O‘zbek va jahon adabiyoti tarjimasi bo‘yicha tarjimonlar guruhi tashkil etiladi
Ayni daqiqalarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida «Jahon adabiyoti durdonalari: o‘zbek tiliga tarjima qilish va chop etishdagi yutuqlar, muammolar va istiqboldagi rejalar» mavzusida matbuot anjumani o‘tkazilmoqda.
«Xabar.uz» muxbirining ma’lum qilishicha, Tadbirda so‘zga chiqqan O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi, O‘zbekiston Xalq shoiri Sirojiddin Sayyid tarjimonlar guruhi shakllantirilganini ma’lum qilgan.
Uyushma raisining so‘zlariga ko‘ra, markazda jahon va qardosh tillardan o‘zbek tiliga, o‘zbek tilidan jahon va qardosh tillariga tarjima qilish bilan shug‘ullanadigan tarjimonlar guruhi tashkil etilmoqda.
Tadbirda tarjimonlar mehnatiga munosib haq to‘lash, shuningdek, tarjima ishlari uchun oldindan qisman to‘lovlar tartibi, bu borada qonunchilik talablariga rioya etilishi kabi masalalar muhokama etilmoqda.

Сирожиддин Саййид: При Союзе писателей будет создан общественный Центр переводов и продвижений
При Союзе писателей будет создан общественный “Центр переводов и продвижения”. Об этом заявил председатель Союза писателей Сирожиддин Саййид на пресс-конференции “Жемчужины мировой литературы: достижения, проблемы и перспективы в области их перевода и публикации на узбекском языке”, которая проходит в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан.
В Центре будут работать высококвалифицированные и опытные переводчики, имеющие богатый опыт перевода с иностранного языка на узбекский, а также с узбекского на иностранные языки.
По рекомендации специальной комиссии при Союзе писателей Узбекистана планируется систематизировать и активизировать переводческую деятельность. В частности, в марте текущего года должны быть утверждены структура, планы и график работы “Центра переводов и продвижения”.