Prezident bir guruh OAV xodimlarini mukofotladi. Ular orasida «Xabar.uz» muxbiri ham bor
Matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari kuni munosabati bilan soha xodimlaridan bir guruhini mukofotlash to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni e’lon qilindi.
Unga ko‘ra quyidagilar faxriy unvon, orden va medallar bilan mukofotlandi. Mukofotlanganlar orasida «Xabar.uz» axborot-tahliliy portali muxbiri Zafarjon Qosimov ham bor.
Meliboyev Ahmadjon – «Jahon adabiyoti» jurnali bosh muharrir
Qirg‘izboyev Muqimjon – O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetining ijtimoiy-gumanitar fanlar kafedrasi mudiri
Olimov Sultonmurod Hoshimovich – «Tafakkur» jurnali bo‘lim mudiri
Abdugapparova Umida Muratovna – O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, shoira
Boltaboyeva O‘g‘ilxon Nabijanovna – O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi «O‘zbekiston 24» telekanalining Namangan viloyati bo‘yicha muxbiri
Djurayev Ravshanxon Ergashovich – «UzReport» axborot agentligi bosh direktori
Yodgorov Erkin Xusenovich – «Buxoronoma» va «Buxarskiy vestnik» gazetalari bo‘lim muharriri, Buxoro viloyati
Jumaqulov Abdirasul Pardayevich – «Hurriyat» mustaqil gazetasi bosh muharriri
Mixaylov Viktor Vladimirovich – «Nuz.uz» veb-sayti bosh muharriri
Ubaydullayev Sharaf Ortikovich – «Nuroniy» jamg‘armasining Respublika boshqaruvi raisi o‘rinbosari
Usmanova Gulchexra – Ishtixon tumani «Ishtixon ovozi» gazetasi muharriri, Samarqand viloyati
Usmanova Farida – O‘zbekiston Jurnalistlari ijodiy uyushmasi a’zosi, yozuvchi
Shernazarov Axmadali Mustafaqulovich – «Xalq so‘zi» gazetasining Sirdaryo viloyati bo‘yicha muxbiri
Abibullayev Dauit Yesemuratovich – O‘zbekiston Milliy axborot agentligining Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘yicha sharhlovchisi
Babayev Anvar Mashrabovich – O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazining nashrlar bo‘limi boshlig‘i
Yejkov Sergey Aleksandrovich – «Uzmetronom.com» veb-sayti bosh muharriri
Ilyasov Anvar Abdullayevich – O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining «Dunyo» axborot agentligi fotomuxbiri
Kodirov Solijon Meliboyevich – O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi «O‘zbekiston» telekanalining badiiy dam olish ko‘rsatuvlar bo‘limi rejissyori
Nepomnyaщaya Olga Ivanovna – Milliy mass-mediani qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondining bo‘lim bosh muharriri
Obidov Muhammad Dalimovich – O‘zbekiston Jurnalistlari ijodiy uyushmasining Farg‘ona viloyati bo‘limi raisi
Raxmetov Maxamet – O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi «Toshkent» teleradiokanali» davlat unitar korxonasining bo‘lim muharriri
Toxirov Mamasodik Boborozikovich  – So‘x tumani «Sadoi So‘x» gazetasi bosh muharriri, Farg‘ona viloyati
Xamrayev Islom Xamzayevich – «Adolat» ijtimoiy-siyosiy gazetasi bosh muharriri
Shamsiyev Gayrat Abdusattarovich – O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi «Respublika teleradiomarkazi» davlat unitar korxonasining Toshkent telemarkazi bosh muhandisi
Shermatov Talibjon Tashtemirovich – Xo‘jaobod tumani «Haqiqat» gazetasi muharriri, Andijon viloyati
Yakubjanova Mukaddas Sidikovna – G‘afur G‘ulom nomidagi nashriyot-matbaa ijodiy uyi muqovalash sexi mashinisti
Raxmonkulov Ulug‘bek Akmalovich – O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi «O‘zbekiston 24» telekanalining «Tahlilnoma» axborot-tahliliy dasturlar bo‘limi bosh muharriri
Umarov Jahongir Tulkunovich – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Matbuot xizmati huzuridagi Media-markazining tasvirga olish guruhi bosh mutaxassisi
O‘rozov Abduvali Po‘latovich – O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi «O‘zbekiston 24» telekanalining Prezident «POOL» xizmati bosh muharriri o‘rinbosari
Xoliqov Elbek Mustafoyevich – Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi markazi yig‘ma axborot-tahlil bo‘limi boshlig‘i
Choriyev Shunqor Buriyevich – O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi «O‘zbekiston 24» teleradiokanali» davlat unitar korxonasi direktori o‘rinbosari
Yuldashov Galaviddin – O‘zbekiston Jurnalistlari ijodiy uyushmasining Qashqadaryo viloyati bo‘limi raisi
Azimov Anvar Xabibullayevich – «Mening yurtim» telekanali loyiha boshlovchisi
Nikolenko Liliya Vladimirovna – «Potrebitel.uz» veb-sayti administratori, bloger
Sanayev Furqat Choriyevich – O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligining jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi boshlig‘i
Tashmatova Tamara Sheraliyevna – «Farg‘ona haqiqati» – «Ferganskaya pravda» gazetalari birlashgan tahririyatining bosh muharriri o‘rinbosari, Farg‘ona viloyati
Alimova Sabina Tuygunovna – «Pravda Vostoka» gazetasi muxbiri
Isojonov Mirolim Xayrillo o‘g‘li   – «Daryo.uz» internet nashri muxbiri
Abduraxmanov Xayrullo Fayzullayevich – «Mahalla» gazetasi maxsus muxbiri
Akbarov Kosimjon Turgunovich – Mingbuloq tumani «Mingbuloq» gazetasi muharriri, Namangan viloyati
Askarov Nuriddin Muxamadjonovich – «Ruxsor teleradiokanali» mas’uliyati cheklangan jamiyati bosh direktori, Farg‘ona viloyati
Achilova Sadoqat Sadullayevna – O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi «O‘zbekiston 24» telekanalining xalqaro muxbirlar tarmog‘i muharriri
Bozorov Baxshillo Muhamadovich – «Istiqlol-TV» teleradiokompaniyasi direktori, Buxoro viloyati
Davirova Gulbaxor Kuchkarovna – O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi «O‘zbekiston» radiokanalining ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy eshittirishlar muharririyati bosh muharriri
Durdiyeva Gulchexra Sattarovna – «Yangi O‘zbekiston» gazetasining Toshkent viloyati bo‘yicha muxbiri
Jalilov Suxrobjon Yoqub o‘g‘li – Milliy mass-mediani qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondining bo‘lim video montajchisi
Zaitova Nargiza Sabirovna – Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy kutubxonasining qo‘lyozmalar, noyob va alohida qiymatga ega nashrlar xizmati rahbari
Kallixanova Lolagul Orazgaliyevna   – «Makan.uz» veb-sayti bosh muharriri
Kulmurodov Anvar Botirovich – «Ishonch» va «Ishonch-Doveriye» gazetalari bosh muharririning birinchi o‘rinbosari
Qosimov Zafarjon Olimjonovich – «Xabar.uz» axborot-tahliliy portali muxbiri
Qosimova Sarvara Jo‘rayevna  – «O‘zbekiston adabiyoti va san’ati» gazetasi muxbiri
Mamatov Rustam Urokboyevich  – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Matbuot xizmati huzuridagi Media-markazining axborot tayyorlash guruhi yetakchi mutaxassisi
Manzurova Nodira Abdulxayevna – O‘zbekiston Milliy axborot agentligining Fotoaxborot tahririyati bosh muharriri o‘rinbosari
Masharipov Sherjan   – «Xiva tongi» gazetasi muharriri, Xorazm viloyati
Mengziyayeva Rayxon Yangiboyevna – Qumqo‘rg‘on tumani «Qumqo‘rg‘on sadosi» gazetasi bosh muharriri, Surxondaryo viloyati
Nazirov Dilshodbek Boxadirovich – O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi «O‘zbekiston 24» telekanalining studiya bosh muharriri
Nasimov Baxtiyer Azimovich – Toshkent shahri «Coscom» mas’uliyati cheklangan jamiyatining jamoatchilik bilan aloqalar boshqarmasi boshlig‘i, bloger
Pulatova Shoxista Anvarovna – «Sharq» nashriyot-matbaa aksiyadorlik kompaniyasining qoliplar tayyorlash sexi montajchisi
Soboleva Yekaterina Nasreddinovna – O‘zbekiston elektron ommaviy axborot vositalari milliy assotsiatsiyasining loyiha muvofiqlashtiruvchisi
Suvonov Nodir Abdiravubovich – Toshkent shahri «Adabiyot nashriyoti» mas’uliyati cheklangan jamiyati direktori
Sultanova Feruza Xikmatullayevna – «O‘zbekiston» nashriyot-matbaa ijodiy uyining muqovalash sexi chop etuvchisi
Teshayev Andrey Vyacheslavovich – «Podrobno.uz» yangiliklar agentligi bosh muharriri
Utemuratov Furxat Yusupovich – Xo‘jayli tumani «Xo‘jayli haqiqati» gazetasi bosh muharriri o‘rinbosari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi
Xoshimova Yulduz Utkurovna   – «Milliy» telekanalining ijtimoiy-ma’rifiy bo‘limi boshlig‘i
Husanov Jasur Ruxiddinovich – Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligining axborot xizmatlari faoliyatini tashkil qilish va muvofiqlashtirish boshqarmasi boshlig‘i
Sharapova Irisgul Boranbayevna – «Qoraqalpog‘iston» radiokanalining «Xabar» axborot-tahliliy dasturlari bosh muharririyati bo‘lim mudiri, Qoraqalpog‘iston Respublikasi
Ergashev Nabijon Majid o‘g‘li – «Jizzax» nodavlat telekanali bosh muharriri, Jizzax viloyati
Eshboyev Temir Abdirasulovich – «Xalq so‘zi» gazetasining Navoiy viloyati bo‘yicha muxbiri
Yusupova Feruza Artikovna     – «Teleradiokompaniya Zo‘r» mas’uliyati cheklangan jamiyatining «Zo‘r TV» telekanali muharriri.

Президент наградил группу работников СМИ. Среди них – корреспондент «Xabar.uz»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подписал Указ «О награждении в связи с Днем работников печати и средств массовой информации группы работников сферы». Согласно указу, корреспондент информационно-аналитического портала «Xabar.uz» Косимов Зафаржон Олимжонович награжден медалью «Шуҳрат».
Также указом поручено присвоить почетные звания, наградить орденами и медалями:
Мелибоеву Ахмаджону - главному редактору журнала «Жаҳон адабиёти» почетное звание
Киргизбоеву Мукимжону - заведующему кафедрой общественно-гуманитарных наук Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана почетное звание «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган маданият ходими»
Олимову Султонмуроду Хошимовичу - заведующему отделом журнала «Тафаккур»
Абдугаппарову Умиду Муратовну - члена Союза писателей Узбекистана, поэтессу
Болтабоеву Угилхон Набижановну - корреспондента телеканала «O‘zbekiston 24» по Наманганской области Национальной телерадиокомпании Узбекистана
Джураева Равшанхона Эргашовича - генерального директора информационного агентства «UzReport»
Ёдгорова Эркина Хусеновича - редактора отдела газет «Бухоронома» и «Бухарский вестник», Бухарская область
Жумакулова Абдирасула Пардаевича - главного редактора независимой газеты «Ҳуррият»
Михайлова Виктора Владимировича - главного редактора веб-сайта «Nuz.uz»
Убайдуллаева Шарафа Ортиковича - заместителя председателя Республиканского правления фонда «Нуроний»
Усманову Гулчехру - редактора газеты «Иштихон овози» Иштыханского района, Самаркандская область
Усманову Фариду - члена Творческого союза журналистов Узбекистана, писателя
Шерназарова Ахмадали Мустафакуловича - корреспондента газеты «Халқ сўзи» по Сырдарьинской области
Абибуллаева Дауита Есемуратовича - обозревателя Национального информационного агентства Узбекистана по Республике Каракалпакстан
Бабаева Анвара Машрабовича - начальника отдела издательства Международного научно-исследовательского центра Имама Бухари при Кабинете Министров Республики Узбекистан
Ежкова Сергея Александровича - главного редактора веб-сайта «Uzmetronom.com»
Илясова Анвара Абдуллаевича - фотокорреспондента информационного агентства «Дунё» Министерства иностранных дел Республики Узбекистан
Кодирова Солижона Мелибоевича - режиссера отдела развлекательных программ телеканала «O‘zbekiston» Национальной телерадиокомпании Узбекистана
Непомнящую Ольгу Ивановну - главного редактора отдела Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа
Обидова Мухаммада Далимовича - председателя Ферганского областного отделения Творческого союза журналистов Узбекистана
Рахметова Махамета - редактора отдела государственного унитарного предприятия «Тошкент» телерадиоканали» Национальной телерадиокомпании Узбекистана
Тохирова Мамасодика Боборозиковича - главного редактора газеты «Садои Сўх» Сохского района, Ферганская область
Хамраева Ислома Хамзаевича - главного редактора общественно-политической газеты «Адолат»
Шамсиева Гайрата Абдусаттаровича - главного инженера Ташкентского телецентра государственного унитарного предприятия «Республика телерадиомаркази» Национальной телерадиокомпании Узбекистана
Шерматова Талибжона Таштемировича - редактора газеты «Ҳақиқат» Хаджаабадского района, Андижанская область
Якубжанову Мукаддас Сидиковну - машиниста переплетного цеха Издательско-полиграфического творческого дома имени Гафура Гуляма
Рахмонкулова Улугбека Акмаловича - главного редактора отдела информационно-аналитических программ «Таҳлилнома» телеканала «O‘zbekiston 24» Национальной телерадиокомпании Узбекистана
Умарова Жахонгира Тулкуновича - главного специалиста съемочной группы Медиацентра при Пресс-службе Президента Республики Узбекистан
Урозова Абдували Пулатовича - заместителя главного редактора службы «Президентский «POOL» телеканала «O‘zbekiston 24» Национальной телерадиокомпании Узбекистана
Холикова Элбека Мустафоевича - начальника сводного информационно-аналитического отдела центра Агентства информации и массовых коммуникаций
Чориева Шункора Буриевича - заместителя директора государственного унитарного предприятия «O‘zbekiston 24» телерадиоканали» Национальной телерадиокомпании Узбекистана
Юлдашова Галавиддина - председателя Кашкадарьинского областного отдела Творческого союза журналистов Узбекистана
Азимова Анвара Хабибуллаевича - ведущего проекта телеканала «Менинг юртим»
Николенко Лилию Владимировну - администратора веб-сайта «Potrebitel.uz», блогера
Санаева Фурката Чориевича - начальника отдела по связям с общественностью Министерства здравоохранения Республики Узбекистан
Ташматову Тамару Шералиевну - заместителя главного редактора объединенной редакции газет «Фарғона ҳақиқати» – «Ферганская правда», Ферганская область
Алимову Сабину Туйгуновну - корреспондента газеты «Правда Востока»
Исожонова Миролима Хайрилло угли - корреспондента интернет-издания «Daryo.uz»
Абдурахманова Хайрулло Файзуллаевича - специального корреспондента газеты «Маҳалла»
Акбарова Косимжона Тургуновича - редактора газеты «Мингбулоқ» Мингбулакского района, Наманганская область
Аскарова Нуриддина Мухамаджоновича - генерального директора общества с ограниченной ответственностью «Рухсор телерадиоканали», Ферганская область
Ачилову Садокат Садуллаевну - редактора международной корреспондентской сети телеканала «O‘zbekiston 24» Национальной телерадиокомпании Узбекистана
Бозорова Бахшилло Мухамадовича - директора телерадиокомпании «Istiqlol-TV», Бухарская область
Давирову Гулбахор Кучкаровну - главного редактора редакции общественно-политических и социально-экономических передач радиоканала «O‘zbekiston» Национальной телерадиокомпании Узбекистана
Дурдиеву Гулчехру Саттаровну - корреспондента газеты «Янги Ўзбекистон» по Ташкентской области
Жалилова Сухробжона Ёкуб угли - видеомонтажера отдела Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа
Заитову Наргизу Сабировну - руководителя службы рукописей, уникальных и особо ценных изданий Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои
Каллиханову Лолагул Оразгалиевну - главного редактора веб-сайта «Makan.uz»
Кулмуродова Анвара Ботировича - первого заместителя главного редактора газет «Ishonch» и «Ishonch-Доверие»
Косимова Зафаржона Олимжоновича - корреспондента информационно-аналитического портала «Xabar.uz»
Косимову Сарвару Жураевну - корреспондента газеты «Ўзбекистон адабиёти ва санъати»
Маматова Рустама Урокбоевича - ведущего специалиста группы подготовки информации Медиацентра при Пресс-службе Президента Республики Узбекистан
Манзурову Нодиру Абдулхаевну - заместителя главного редактора редакции фотоинформации Национального информационного агентства Узбекистана
Машарипова Шержана - редактора газеты «Xива тонги», Хорезмская область
Менгзияеву Райхон Янгибоевну - главного редактора газеты «Қумқўрғон садоси» Кумкурганского района, Сурхандарьинская область
Назирова Дилшодбека Бохадировича - главного редактора студии телеканала «O‘zbekiston 24» Национальной телерадиокомпании Узбекистана
Насимова Бахтиера Азимовича - начальника управления по связям с общественностью общества с ограниченной ответственностью «Coscom» города Ташкента, блогера
Пулатову Шохисту Анваровну - монтажника формовочного цеха Издательско-полиграфической акционерной компании «Шарқ»
Соболеву Екатерину Насреддиновну - координатора проекта Национальной ассоциации электронных средств массовой информации Узбекистана
Сувонова Нодира Абдиравубовича - директора общества с ограниченной ответственностью «Адабиёт нашриёти» города Ташкента
Султанову Ферузу Хикматуллаевну - печатника переплетного цеха Издательско-полиграфического творческого дома «Ўзбекистон»
Тешаева Андрея Вячеславовича - главного редактора новостного агентства «Podrobno.uz»
Утемуратова Фурхата Юсуповича - заместителя главного редактора «Хўжайли ҳақиқати» Ходжейлийского района, Республика Каракалпакстан
Хошимову Юлдуз Уткуровну - начальника общественно-просветительского отдела телеканала «Миллий»
Хусанова Жасура Рухиддиновича - начальника управления по организации работы и координации деятельности пресс-служб Агентства информации и массовых коммуникаций
Шарапову Ирисгул Боранбаевну - заведующую отделом главной редакции информационно-аналитических программ «Хабар» радиоканала «Қорақалпоғистон», Республика Каракалпакстан
Эргашева Набижона Мажид угли - главного редактора негосударственного телеканала «Жиззах», Джизакская область
Эшбоева Темира Абдирасуловича - корреспондента газеты «Халқ сўзи» по Навоийской области
Юсупову Ферузу Артиковну - редактора телеканала «Zo‘r TV» общества с ограниченной ответственностью «Телерадиокомпания Zo‘r».