Mamlakat bo‘ylab infarkt va insultga qarshi kurashish milliy dasturi joriy etiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev sog‘liqni saqlash tizimini takomillashtirish, aholiga tibbiy xizmat ko‘rsatish sifatini hamda sohada amalga oshirilayotgan islohotlarning samaradorligini oshirishga qaratilgan takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Taqdimotda, avvalo, o‘tkir yurak qon-tomir va serebrovaskulyar kasalliklarning oldini olish va davolashni takomillashtirish bo‘yicha ishlab chiqilgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Rejaga ko‘ra, “Stent for Life” va “Action Plan for Stroke” xalqaro dasturlari asosida ishlab chiqilgan “Infarkt va insultga qarshi kurashish” milliy dasturi 2026-yil 1-maydan boshlab Samarqand viloyati va Toshkent shahrida, 1-oktyabrdan Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida, 2027-yildan esa boshqa hududlarda amaliyotga joriy etiladi.
Milliy dastur doirasida 30 yoshdan oshgan aholi o‘rtasida so‘rovnoma o‘tkazish hamda natijasiga ko‘ra aniqlangan xavf guruhiga mansub fuqarolarni maqsadli tibbiy tekshiruvlardan o‘tkazish hamda bemorlarga shoshilinch tibbiy xizmat ko‘rsatish algoritmlari va klinik marshrutlarini amaliyotga joriy etish nazarda tutilgan.
Shuningdek, mazkur kasalliklarda shoshilinch tibbiy yordam ko‘rsatishda xalqaro standartlarga muvofiq “oltin soat” tamoyilining vaqt me’yorlari joriy etiladi.
Taqdimotda tez tibbiy yordam xizmatining moddiy-texnik va raqamli imkoniyatlarini keskin oshirishga qaratilgan choralar ham keltirildi. Brigadalar telemetrik elektrokardiograf va monitorli defibrillyatorlar bilan ta’minlanadi. Shu jumladan, EKG natijalarini sun’iy intellekt yordamida tahlil qilish va axborot tizimi orqali yuborish, shuningdek, tez tibbiy yordam brigadalari va shifoxonalar o‘rtasida real vaqt rejimida ma’lumot almashish imkoniyati yaratiladi.
Statsionar tibbiyot muassasalarida insultni sun’iy intellekt asosida tashxislash imkoniyati yaratilib, bemorlarning harakat marshruti raqamlashtiriladi. Shifoxonalar esa shoshilinch holatlarda jarrohlik amaliyotlarini o‘tkazish uchun tromb erituvchi dori vositalari hamda zarur sarflov materiallari bilan ta’minlanadi.
Shoshilinch statsionar tibbiy xizmat ko‘rsatishga nodavlat tibbiyot tashkilotlarini jalb qilish, o‘tkir yurak-qon tomir va bosh miyada qon aylanishining o‘tkir buzilishi holatlarida ko‘rsatilgan tibbiy xizmatlar Davlat tibbiy sug‘urtasi jamg‘armasi orqali moliyalashtiriladi.
Milliy dastur doirasida “Elektron sog‘liqni saqlash” axborot tizimida bemorlar hamda xavf guruhidagi aholining elektron reyestri yuritilishi ta’minlanadi.
Aholi o‘rtasida profilaktika va targ‘ibot ishlariga ham alohida urg‘u berildi. OAV va ijtimoiy tarmoqlarda ijtimoiy roliklar, infografika, animatsiya va qisqa metrajli videoroliklar tarqatish, bozor va savdo markazlari yaqinida bilbord va bannerlar joylashtirish, ta’lim muassasalari, korxona va mahallalarda infarkt va insult alomatlarini barvaqt aniqlash bo‘yicha seminar-treninglar o‘tkazish rejalashtirilgan.
Shuningdek, “Angels Initiative” xalqaro tashabbusining “FAST Heroes” dasturi asosida maktab o‘quvchilari uchun maxsus mashg‘ulotlar tashkil etiladi. Har yili 29 sentyabr – Butunjahon yurak kuni va 29 oktyabr – Butunjahon insultga qarshi kurashish kuni munosabati bilan bepul qon bosimi, qand va xolesterin ko‘rsatkichlarini o‘lchash, aholining shoshilinch yordam ko‘rsatish bo‘yicha savodxonligini oshirishga qaratilgan ommaviy tadbirlar o‘tkaziladi.
Dasturni moliyalashtirishga 2026-yilda 239 milliard so‘m, 2027-yildan boshlab 280 milliard so‘m ajratilishi ta’kidlandi.
Taqdimotda, shuningdek, 2026-2030-yillarda qon bilan ishlash xizmatini yanada takomillashtirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Qon mahsulotlariga talab ortib borayotgani inobatga olinib, xizmat imkoniyatlarini kengaytirish va davolash muassasalarining qon hamda qon mahsulotlariga ehtiyojini to‘liq ta’minlashga qaratilgan maqsadli chora-tadbirlari ishlab chiqilgan.
Jumladan, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tavsiyalari asosida har ming nafar aholiga qon topshirishlarning (donatsiyalar) sonini 10 tadan 30 tagacha oshirish, jami donatsiyalarning sonini 1 milliontagacha ko‘paytirish orqali tayyorlanadigan qon zaxirasini 150 ming litrdan 450 ming litrga yetkazish, beg‘araz qon donorlarining sonini 300 ming nafardan 900 ming nafarga yetkazish maqsad qilingan.
Yetakchi xalqaro tajriba asosida qon va uning tarkibiy qismlari xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan standart operatsion jarayonlar, xavfsizlik bayonnomalari hamda zamonaviy skrining usullari joriy etiladi. Shu bilan birga, qon xizmati tizimi xodimlarining kasbiy bilim va ko‘nikmalari oshiriladi, moddiy-texnik bazasi mustahkamlanadi hamda beg‘araz donorlik harakati qo‘llab-quvvatlanadi.
Qon bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirish uchun “ehtiyoj – qayta ishlash – yetkazish” zanjirida jarayonlarni boshqarish tizimi joriy etiladi.
Raqamli platforma doirasida “Qon mahsulotlari elektron hisobini yuritish” axborot tizimi joriy qilinib, qon va uning tarkibiy qismlari harakatini nazorat qilish, shoshilinch tibbiy yordam bilan integratsiyalangan holda buyurtma berish, muassasalarning zaxirasini onlayn monitoring qilish imkoniyati yaratiladi.
Qon bilan ishlash xizmatini moliyalashtirish uchun 2026 yilda 308 milliard so‘m, 2026-2030 yillarda esa sohani takomillashtirishga jami 1,75 trillion so‘m nazarda tutilgani qayd etildi.
Taqdimotda respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy markazlar va klinikalar faoliyatini o‘rganish natijalari haqida axborot berildi.
Ishchi guruhlar 2025 yil sentyabr-dekabr oylarida 37 ta respublika darajasidagi tibbiyot markazlari va klinikalar faoliyatini kompleks o‘rganib, qator tashkiliy va boshqaruv kamchiliklarini aniqlagan. Ularni bartaraf etish uchun 27 ta banddan iborat chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilgan bo‘lib, u tibbiy xizmat sifatini oshirish, hududlar bilan ishlashni tizimli yo‘lga qo‘yish, boshqaruv tizimini takomillashtirish, kadrlar salohiyati va ilmiy-tadqiqot faoliyati, moliyaviy intizom va resurslardan samarali foydalanish yo‘nalishlarini qamrab oladi.
Sog‘liqni saqlash tizimini isloh qilishda xorijiy ekspertlarni jalb etish masalasi ham muhokama qilindi.
Jamoat salomatligi, sog‘liqni saqlashni rejalashtirish va milliy laboratoriya tizimini isloh qilish bo‘yicha texnik shartlar ishlab chiqilgan bo‘lib, mazkur chora-tadbirlarni amalga oshirishda 25 ta xalqaro va 19 ta mahalliy ekspertni jalb qilish taklif etildi.
Shuningdek, Respublika onkologiya markazi va uning hududiy filiallarini modernizatsiya qilish loyihasi taqdimot qilindi.
2021 yilda Islom taraqqiyot banki bilan hamkorlikda “O‘zbekiston Respublikasi onkologiya muassasalarini modernizatsiya qilish (II bosqich)” loyihasi doirasida markazning yangi majmuasi va uning 13 ta filiali uchun jami 61 million dollarlik 119 turdagi  tibbiy uskunalar xarid qilingan. Yana 5,6 million dollar hisobiga qo‘shimcha 5 turdagi uskunalar xarid qilinishi nazarda tutilgan.
Bunga qo‘shimcha ravishda jalb qilinadigan 10 million dollar hisobidan markaz uchun 80 turdagi 1027 dona tibbiy jihozlar, shuningdek, radiofarmatsevtik mahsulotlar ishlab chiqarishga mo‘ljallangan siklotron va radiosintez laboratoriyasini xarid qilish taklif etildi.
Shuningdek, davlatimiz rahbariga farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish, aholini arzon va sifatli dori vositalari bilan ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida axborot berildi.
Farmatsevtika tarmog‘i hozirda sanoatimizning yuqori sur’atlarda o‘sib borayotgan yo‘nalishlaridan biriga aylanmoqda. Bugungi kunda tarmoqda 2,3 milliard dollarlik 156 ta loyiha amalga oshirilmoqda, 2025 yilda 362 million dollarlik xorijiy investitsiyalar o‘zlashtirildi hamda 2,4 mingdan ziyod yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Tarmoq korxonalari tomonidan qiymati 7,3 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarildi, dunyoning 55 ta davlatiga 220 million dollarlik mahsulotlar eksport qilindi.
Dori vositalari sifatini ta’minlash va byurokratiyani qisqartirish bo‘yicha amalga oshirilgan so‘nggi islohotlar natijasida tadbirkorlar tomonidan ilk bor 130 turdagi import dori vositalarini transfer texnologiyasi asosida O‘zbekistonda ishlab chiqarish bo‘yicha ishlar boshlandi.
Shuningdek, 2 ming nomdagi import dori vositalarining referent narxlari qayta belgilangani hisobiga dorilarning ulgurji narxlari 40-60 foizga pasaytirildi.
Taqdimotda import o‘rnini bosuvchi mahalliy dori vositalarining sifatini oshirish hamda ommabopligini ta’minlash, buning uchun investorlarga zarur shart-sharoitlar yaratish, ishlab chiqarish va laboratoriya quvvatlarini oshirish hamda shaffof sifat nazorati tizimini yo‘lga qo‘yish zarurligi ta’kidlandi.
Prezidentimiz takliflarni ma’qullab, tegishli qarorlarni imzoladi. Mutasaddilarga belgilangan chora-tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli bajarish, muhokama qilingan yo‘nalishlarda aniq natijalarga erishish topshirildi.

С 1 мая в Узбекистане начнется реализация национальной программы «Борьба с инфарктом и инсультом»
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений, направленных на совершенствование системы здравоохранения, повышение качества медицинского обслуживания населения и эффективности проводимых в этой сфере реформ.
На презентации обсуждены меры, разработанные для улучшения профилактики и лечения острых сердечно-сосудистых и цереброваскулярных заболеваний.
Согласно плану, с 1 мая 2026 года в Самаркандской области и городе Ташкенте будет реализована национальная программа «Борьба с инфарктом и инсультом», разработанная на основе международных программ «Stent for Life» и «Action Plan for Stroke».  С 1 октября программа охватит Андижанскую, Наманганскую и Ферганскую области, а с 2027 года – другие регионы.
В рамках национальной программы планируется ежегодно организовывать опросы среди населения старше 30 лет и по итогам проводить целевые медицинские осмотры в выявленных группах риска. Также предусмотрено внедрение алгоритмов оказания неотложной медицинской помощи и клинических маршрутов.
Также, в соответствии с международными стандартами вводится регламент времени принципа “золотой час” при оказании экстренной медицинской помощи при этих заболеваниях.
На презентации также представлены меры, направленные на увеличение материально-технических и цифровых возможностей службы скорой медицинской помощи. В частности, бригады будут оснащены телеметрическими электрокардиографами и дефибрилляторами с мониторами. Будут созданы возможности для анализа с помощью ИИ и передачи через информационную систему результатов ЭКГ, а также обмена данными в режиме реального времени между бригадами и больницами.
В стационарных учреждениях будет внедрена возможность диагностики инсульта на основе ИИ, а маршруты пациентов будут цифровизированы. Больницы будут обеспечены тромборастворяющими препаратами и необходимыми расходными материалами для проведения экстренных хирургических операций.
К оказанию неотложной стационарной медицинской помощи будут привлекаться неправительственные медицинские организации, медицинские услуги, предоставляемые в случаях острых сердечно-сосудистых и цереброваскулярных заболеваний, будут финансироваться за счет Государственного фонда медицинского страхования.
В рамках национальной программы в информационной системе “Электронное здравоохранение” будет вестись электронный реестр пациентов и населения в группе риска.
Особое внимание также уделено профилактической и разъяснительной работе среди населения. Планируется распространение социальных роликов, инфографики, анимаций и короткометражных видеороликов в СМИ и социальных сетях, установка билбордов и баннеров вблизи рынков и торговых центров, проведение семинаров и тренингов в образовательных учреждениях, на предприятиях и в махаллях по раннему выявлению признаков инфаркта и инсульта.
Кроме того, в рамках международной программы “FAST Heroes” инициативы “Angels Initiative” будут организованы специальные занятия для школьников. Ежегодно 29 сентября – в связи с Международным днём сердца и 29 октября – Всемирным днём борьбы с инсультом, планируется проведение бесплатных массовых мероприятий по измерению артериального давления, уровня сахара и холестерина, а также по повышению грамотности населения в вопросах оказания экстренной помощи.
Было отмечено, что на финансирование программы в 2026 году будет выделено 239 миллиардов сумов, а с 2027 года – 280 миллиардов сумов.
На презентации также были рассмотрены предложения по дальнейшему улучшению служб крови в 2026-2030 годах.
С учетом растущего спроса на препараты крови разработаны целевые меры, направленные на расширение возможностей служб и полное покрытие потребностей лечебных учреждений в крови и её компонентах.
В частности, на основе рекомендаций Всемирной организации здравоохранения планируется увеличить количество донорских сдач крови с 10 до 30 на тысячу человек, расширить запасы крови со 150 тысяч литров до 450 тысяч литров за счет повышения общего числа донаций до 1 миллиона, а также увеличить число добровольных доноров крови с 300 тысяч до 900 тысяч.
На основе передового международного опыта будут внедрены стандартные операционные процедуры, протоколы безопасности, а также современные методы скрининга, направленные на обеспечение безопасности крови и её компонентов. Одновременно предусматривается повышение профессиональных знаний и навыков работников службы крови, укрепление её материально-технической базы и поддержка развития безвозмездного донорского движения.
Для коренного совершенствования системы работы с кровью будет внедрена система управления процессами по циклу “потребность – переработка – доставка”.
В рамках цифровой платформы будет внедрена информационная система “Электронный учет препаратов крови”, которая обеспечит контроль за движением крови и ее компонентов, создаст возможность интегрированного с неотложной медицинской помощью оформления заказов.
Отмечено, что на финансирование служб крови в 2026 году предусмотрено выделение 308 миллиардов сумов, а на развитие сектора в 2026-2030 годах – суммарно 1,75 триллиона сумов.
В ходе презентации была представлена ​​информация о результатах изучения деятельности специализированных научно-практических центров и клиник республики.
В сентябре-декабре 2025 года рабочие группы провели комплексное изучение деятельности 37 медицинских центров и клиник республиканского уровня и выявили ряд организационных и управленческих недостатков. Для их устранения разработан план действий из 27 пунктов, который охватывает такие направления, как повышение качества медицинского обслуживания, систематизация работы с регионами, совершенствование системы управления, кадровая и научно-исследовательская деятельность, финансовая дисциплина, эффективное использование ресурсов.
Также рассмотрен вопрос привлечения иностранных экспертов к реформированию системы здравоохранения.
Разработаны технические условия по реформированию системы общественного здравоохранения, планирования здравоохранения и национальной лабораторной системы. В целях реализации указанных мероприятий предложено привлечь 25 международных и 19 местных экспертов.
Представлен также проект модернизации Республиканского онкологического центра и его региональных филиалов.
В 2021 году в сотрудничестве с Исламским банком развития в рамках проекта “Модернизация онкологических учреждений Республики Узбекистан (фаза II)” для нового комплекса центра и его 13 филиалов было закуплено 119 видов медицинского оборудования на общую сумму 61 ​​миллион долларов. Планируется закупить еще 5 видов оборудования на сумму 5,6 миллиона долларов.
За счет привлечения дополнительных средств в размере 10 миллионов долларов предложено приобрести для центра 1027 единиц медицинского оборудования 80 наименований, а также циклотрон и лабораторию радиосинтеза для производства радиофармацевтических препаратов.
Также главе государства была представлена информация о проводимой работе по развитию фармацевтической отрасли и обеспечению населения доступными и качественными лекарственными средствами.
Отмечено, что фармацевтическая отрасль в настоящее время становится одним из наиболее динамично развивающихся направлений промышленности. Сегодня в сфере реализуется 156 проектов общей стоимостью 2,3 миллиарда долларов. В 2025 году было освоено 362 миллиона долларов иностранных инвестиций, создано более 2,4 тысячи новых рабочих мест.
Предприятиями отрасли произведена продукция на сумму 7,3 триллиона сумов, экспорт лекарственных средств и фармацевтической продукции в 55 стран мира составил 220 миллионов долларов.
В результате последних реформ, направленных на обеспечение качества лекарственных средств и сокращение бюрократических процедур, предпринимателями впервые начаты работы по организации производства в Узбекистане 130 наименований импортных лекарственных средств на основе трансфера технологий.
Кроме того, за счет пересмотра референтных цен на 2 тысячи наименований импортных лекарственных средств оптовые цены на препараты были снижены на 40–60 процентов.
В ходе презентации подчеркнута необходимость дальнейшего повышения качества и доступности отечественных лекарственных средств, замещающих импорт, создания для инвесторов необходимых условий, наращивания производственных и лабораторных мощностей, а также формирования прозрачной системы контроля качества.
Одобрив предложения, Президент подписал соответствующие решения. Ответственным лицам даны поручения по своевременному и качественному выполнению намеченных мер, достижению конкретных результатов по рассмотренным направлениям.