Ijtimoiy tarmoqlarda Afg‘onistonning Mozori Sharif shahrida Alisher Navoiy yodgorligining buzib tashlangani aks etgan tasvirlar paydo bo‘ldi.
O‘zbekiston TIV rasmiysi Ahror Burxanovning yozishicha, ushbu holat yuzasidan Afg‘oniston hukumati vakillari bilan aloqa o‘rnatilgan.
Olingan ma’lumotlarga ko‘ra, Alisher Navoiy haykali o‘rnatilgan joy buyuk alloma xotirasiga yetarlicha munosib emasligi, shoir va mutafakkir uchun yanada ko‘rkam majmua qurilishi lozimligi bois yodgorlik mahalliy hokimiyat tomonidan olib tashlangan. Shu bilan birga, ushbu buzish ishlari Afg‘oniston Madaniyat va axborot vazirligi hamda keng jamoatchilik bilan kelishilmagani alohida ta’kidlanib, afg‘on tarafi holat yuzasidan taassuf ham bildirgan.
«Bundan tashqari Afg‘oniston hukumati vakillari nafaqat O‘zbekiston, balki Afg‘oniston xalqi uchun mo‘’tabar bo‘lgan Alisher Navoiy xotirasini munosib tarzda abadiylashtirilishini tasdiqlab, buyuk shoir va mutafakkir sharafiga alohida yodgorlik barpo etishga va’da berdi. Jumladan, hududni obodonlashtirish, shoir hayoti va ijodiy merosiga oid ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan yozuvlarni tiklash hamda amaldagi qarorlarga muvofiq yangi yodgorlik barpo etish hamda u joylashgan maydonga buyuk shoir Alisher Navoiy nomi qo‘yilishi rejalashtirilganini ma’lum qildi», – deb yozadi Burxanov.
Afg‘oniston tomoni butun mintaqa uchun birdek qadrli bo‘lgan buyuk mutafakkir xotirasini asrab-avaylash borasidagi qat’iy sodiqligini bildirgan holda, uning nomini munosib e’zozlash uchun barcha zarur choralar ko‘rilishini ta’kidladi.

В афганском городе Мазари-Шарифе полностью снесли памятник Алишеру Навои.
По данным одного из местных СМИ, данный случай вызвал недовольство у преподавателей и политиков тюрского происхождения.
В МИД Узбекистана прокомментировали ситуацию. По словам представителя МИД Ахрора Бурханова, по данному факту были установлены контакты с представителями афганского правительства.
Согласно полученной информации, памятник был демонтирован местными властями, так как место его установки сочли недостаточно достойным для увековечения памяти великого мыслителя и поэта, и было принято решение возвести более величественный комплекс. При этом отдельно подчеркнуто, что снос не был согласован с Министерством информации и культуры Афганистана, а также с широкой общественностью, и афганская сторона выразила сожаление по поводу случившегося.
«Кроме того, представители правительства Афганистана подтвердили, что память Алишера Навои, которая является почитаемой не только для Узбекистана, но и для афганского народа, будет увековечена должным образом. В частности, планируется благоустройство территории, восстановление записей, содержащих сведения о жизни и творческом наследии поэта, возведение нового памятника в соответствии с действующими решениями, а также присвоение площади, где он будет установлен, имени Алишера Навои», – написал Бурханов.
Афганская сторона, подчеркнув свою приверженность делу сохранения памяти великого мыслителя, который одинаково дорог всему региону, заверила, что будут приняты все необходимые меры для достойного почитания его имени.