Ijtimoiy davlat sanalmish O‘zbekistonda aholi salomatligini mustahkamlash eng dolzarb yo‘nalishlardan biri. Shu maqsadda davlat shifoxonalari isloh qilinyapti, sohaga investitsiyalar jalb etilib, xususiy sektor ham rivojlantirilmoqda. Jumladan, bugungi kunda Qashqadaryoda 700 dan ziyod xususiy klinika ochilgan, ularda 72 ta xizmat turi yo‘lga qo‘yilgan.
Rossiyalik tadbirkor bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Oq saroy” klinikasi yaqinda ishga tushdi. Bu yerda 4 ta jarrohlik va 6 ta reanimatsiya xonalari, 100 dan ortiq shifo o‘rinlari mavjud. Bir vaqtning o‘zida 4 ta va kuniga 25 tagacha yuqori texnologiyali kardiojarrohlik amaliyotlarini o‘tkazish imkoniyati yaratilgan. Buning uchun Rossiya, Turkiya va Kuvaytdan malakali shifokorlar ishga jalb etilgan. Stentlash, aorta koronar shuntlash, tug‘ma nuqsonlarni bartaraf etish, endoprotezlash kabi davolar samarasi yuqori.
Markaz yuqori aniqlikda tashxis xizmati ham ko‘rsatadi. Masalan, zamonaviy exokardiografiya uskunasi sun’iy intellekt yordamida ishlaydi. Bunaqasi hozircha O‘zbekistonda yagona.
Davlat rahbari bunday innovatsion klinikalar tibbiyotda sifat va dunyoqarashni o‘zgartirishi, boshqalarni ham transformatsiyaga undashini ta’kidladi.
– Bu yerdagi tizimni andoza qilib olib, 14 ta hududimizda shunday klinikalar tashkil etish zarur. Bunga qancha mablag‘ kerak bo‘lsa, topamiz. Faqat zamirida xalqimiz uchun kafolatlangan sifatli davo bo‘lishi lozim. Muqobillik, raqobat bo‘lmasa, sifatga intilish bo‘lmaydi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mutasaddilarga bu borada taklif tayyorlash, klinikalarni birlamchi bo‘g‘in va tibbiy sug‘urta tizimi bilan uyg‘unlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Shifoxonada 130 ta ish o‘rni yaratilgan. Malakali mutaxassislar tayyorlash uchun shu yerning o‘zida klinik ordinatura yo‘lga qo‘yilgan.
Prezident bunga alohida ahamiyat qaratib, talaba va shifokorlarning malakasini oshirish, xorijlik mutaxassislar bilan telemeditsinani kengaytirish muhimligini qayd etdi.
Aytish joizki, noto‘g‘ri ovqatlanish oqibatida qashqadaryoliklar orasida yurak qon-tomir xastaliklari ko‘p uchraydi. Yangi klinika va uning qoshidagi markaz ushbu kasalliklarni erta aniqlab tashxis qo‘yish va davolashda muhim ahamiyat kasb etadi.
Mazkur markaz tomonidan mobil diagnostika mashinalari yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, chekka hududlardagi aholiga UTT, MSKT, EKG kabi tibbiy xizmatlarni ko‘rsatadi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью многопрофильного кардиологического центра в городе Шахрисабзе.
Укрепление здоровья населения является одним из ключевых направлений социальной политики Узбекистана. В этой сфере последовательно реализуются реформы: модернизируются государственные учреждения здравоохранения, привлекаются инвестиции, активно развивается частный сектор. Только в Кашкадарьинской области на сегодняшний день функционируют более 700 частных клиник, предоставляющих 72 вида медицинских услуг.
Одним из новых объектов в сфере стала клиника “Ок сарой”, открывшаяся недавно в партнерстве с российским инвестором. Здесь оборудованы четыре операционные, шесть реанимационных палат, свыше 100 койко-мест. Одновременно можно проводить до четырех кардиохирургических операций, а в течение дня — до 25. Для этого привлечены опытные специалисты из России, Турции и Кувейта. Здесь выполняются сложные процедуры, такие как стентирование, аортокоронарное шунтирование, устранение врожденных пороков, эндопротезирование.
Центр также предоставляет услуги точной диагностики. Например, современная установка эхокардиографии работает с применением искусственного интеллекта — это единственный такой аппарат в стране на сегодняшний день.
Президент отметил, что подобные инновационные клиники меняют не только стандарты лечения, но и общее представление о качестве медицинской помощи, побуждая другие такие учреждения к трансформации.
– Мы должны взять этот опыт за основу и создать такие клиники как минимум в 14 регионах. Неважно, сколько на это потребуется средств — мы найдем. Главное, чтобы за этим стояла гарантированно качественная и доступная помощь для людей. Без альтернативы и конкуренции не будет и стремления к качеству, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Глава государства поручил ответственным лицам подготовить предложения по масштабированию этой модели, увязав деятельность таких клиник с системой первичной медико-санитарной помощи и медицинского страхования.
Особое внимание Президент уделил вопросам повышения квалификации студентов и врачей, а также развитию телемедицины в сотрудничестве с зарубежными экспертами.
Следует отметить, что в Кашкадарьинской области наблюдается высокий уровень сердечно-сосудистых заболеваний, во многом из-за нарушений в питании. Новый кардиологический центр и диагностическое подразделение при нем имеют большое значение для раннего выявления и эффективного лечения таких заболеваний.
Кроме того, учреждение располагает мобильными диагностическими комплексами, которые выезжают в отдаленные районы и предоставляют услуги УЗИ, КТ, ЭКГ и другие виды медицинской помощи на месте.