Sharof Rashidov tumani hokimi M.Xolbo‘tayev.
Jizzax viloyati Sh.Rashidov tumani hokimligining qurilish, kommunikatsiyalar, kommunal xo‘jalik, ekologiya va ko‘kalamzorlashtirish masalalari bo‘yicha bo‘limi bosh mutaxassisi qurilish sohasida faoliyat yurituvchi MChJ rahbarining ishonchiga kirib, unga tuman hokimining tegishli qarori bilan “Tokchilik” MFY hududida umumiy o‘rta ta’lim maktabi binosini barpo etish uchun ajratilgan 1,7 gektar yer maydonida 8 ta ko‘p qavatli uylar qurilishiga ruxsat olib berishi evaziga 30 ming AQSh dollari talab qiladi.
Joriy yilning 5-iyul kuni bosh mutaxassis so‘ralgan pul mablag‘idan 10 ming AQSh dollarini olib, tuman hokimiga beradi.
8-iyul kuni esa tadbirkordan qolgan 20 ming AQSh dollarini ham oladi va unga ko‘p qavatli uy qurish uchun hokim tomonidan ruxsat berilgan hujjatlarni taqdim etadi.
So‘ngra bosh mutaxassis hokimiyat binosi oldida tuman rahbari bilan uchrashib, 10 ming AQSh dollarini bergan vaqtida Davlat havfsizlik xizmati xodimlari tomonidan ularning noqonuniy harakatlariga chek qo‘yildi.
Hozirda Sh.Rashidov tumani hokimi deputatlik daxlsizlik huquqidan mahrum qilinib, unga nisbatan Jinoyat Kodeksining 210-moddasi bilan, bosh mutaxassisga esa Jinoyat Kodeksining 168 va 211-moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Sirdaryo viloyatida kuzatilgan holatda esa Guliston shahar prokurori o‘rinbosari o‘z xizmat mavqeidan foydalanib, Boyovut tumanida qishloq xo‘jaligi sohasida faoliyat yurituvchi MChJ rahbariga nisbatan Boyovut tumani IIB Tergov guruhi ish yurituvidagi Jinoyat Kodeksining 168- va 167-moddalari bilan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi doirasida “qamoq” ehtiyot chorasi qo‘llamaslik hamda keyinchalik ishni gumonlanuvchi foydasiga hal qilib berish evaziga 10 ming AQSh dollari miqdorida pora so‘raydi.
Davlat havfsizlik xizmati xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda qonun himoyachisi talab qilingan pul mablag‘ini o‘z xizmat xonasida olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Hozirda prokuror o‘rinbosariga nisbatan Jinoyat Kodeksining 168 va 28,211-moddasi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

Хоким Шароф Рашидовского района М. Холбутаев.
В ходе мероприятий, проведённых Службой государственной безопасности, были задержаны хоким Шароф Рашидовского района и заместитель прокурора города Гулистана.
В Джизакской области главный специалист отдела строительства, коммуникаций, коммунального хозяйства, экологии и озеленения хокимията Ш.Рашидовского района, войдя в доверие к руководителю ООО, действующего в сфере строительства, потребовал 30 тысяч долларов США за содействие в получении разрешения на строительство 8 многоэтажных домов на участке площадью 1,7 гектара, выделенном по решению хокима района для строительства общеобразовательной школы в махалле «Токчилик».
5 июля текущего года он передал хокиму 10 тысяч долларов США из запрошенной суммы.
8 июля он получил от предпринимателя оставшиеся 20 тысяч долларов и передал ему документы, подтверждающие разрешение на строительство от имени хокима.
После этого, во время встречи главного специалиста с хокимом у здания хокимията и передачи оставшейся суммы в 10 тысяч долларов, их противоправные действия были пресечены сотрудниками СГБ.
В настоящее время хоким Ш.Рашидовского района лишён депутатской неприкосновенности, против него возбуждено уголовное дело по статье 210 Уголовного кодекса, а в отношении главного специалиста – по статьям 168 и 211 УК.
В Сырдарьинской области заместитель прокурора города Гулистан, используя своё служебное положение, потребовал взятку в размере 10 тысяч долларов США от руководителя ООО, работающего в аграрной сфере в Баяутском районе. Он пообещал не применять меру пресечения в виде ареста в рамках уголовного дела, возбужденного следственной группой Баяутского РОВД по статьям 168 и 167 УК, и впоследствии решить дело в пользу подозреваемого.
Во время оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками СГБ, представитель закона был задержан с вещественными доказательствами при получении взятки в своём служебном кабинете.
В отношении заместителя прокурора возбуждено уголовное дело по статьям 168 и 28,211 Уголовного кодекса.