Prezident O‘simliklar karantini va himoyasi agentligida bo‘ldi (foto)
Prezident Shavkat Mirziyoyev 18 mart kuni O‘simliklar karantini va himoyasi agentligida bo‘lib, sohadagi rejalar taqdimoti bilan tanishdi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi bu agentlik o‘simliklar karantini, himoyasi va agrokimyo sohalarida davlat boshqaruvi organi hisoblanadi. Shunga muvofiq, tuproq, o‘g‘itlar va  qishloq xo‘jaligi mahsulotlari tarkibini tahlil qiladi, zararli organizmlar kirib kelishi va tarqalishiga qarshi kurashib, fitosanitar toza mahsulotlar yetishtirilishini ta’minlaydi.
So‘nggi yillarda sohada 7 ta yangi axborot tizimi joriy qilinib, 40 ta yo‘nalish raqamlashtirildi. Xalqaro tashkilotlar va moliya institutlarining 20 million dollarga yaqin grant mablag‘lari jalb etilib, laboratoriya va uskunalar yangilandi. Hududlardagi statsionar va mobil laboratoriyalar orqali 1 million 40 ming gektar yerning tuproq tahlili o‘tkazilib, mineral o‘g‘itlarni qo‘llash me’yorlari ilmiy asosda belgilandi va «uzagrolab.uz» dasturiga kiritildi. Undagi ma’lumot va tavsiyalar orqali fermerlar dala va bog‘larga aniq ishlov bermoqda.
Bunday chora-tadbirlar meva-sabzavotlarimiz sifati va xavfsizligida muhim omil bo‘lmoqda. Bugungi kunda 80 ta davlatga qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksporti uchun 620 ta fitosanitar ruxsatlar olingan. «GSP+» tizimi doirasida 200 ming gektar maydon xalqaro talablarga moslashtirilgan. 2023 yilda qishloq xo‘jaligi sohasidagi eksport qariyb 2 milliard dollarni tashkil etgan. Lekin aslida eksport salohiyati bundan ancha ko‘p.
Shu yil 18 yanvar kuni eksport va sanoat masalalari bo‘yicha bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida meva-sabzavotchilik sohasidagi chora-tadbirlar ham belgilangan edi. Xususan, O‘simliklar karantini va himoyasi agentligiga eksportbop mahsulotlar ekilishini tashkillashtirish hamda yangi salohiyatli bozorlar topish bo‘yicha vazifa qo‘yilgandi.
Taqdimotda shu borada qilinayotgan ishlar va rejalar haqida axborot berildi.
Loyihalardan biri «Agroko‘makchi» mobil ilovasi bo‘lib, unda o‘simliklar himoyasi, bu sohadagi xizmatlar, foydali ma’lumotlar, eksport bo‘yicha maslahatlar bilan tanishish mumkin.
Asiaexport.sye platformasi esa yurtimizdagi eksportchilar bilan chet eldagi xaridorlarni o‘zaro bog‘laydi. Unda nafaqat meva-sabzavotlar va quritilgan mevalar, balki sharbatlar, uy-ro‘zg‘or buyumlari, qandolatchilik, to‘qimachilik, charmdo‘zlik va farmatsevtika mahsulotlari kabi keng turdagi tovalarlar haqida ma’lumotlar joylashtiriladi.
Agentlikning xalqaro ePhyto solution innovatsion tizimi doirasidagi hamkorligi haqida ham axborot berildi. Bu tizim orqali 119 ta mamlakat bilan fitosanitar sertifikatlar elektron shaklda almashilmoqda. Joriy yilda yana 8 ta davlatga 25 turdagi mahsulot bo‘yicha fitosanitar ruxsatnoma olinadi.
Shu kabi chora-tadbirlar natijasida bu yil qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportini 3,5 milliard dollarga yetkazish mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari buning uchun, avvalo, eksportbop mahsulotlarni ko‘paytirish, fermer va dehqonlarning xabardorligini oshirish zarurligini ta’kidladi.
– Bu sohada huquqiy zamin bor, ko‘p davlatlar bilan kelishuvlarga erishganmiz. Lekin eksportchilar mahsulotini qiyinchilik bilan sotayapti. Shuning uchun eksportchilar bilan doimiy «muloqot maydoni»ni tashkil etish kerak. Hokimlar hududda yetishtirilayotgan mahsulotlar, elchilar tashqi bozordagi talab va narxlar bilan eksportchilarni tanishtirib borishi zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz meva-sabzavotlarni qadoqlash masalasiga alohida e’tibor qaratdi.
– Qadoqlar xalqaro standartlarga mos, zamonaviy dizaynda, sanoatlashgan tarzda bo‘lishi kerak. O‘shanda sifat bo‘ladi, milliy brend yaratiladi, qo‘shilgan qiymat ham baland bo‘ladi. Shuning uchun eksportchilarga to‘g‘ri, tartibli va chiroyli qadoqlashni o‘rgatish kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Mahsulotlar yaroqsiz bo‘lib qolmasligi, eksportga sifatsiz mahsulot qo‘shilib ketmasligi uchun tizimli ishlash muhimligi aytildi.
– Bu borada ham klaster tizimi bo‘lishi kerak. Ta’limdan boshlab, mahsulotlarni ekish, o‘g‘itlash, terib olib, saralashgacha bo‘lgan hamma bosqichlarni o‘zaro muvofiq va yuqori sifatda yo‘lga qo‘yish zarur, – dedi Prezident.
Vazirlar Mahkamasiga ushbu tizimni takomillashtirish va eksportni rejali tashkil etish uchun 3 yillik dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi. Xalqaro hamkorlikni kengaytirish orqali eksport hajmlari nisbatan qimmat bozorlarga yo‘naltirish muhimligi aytildi.
Davlatimiz rahbari agentlikning zamonaviy laboratoriyasi bilan tanishdi. Laboratoriyaning ilmiy salohiyatini oshirish, jahondagi ilmiy yutuqlarni o‘zlashtirib, sohaga tegishli idoralarda tezkor tatbiq etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Shu yerda agrokimyo tizimida qo‘llanayotgan texnika va uskunalar ham namoyish qilindi.
Qayd etilganidek, chet eldan yuqori samarali entomofaglar olib kelinib, zararkunanda hasharotlarga qarshi yangi turda kurash yo‘lga qo‘yilgan. Tajribali ekspertlarni jalb etgan holda har bir mahsulotni yetishtirish, saqlash, qadoqlash va yetkazib berish bo‘yicha qo‘llanmalar ishlab chiqilgan. 10 ta ko‘chma laboratoriya tashkil etilgan.
Bu yil hududlarda 10 ta ko‘chma laboratoriya tashkil qilinadi. 6 mingta bog‘, 3 mingdan ziyod tokzor va dala maydonlari, 344 ta qadoqlash korxonasi xorijiy fitosanitariya talablariga muvofiqlashtiriladi. Pestitsidlar muomalasidagi barcha jarayonlar raqamlashtirilib, sifatsiz pestitsidlarning yurtimizga olib kelinishi va noqonuniy savdosiga barham beriladi.
Prezident tizimdagi mutaxassislar malakasini oshirish, har bir fermer va tomorqa egalariga yetib borish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Президент посетил Агентство по карантину и защите растений (фото)
Президент Шавкат Мирзиёев 18 марта посетил Агентство по карантину и защите растений, где ознакомился с запланированной работой в этой сфере.
Агентство, действующее при Министерстве сельского хозяйства, является органом государственного управления в сферах карантина и защиты растений и агрохимии. В сферу деятельности агентства входят анализ состава почвы, удобрений и сельскохозяйственной продукции, борьба с вредными организмами, предотвращение их проникновения в страну и распространения, обеспечение производства фитосанитарно чистой продукции.
За последние годы в сфере было внедрено 7 новых информационных систем и цифровизировано 40 направлений. Благодаря привлечению около 20 миллионов долларов грантовых средств от международных организаций и финансовых институтов были обновлены лаборатории и оборудование. Через стационарные и мобильные лаборатории проведен анализ почвы на площади 1 миллион 40 тысяч гектаров, на этой основе определены научно обоснованные нормы применения минеральных удобрений, которые были интегрированы в программу “uzagrolab.uz”. Используя данные и рекомендации из этой программы, фермеры повысили точность обработки полей и садов.
Такие мероприятия играют важную роль в обеспечении качества и безопасности плодоовощной продукции. На сегодняшний день получено 620 фитосанитарных разрешений для экспорта сельскохозяйственной продукции в 80 стран. В рамках системы “GSP+” было приведено в соответствие с международными требованиями 200 тысяч гектаров. В 2023 году экспорт в сельскохозяйственной сфере составил почти 2 миллиарда долларов. Однако экспортный потенциал значительно выше.
18 января этого года на видеоселекторном совещании по вопросам экспорта и промышленности также были определены меры в области овощеводства и плодоводства. В частности, перед Агентством по карантину и защите растений была поставлена задача организации выращивания экспортных культур и поиска новых потенциальных рынков.
На сегодняшней презентации представлена информация о текущей работе и планах.
Один из проектов – мобильное приложение "Агрокўмакчи", в котором можно получить полезную информацию о защите растений, услуги в этой сфере, советы по экспорту.
Платформа Asiaexport.se свяжет местных экспортеров с иностранными покупателями. Она будет содержать информацию не только о плодоовощной продукции и сухофруктах, но и о соках, товарах для дома, кондитерских изделиях, текстиле, продукции кожевенной и фармацевтической отрасли.
Также представлена информация о сотрудничестве агентства в рамках международной инновационной системы ePhyto solution, через которую осуществляется обмен фитосанитарными сертификатами в электронном виде с 119 странами. В этом году планируется получить фитосанитарное разрешение на экспорт 24 видов продукции еще в восемь стран.
В результате указанных решений в этом году планируется довести экспорт сельскохозяйственной продукции до 3,5 миллиарда долларов.
Глава государства подчеркнул, что для этого необходимо расширить производство экспортоориентированной продукции и повысить информированности фермеров и дехкан.
— В этой сфере есть правовая база, мы достигли соглашений со многими странами. Но экспортеры продают свою продукцию с трудом. Поэтому необходимо создать постоянную площадку для диалога с экспортерами. Хокимам необходимо знакомить экспортеров с продукцией, выращиваемой в регионе, а послы – с динамикой спроса и цен на внешних рынках, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент уделил особое внимание упаковке фруктов и овощей.
— Упаковка должна соответствовать международным стандартам, иметь современный дизайн. Тогда будут качество, национальный бренд и добавленная стоимость будет высокой. Поэтому необходимо научить экспортеров правильно, аккуратно и красиво упаковывать товары, – отметил глава государства.
Подчеркнута важность системной работы для предотвращения попадания просроченной и некачественной продукции в экспортные поставки.
— В этой области также должна быть кластерная система. Необходимо на всех этапах, начиная от обучения и заканчивая посадкой культур, удобрением, сбором урожая и сортировкой, обеспечить взаимосогласованность и высокое качество, – сказал Президент.
Кабинету Министров поручено разработать трехлетнюю программу для совершенствования этой системы и планомерной организации экспорта. Подчеркнута важность расширения международного сотрудничества для ориентации экспорта в относительно дорогие рынки.
Глава государства ознакомился с современной лабораторией агентства. Даны указания по повышению научного потенциала лаборатории, освоению мировых научных достижений и быстрому внедрению их в соответствующие ведомства.
Здесь же были продемонстрированы техника и оборудование, используемые в агрохимической системе.
Отмечалось, что из-за рубежа завезены высокоэффективные энтомофаги для борьбы с вредными насекомыми. С участием опытных экспертов разработаны руководства по выращиванию, хранению, упаковке и доставке каждого продукта. Создано 10 мобильных лабораторий.
В этом году в регионах будет организовано еще 10 мобильных лабораторий. 6 тысяч садов, более 3 тысяч виноградников и полей, 344 упаковочных предприятия будут приведены в соответствие с международными фитосанитарными требованиями. Все процессы, связанные с обращением пестицидов, будут цифровизированы, и будет положен конец ввозу и нелегальной торговле некачественными пестицидами.
Президент дал указания по повышению квалификации специалистов сферы и обеспечению доступности услуг агентства каждому фермеру и владельцу приусадебного участка.