Raqamli o‘sish yili: Ucell va Raqamli texnologiyalar vazirligi IT-mutaxassislarining kasbiy ko‘nikmalarini rivojlantirmoqda
Bu yil Ucell Raqamli texnologiyalar vazirligi bilan hamkorlikda IT sohasini rivojlantirish va yoshlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan uchta muhim loyihani amalga oshirdi. Kompaniya O‘zbekiston jamoasining Informatika bo‘yicha Yevropa qizlar olimpiadasi — EGOI 2025 musobaqasida ishtirokini qo‘llab, yosh iqtidorlarning xalqaro maydonga chiqishi uchun sharoit yaratdi.
Shuningdek, «Muhammad al-Xorazmiy vorislari» loyihasi doirasida o‘tkazilgan Milliy IT-hakaton muhim bosqichlardan biri bo‘lib, u olis hududlardagi yoshlarni raqamli texnologiyalarni o‘rganishga va real IT-loyihalarda qatnashishga jalb etish imkonini ochdi. Yil yakunida esa kelajak IT-mutaxassislarining kasbiy ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan Coursera for Campus ta’lim dasturining eng muvaffaqiyatli ishtirokchilarini rag‘batlantirish loyihasi mantiqiy yakun bo‘ldi.
Yaqinda mamlakat IT hamjamiyati uchun yilning asosiy voqealaridan biri — GDG Tashkent DevFest 2025 raqamli texnologiyalar festivali bo‘lib o‘tdi. Unda Coursera for Campus dasturi ishtirokchilarini taqdirlash marosimi o‘tkazildi. Tadbir O‘zbekistonning raqamli ekotizimini rivojlantirishga intilayotgan dasturchilar, ekspertlar va yosh mutaxassislarni bir maydonga jamladi.
O‘zbekiston Respublikasi raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatovning ta’kidlashicha, bunday tashabbuslar onlayn ta’lim imkoniyatlarini kengaytirib, yangi avlod IT-kadrlarini shakllantiradi. Festival sahnasida u o‘zining faolligi, izchil mehnati va raqamli yo‘nalishlarni chuqur o‘rganishga bo‘lgan intilishi bilan ajralib turgan ishtirokchilarga mukofotlar topshirdi.
Alohida ta’kidlash joizki, bu jarayonlarning barchasida mamlakatning eng yirik mobil operatori — Ucell faol ishtirok etmoqda. Kompaniya ta’lim loyihalarini izchil qo‘llab-quvvatlab, O‘zbekiston yoshlarining raqamli ko‘nikmalarini rivojlantirishga hissa qo‘shmoqda.

Год цифрового роста: Министерство цифровых технологий и Ucell развивают новое поколение специалистов
В этом году Ucell совместно с Министерством информационных технологий реализовал три значимых проекта, направленных на развитие ИТ-сферы и поддержку молодежи. Компания поддержала участие команды Узбекистана в Европейской олимпиаде девушек по информатике EGOI 2025, создав условия для продвижения юных талантов на международной арене.
Важным этапом стал Национальный IT-хакатон в рамках проекта «Преемники Мухаммада аль-Хорезми», который открыл возможности для вовлечения молодежи из отдаленных районов в изучение цифровых технологий и участие в реальных ИТ-проектах. Логичным завершением года стал проект по поощрению самых успешных участников образовательной программы Coursera for Campus, направленной на развитие профессиональных навыков будущих ИТ-специалистов.
Одним из ключевых событий для ИТ-сообщества страны стал фестиваль цифровых технологий GDG Tashkent DevFest 2025, в рамках которого прошла церемония награждения участников программы Coursera for Campus. Мероприятие собрало разработчиков, экспертов и молодых специалистов, объединённых стремлением к развитию цифровой экосистемы Узбекистана.
Министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов отметил, что подобные инициативы расширяют возможности онлайн-обучения и формируют новую генерацию ИТ-кадров. На сцене фестиваля он вручил награды наиболее активным участникам, отличившимся своими успехами, последовательностью и стремлением к углублённому изучению цифровых направлений.
Особенно важно, что во всех этих процессах активное участие принимает крупнейший оператор страны — Ucell, который последовательно поддерживает образовательные проекты и способствует развитию цифровых навыков среди молодежи Узбекистана.