов США. В момент получения денег он был задержан сотрудниками Управления СГБ по Ташкентской области.
В настоящее время в отношении данного должностного лица возбуждено уголовное дело по пунктам «а, в» части 2 статьи 210 Уголовного кодекса, и в качестве меры пресечения избрано заключение под стражу.
Также начальник одного из районных подразделений Управления экологии и охраны окружающей среды Ташкентской области, гражданин 1990 года рождения, был задержан с поличным в момент получения взятки в размере 3000 долларов США за выдачу разрешения на вырубку многолетних деревьев на уличной части земельного участка возле своего дома с целью проведения строительных работ.
В отношении данного сотрудника возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 210 Уголовного кодекса, и к нему также применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
В Наманганской области был выявлен ещё один случай: помощник хокима в одном из махаллинских сходов граждан Папского района за содействие в предоставлении 90 соток земель государственного резерва предпринимателя для постройки ресторана, а также за оформление необходимых документов в 2025 году получил 4 500 долларов США.
Однако ранее судимый помощник хокима не смог выполнить обещанное и был задержан при возвращении 1 млн 200 тыс. сумов.
В настоящее время в отношении него возбуждено уголовное дело по пунктам «а, в» части 3 статьи 168 Уголовного кодекса, ведутся следственные действия.