Prezident oliy ta’lim vazirining 3 nafar o‘rinbosarini ishdan oldi
Joriy yil boshidan xalqaro fan olimpiadalarida o‘quvchilar 195 ta medalni qo‘lga kiritgan bo‘lsa, ularga oshirilgan stavkada jami 10 milliard so‘m, murabbiy o‘qituvchilariga esa 3,5 milliard so‘m pul mukofoti beriladi.
Bu haqda ayni paytda bo‘lib o‘tayotgan yig‘ilishda ma’lum qilindi.
Qayd etilishicha, xorijiy til egalari jalb qilingan 1 mingdan ziyod maktabda til bo‘yicha sertifikat olgan o‘quvchilar soni bir yilda 2,5 barobar ko‘paydi.
«To‘g‘ri, maktabgacha va maktab ta’limida o‘zgarishlar bo‘lyapti, dasturlar ishlayapti, natijalar bor. Lekin kasb-hunar va oliy ta’limga mas’ul mutasaddilar haligacha ta’limdagi islohotlar mazmunini to‘liq tushunib yetgani yo‘q», – dedi davlat rahbari.
Shu bois, oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining barcha o‘rinbosarlari – birinchi o‘rinbosar Shoxruh Daliyev, o‘rinbosarlar Otabek Mahkamov va Sarvarxon Buzrukxonov ishdan olingani e’lon qilindi.
Shuningdek, Prezident farmoni va qarori bilan Prezident Administratsiyasi huzuridagi Ta’lim sifatini ta’minlash milliy agentligi direktori Adxam Xudaykulov boshqa ishga o‘tishi munosabati bilan hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Innovatsion rivojlanish agentligi direktori Sharof Rajabbayev lavozimidan ozod etildi.
Endilikda maktabgacha va maktab ta’limi hamda oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirlari, ularning o‘rinbosarlari, hokimlar preventiv va proaktiv ishlashga o‘tib, ta’limning barcha yo‘nalishlarida katta o‘zgarish qilishi shartligi ko‘rsatib o‘tildi.

В Узбекистане уволены все заместители министра высшего образования, науки и инноваций — первый заместитель Шохрух Далиев, заместители Отабек Махкамов и Сарвархон Бузрукхонов. Об этом стало известно 9 сентября на видеоселекторном совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева по обсуждению хода реформ и дальнейших приоритетных задач в сфере дошкольного и школьного образования.
Было отмечено, что с начала текущего года наши школьники завоевали 195 медалей на международных олимпиадах по наукам. Им будет выплачено в повышенном размере в общей сложности 10 миллиардов сумов, а их учителям – 3,5 миллиарда сумов премий.
В более чем 1000 школ, где привлечены носители иностранных языков, количество учащихся, получивших языковые сертификаты, за год выросло в 2,5 раза.
«Да, в дошкольном и школьном образовании происходят изменения, программы работают, есть результаты. Но ответственные за профессиональное и высшее образование до сих пор в полной мере не осознали суть реформ в сфере образования», – отметил глава государства.
В этой связи было объявлено об увольнении всех заместителей министра высшего образования, науки и инноваций.
Кроме того, указом и постановлением президента освобождены от должности директор Национального агентства по обеспечению качества образования при Администрации Президента Адхам Худайкулов (в связи с переходом на другую работу), а также директор Агентства по инновационному развитию при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Шароф Ражаббаев.
Отныне министрам дошкольного и школьного образования, а также высшего образования, науки и инноваций, их заместителям и хокимам поручено перейти на превентивный и проактивный стиль работы и обеспечить масштабные изменения во всех направлениях системы образования.