Prezident 83 million dollarga qurilgan «havo darvozasi»ni ko‘zdan kechirdi (foto)
Ma’lumki, bu «havo darvozasi» qariyb 83 million dollarlik loyiha evaziga yangidan qurilmoqda. O‘tgan yili uchish-qo‘nish yo‘lagi qayta qurilgan edi. Bugungi kunda yangi terminal to‘liq tiklanib, pardozlash ishlari olib borilmoqda. Yo‘l, avtoturargoh va yoritish ustunlari barpo etilmoqda.
Mirzo Ulug‘bekning buyuk merosi Samarqandning timsoliga aylangan. Shu bois yangi aeroport binosi alloma bobomizning «Ziji jadidi Ko‘ragoniy» kitobi shaklida barpo etilgan. Terminalning eni 175, balandligi 25 metr. Bir soatda 800 nafar yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish quvvatiga ega bo‘ladi.
Aeroportda «ochiq osmon» rejimi qo‘llaniladi, kargo xizmati ham yo‘lga qo‘yiladi. Yangi terminal kelgusi oyda foydalanishga topshiriladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 10 февраля прибыл в город Самарканд. Глава государства ознакомился с условиями, создаваемыми в международном аэропорту Самарканда.
Воздушная гавань города реконструируется в рамках проекта стоимостью почти 83 миллиона долларов. В прошлом году была заново отстроена взлетно-посадочная полоса. Завершено возведение нового терминала, в нем ведутся отделочные работы. Строятся дорожная инфраструктура, автостоянка и осветительная система.
Имя и деятельность великого ученого Мирзо Улугбека тесно связаны с Самаркандом. Поэтому здание терминала выполнено в виде раскрытой книги, символизирующей главный труд нашего предка «Зижи жадиди Курагоний» («Новая астрономическая таблица Курагони»). Ширина терминала - 175 метров, высота - 25 метров. Он способен обслуживать 800 пассажиров в час.
Аэропорт будет работать в режиме «окрытого неба», а также обслуживать грузоперевозки. Новый терминал будет сдан в эксплуатацию в следующем месяце.