«O‘zbektelekom» AK: «Ushbu yorqin bayramga bag‘ishlangan tadbirlar o‘tkazilmoqda»
Joriy yil mamlakatimizda ilk marotaba juda ham muhim va ahamiyatli voqea – O‘zbek tili bayrami kuni nishonlanadi. Mazkur sana tasodifan tanlanmagan: 21-oktyabr – o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan kun. 1989-yil aynan ushbu kunda «Davlat tili to‘g‘risida»gi Qonun qabul qilingan.
1989-yil 21-oktyabrda qabul qilingan «Davlat tili to‘g‘risida»gi Qonunga muvofiq o‘zbek tili davlat tili deb e’lon qilingan.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 21-oktyabr kuni o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 30 yilligiga bag‘ishlangan tantanali yig‘ilishda nutq so‘zladi.
«Dunyodagi qadimiy va boy tillardan biri bo‘lgan o‘zbek tili xalqimiz uchun milliy o‘zligimiz va mustaqil davlatchiligimiz timsoli, bebaho ma’naviy boylik, buyuk qadriyatdir. Kimda-kim o‘zbek tilining bor latofatini, jozibasi va ta’sir kuchini, cheksiz imkoniyatlarini his qilmoqchi bo‘lsa, munis onalarimizning allalarini, ming yillik dostonlarimizni, o‘lmas maqomlarimizni eshitsin, baxshi va hofizlarimizning sehrli qo‘shiqlariga quloq tutsin», – deb ta’kidlagandi mamlakatimiz rahbari.
«Turkiy tillarning katta oilasiga mansub bo‘lgan o‘zbek tili – dunyodagi yirik tillardan biridir. Unda deyarli 50 million kishi so‘zlashmoqda, 60 ta mamlakatlarda o‘zbek tili o‘qitilmoqda» – qayd etgandi prezident.
2019-yil 4-oktyabrda Prezidentning «O‘zbekiston Respublikasining «Davlat tili to‘g‘risida»gi Qonuni qabul qilinganining 30 yilligini keng nishonlash to‘g‘risida»gi Qarori va 21-oktyabrda «O‘zbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzi va mavqeini tubdan oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Farmoni qabul qilingan.
Ushbu farmonga muvofiq, 21-oktyabr mamlakatimizda O‘zbek tili bayrami kuni deb e’lon qilindi. Vazirlar Mahkamasi huzurida o‘zbek tilining maqomini yaxshilash, davlat tili to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlariga rioya etilishini ta’minlash, sohadagi muammolarni tahlil qilish va ushbu yo‘nalishdagi yagona davlat siyosatini amalga oshirishga mo‘ljallangan Davlat tilini rivojlantirish departamenti tashkil etildi.
Ona tilining tarixiy ildizlarini yanada chuqurroq o‘rganish, uni har tomonlama ilmiy o‘rganish, foydalanish ko‘lamini kengaytirish, filologlarni tayyorlash sifatini oshirish uchun Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti tashkil qilindi. Bu bebaho merosni saqlash va kelajak avlodlarga yetkazish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi.
Mazkur yo‘nalishdagi ishlarning mantiqiy davomi sifatida joriy yil 10-aprel kuni «O‘zbek tili bayrami kunini belgilash to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni imzolandi.
«O‘zbektelekom» AK barcha abonentlar va kompaniya xodimlarining ishi hamda hayoti uchun o‘zbek tilining muhimligi va ahamiyatini yaxshi tushunib yetadi. Kompaniyadagi barcha ish yuritish ishlari «Davlat tili to‘g‘risida»gi Qonun talablariga muvofiq qat’iy ravishda olib borilmoqda. Aloqa va telekommunikatsiya sohasidagi barcha maxsus atama va tushunchalar allaqachon davlat tiliga muvaffaqiyatli tarjima qilingan va keng qo‘llanib kelinmoqda. Dunyoda yangi texnologiyalar va maxsus atamalarning paydo bo‘lishi bilan, biz yangi so‘z va atamalarning o‘zbek tilidagi talqinlarini amaliyotga tadbiq qilinmoqda. O‘zbek tili go‘yo tirik organizm kabi doimo taraqqiy etib bormoqda.
Kompaniyaning har bir abonenti barcha xizmatlarning ro‘yxatini, shartnomadan tortib, ommaviy ofertagacha va turli xildagi SMS-xabarlar, telefon orqali ovozli «robot»dan keladigan xabarnomalarni, eng avvalo, aholi uchun tushunarli bo‘lgan o‘zbek tilida olishadi.
«O‘zbek tili bayrami kuni»ni nishonlash arafasida kompaniyada yoshlar o‘rtasida o‘zbek tilining o‘rni va mavqeini oshirish uchun onlayn viktorina va seminarlar shaklida xodimlar uchun maxsus tadbirlar o‘tkazilmoqda. Kompaniya xodimlari Toshkent shahridagi Alisher Navoiy Muzeyiga tashrif buyurishdi. Alisher Navoiy nomidagi davlat adabiyoti muzeyi – Toshkentdagi yirik ilmiy-tadqiqot markazi va ma’rifat muassasasidir. Muzeyning asosiy faoliyati o‘zbek adabiyoti yodgorliklarini o‘rganishdan iborat.
Bundan tashqari, O‘zbekiston bo‘ylab kompaniyaning barcha filiallarida ushbu yorqin bayramga bag‘ishlangan bayram tadbirlari tashkillashtirilmoqda.
«Agarda bizning xodimlarimiz, farzandlarimiz o‘z ona tilisini o‘rganmasalar, til unutilib ketishini hammamiz yaxshi tushunamiz.
«O‘zbektelekom» AK barcha yurtdoshlarimizni O‘zbek tili bayrami kuni bilan tabriklaydi. Ona tili xalqni birlashtiradi, tarbiyalaydi, urf-odatlarni saqlaydi. Shuning uchun ham ona tilining shon-shuhratini oshirish, uni bir qator rivojlangan tillar qatoriga qo‘shish juda muhim. Chunki til bor ekan, demak, millat bor», — deyiladi kompaniya xabarida.

21 октября — День праздника узбекского языка!
В этом году впервые наша страна будет отмечать очень важное и знаменательное событие – День праздника узбекского языка. Дата выбрана не случайно: 21 октября – день предоставления узбекскому языку статуса государственного. Именно в этот день в 1989 году был принят Закон  «О государственном языке».
Согласно принятому 21 октября 1989 года Закону «О государственном языке» узбекский язык был объявлен государственным языком.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 21 октября 2019 года выступил на торжественном собрании, посвященном 30-летию придания узбекскому языку статуса государственного.
«Узбекский язык, один из древних и богатых языков мира, является для нашего народа символом национального самосознания и государственной независимости, огромной духовной ценностью. Тот, кто хочет ощутить всю красоту, очарование и богатство нашего языка, его огромные возможности, пусть послушает колыбельные наших матерей, древние дастаны и макомы, песни наших хафизов и бахши», — сказал руководитель страны.
«Узбекский язык, входящий в большую семью тюркских языков, — один из крупнейших в мире. На нем говорят почти 50 миллионов человек, узбекский язык преподают в 60 странах» - отметил президент.
Прошло тридцать лет и еще более усилилось внимание к родному языку. 4 октября 2019 года было принято постановление Президента «О широком праздновании тридцатилетия принятия Закона Республики Узбекистан «О государственном языке» и 21 октября – Указ «О мерах по кардинальному повышению роли и авторитета узбекского языка в качестве государственного языка».
Согласно этому указу 21 октября в нашей стране было объявлено Днем праздника узбекского языка. При Кабинете Министров создан департамент развития государственного языка, призванный повышать статус узбекского языка, обеспечивать соблюдение законодательных документов о государственном языке, анализировать проблемы в сфере и осуществлять в этом направлении единую государственную политику.
Для более глубокого изучения исторических корней родного языка, его всестороннего научного изучения, расширения масштабов его применения, повышения качества подготовки филологов организован Ташкентский государственный университет узбекского языка и литературы имени Алишера Навои. Это стало важным шагом на пути сохранения и доведения до будущих поколений бесценного наследия.
Логическим продолжением работы в этом направлении стало подписание 10 апреля текущего года Закона Республики Узбекистан «Об установлении Дня праздника узбекского языка».
В АК «Узбектелеком» прекрасно понимают важность и значения узбекского языка для работы и жизни всех абонентов и сотрудников компании. Всё делопроизводство ведётся на государственном языке в строгом соответствии  с требованием Закона «О государственном языке». Все специальные термины и понятия отрасли связи и телекоммуникаций давно и успешно переведены на государственный язык и широко применяются. С появлением в мире новых технологий и специальных терминов, мы внедряем новые слова и термины на узбекском языке. Узбекский язык как живой организм постоянно развивается.
Каждый абонент компании получает весь перечень услуг, начиная от договора, публичной оферты и получением различных СМС-сообщений и оповещения по телефону от голосового «робота», прежде всего, на родном узбекском языке хорошо понятном для большинства населения.
Накануне празднования «Дня праздника узбекского языка» в компании проводятся специальные мероприятия для сотрудников в виде онлайн викторин и семинаров для повышения роли и статуса узбекского языка среди молодёжи. Сотрудники компании посещают Музей Алишера Навои в Ташкенте.  Государственный музей литературы имени Алишера Навои — музей в Ташкенте, крупный научно-исследовательский центр и просветительское учреждение. Основная деятельность музея заключается в исследовании памятников узбекской литературы.
Кроме этого, во всех филиалах компании по всему Узбекистану организованы праздничные мероприятия, посвященные этому светлому празднику.
Мы прекрасно понимаем, что если наши сотрудники, наши дети не будут изучать родной язык, он уйдет в небытие.
АК «Узбектелеком» поздравляет всех соотечественников с Днём праздника узбекского языка.   Родной язык объединяет, воспитывает, образовывает народ, сохраняет традиции. И поэтому важно повышать авторитет родного языка, выводить его в ряд развитых языков. Ибо есть язык, значит, есть нация.