Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston xalqini O‘zbek tili bayrami bilan tabrikladi (tabrikning to‘liq matni)
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganiga 36 yil to‘lgani hamda O‘zbek tili bayrami munosabati bilan O‘zbekiston xalqiga tabrik yo‘lladi.
Quyida mazkur tabrikning to‘liq matni bilan tanishishingiz mumkin.
Yangi O‘zbekistonning ijtimoiy-siyosiy hayotidan mustahkam o‘rin olgan qutlug‘ sana – O‘zbek tili bayrami kuni bilan siz, azizlarni, butun xalqimizni, chet ellardagi barcha yurtdoshlarimizni chin dildan samimiy muborakbod etaman.
Ushbu shukuhli ayyomda bir fikrni alohida ta’kidlab aytmoqchiman: bundan sakkiz yil oldin mamlakatimizda boshlagan tom ma’nodagi tarixiy islohotlarimiz tufayli o‘zbek tili rivojida ham yangi davr boshlandi. Bu borada qabul qilingan farmon, qaror va dasturlar asosida uning davlat tili sifatidagi o‘rni va maqomini mustahkamlash, zamonaviy ilm-fan, axborot texnologiyalari va xalqaro munosabatlar tiliga aylantirish bo‘yicha katta ishlarni amalga oshirdik.
Xususan, yurtimizda geografik ob’yektlar nomlarini davlat tili me’yorlariga muvofiqlashtirish izchil davom ettirilmoqda. Bugungi kunga qadar 250 mingga yaqin geografik ob’yekt, jumladan,
200 mingdan ortiq ko‘cha nomlari davlat tiliga muvofiqlashtirilib, reyestrga kiritilgani, faqat keyingi ikki yilda tog‘ va cho‘qqilar, daryo, ko‘l, suv omborlari, foydali qazilma konlari, metro bekatlari, temiryo‘l vokzali va stansiyalari, aeroport va avtostansiyalar singari 2 ming 600 ta ob’yekt davlat tili talablari asosida qayta nomlanganini qayd etish zarur.
Hozirgi shiddatli globallashuv jarayonlari, ilm-fan yutuqlari orqali hayotimizga keng miqyosda kirib kelayotgan yangi tushuncha va atamalarni tilimizga aniq qoida va tamoyillarga binoan qabul qilish, til siyosatini ilmiy asosda, markazlashgan holda yuritish maqsadida Atamalar komissiyasi faoliyati kuchaytirildi.
Xorijiy so‘z va iboralarni keng jamoatchilik, olim va mutaxassislar ishtirokida o‘zbekchalashtirish bo‘yicha samarali mexanizm joriy etilib, sun’iy intellekt imkoniyatlaridan foydalanish uchun maxsus dasturiy ta’minot ishlab chiqilgani, elektron manbalar yaratilgani e’tiborga sazovordir.
Shu o‘rinda bir fikrni yana ta’kidlashni o‘rinli, deb bilaman: kelajagimiz egasi bo‘lgan yosh avlodimiz zamonaviy bilimlar, innovatsiya va taraqqiyot cho‘qqilarini egallashi uchun albatta chet tillarini o‘rganishi lozim. Lekin ular milliy ruh, milliy tafakkur egasi, vatanparvar insonlar bo‘lib voyaga yetishlari uchun, avvalo, o‘zbek tili va adabiyotini bolalikdan boshlab puxta bilishlari shart.
Shu maqsadda ta’lim tizimida o‘zbek tilini o‘qitishni takomillashtirishga jiddiy ahamiyat qaratmoqdamiz. Joriy yildan e’tiboran tegishli milliy sertifikatga ega bo‘lgan o‘zbek tili fani o‘qituvchilarining oylik maoshiga 50 foiz qo‘shimcha ustama berilayotgani, ta’lim boshqa tilda olib boriladigan maktablarning 11-sinf bitiruvchilari uchun davlat tili fanidan yakuniy imtihon topshirish belgilangani shu yo‘ldagi muhim qadamdir.
O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligiga qabul qilishda davlat tilini bilish talabi rasman belgilangani ham tilimizning mavqeini oshirishga xizmat qilmoqda.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘zbek tilini rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan o‘tgan davrda 72 nomda qomus, lug‘at va qo‘llanmalar ko‘pming nusxalarda chop etilib, davlat idoralari va ta’lim muassasalariga taqdim etildi.
Ayniqsa, olti jildli “O‘zbek tilining izohli lug‘ati”,
to‘rt jildli “Alisher Navoiy ensiklopediyasi”, besh jildli “Navoiy tili lug‘ati” va boshqa nashrlar yetakchi xorijiy universitetlarning kutubxonalari, jahondagi o‘zbek tili markazlari va klublariga yetkazib berilayotgani saflari tobora kengayib borayotgan o‘zbek tili do‘stlarini mamnun etmoqda.
Biz inklyuziv jamiyat barpo etish tamoyillarini til sohasidagi davlat siyosatimizda ham muvaffaqiyatli joriy etib, mamlakatimizda yashayotgan turli millat vakillarining ona tillarini rivojlantirishga muhim ahamiyat bermoqdamiz. Ayni vaqtda  ularning davlat tilini o‘rganishlari uchun ham zarur sharoitlar yaratyapmiz. Bugungi kunda o‘zbek tili davlat tili sifatida mamlakatimizdagi barcha millat va elat vakillarini jipslashtirishga xizmat qilayotgani birgalikda olib borayotgan sa’y-harakatlarimiz natijasi, desak, to‘g‘ri bo‘ladi.
Bugungi imkoniyatdan foydalanib, o‘zbek tilining jamiyat hayotidagi o‘rni va nufuzini mustahkamlash, uni xalqaro miqyosda keng targ‘ib etish borasida oldimizda turgan muhim vazifalarga e’tiboringizni qaratmoqchiman.
Bu borada, avvalo, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ushbu bayram arafasida qabul qilingan “Davlat tilini yanada rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorida ko‘rsatib o‘tilgan asosiy maqsad va vazifalarni o‘z vaqtida, samarali amalga oshirish muhim ahamiyatga ega. Ayniqsa, ushbu qaror bilan tasdiqlangan “2020–2030 yillarda o‘zbek tilini rivojlantirish va til siyosatini takomillashtirish konsepsiyasini 2025-2026 yillarda amalga oshirish dasturi”ni hayotga joriy etishda nafaqat mas’ul va mutasaddi tashkilotlar, balki barchamiz faol ishtirok etishimiz zarur.
Bu haqda so‘z yuritganda, raqamli olamda o‘zbek tilida sifatli, ilmiy asoslangan, qiziqarli axborot va ma’lumotlarni ko‘paytirish, xususan, global elektron ensiklopediya va platformalarni davlat tilidagi ilmiy-ommabop maqolalar bilan boyitish, onlayn lug‘atlarni takomillashtirish ham diqqatimiz markazida bo‘lishi lozimligini aytib o‘tmoqchiman. Hayotimizda sun’iy intellekt ta’siri ortib borayotgan bir paytda bu qudratli vosita yordamida ona tilimizni rivojlantirish va targ‘ib etish – davr talabidir.
O‘zbek tilining boy imkoniyatlari asosida xalqimiz tafakkuriga mos va jozibador milliy brendlar yaratish, mahsulotlarimizni tashqi bozorga olib chiqish marketing sohasida asosiy yo‘nalishga aylanishi zarur. Bu borada vatanparvar tadbirkorlarimiz alohida jonbozlik ko‘rsatadilar, deb ishonaman.
Bundan o‘ttiz yil oldin qabul qilingan O‘zbek tilining asosiy imlo qoidalarini qayta ko‘rib chiqish ham kechiktirib bo‘lmaydigan vazifalarimiz qatoriga kiradi. Shuningdek, xalqimiz, ayniqsa, yoshlarimiz o‘rtasida til madaniyati va savodxonlikni targ‘ib qilishga qaratilgan zamonaviy va ta’sirchan media mahsulotlarni ko‘paytirish lozim. Ayniqsa, farzandlarimizni ona tilimizga mehr qo‘yib, uning beqiyos boyligi va imkoniyatlaridan bahramand bo‘lishga o‘rgatish ma’naviy-ma’rifiy tarbiyaning ajralmas bir qismidir. Bu dolzarb masala ijodkor ziyolilarimiz, ta’lim-tarbiya, madaniyat, yoshlar, mahalla, xotin-qizlar tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari vakillari faoliyatida doimo markaziy o‘rinda turishi, butun jamiyatimizda umummilliy harakatga aylanishi kerak.
Bir so‘z bilan aytganda, barcha sohalarda bo‘lgani kabi ona tilimizni rivojlantirishda ham biz keng jamoatchiligimizning amaliy fikr va takliflariga, faol ishtirokiga tayanamiz.
Siz, azizlarni bugungi quvonchli bayram bilan yana bir bor tabriklab, barchangizga mustahkam sog‘lik, xonadonlaringizga tinchlik-omonlik, baxt-saodat va fayzu baraka tilayman.

Президент Шавкат Мирзиёев поздравил народ Узбекистана с праздником узбекского языка. Пресс-служба главы государства представил полный текст поздравления:
Сердечно поздравляю вас, весь наш народ, всех соотечественников за рубежом с Праздником узбекского языка, занявшим прочное место в общественно-политической жизни Нового Узбекистана.
В этот знаменательный день хочу подчеркнуть: благодаря поистине историческим реформам, начатым нами в стране восемь лет назад, начался и новый период в развитии узбекского языка. На основе принятых целевых указов, постановлений и программ мы осуществили большую работу по укреплению его роли и статуса в качестве государственного, превращению в язык современной науки и знаний, информационных технологий и международных отношений.
В частности, в нашей стране последовательно продолжается приведение наименований географических объектов в соответствие с нормами государственного языка. К настоящему времени приведены в соответствие и включены в реестр наименования около 250 тысяч географических объектов, в том числе более 200 тысяч улиц. На основе требований государственного языка только за последние два года было переименовано 2 600 объектов – таких как горы и хребты, реки, озера и водохранилища, месторождения полезных ископаемых, станции метро, железнодорожные вокзалы и станции, аэропорты и автостанции.
Сегодня в результате стремительных процессов глобализации, достижений науки в нашей жизни появляется множество новых понятий и терминов. В целях их заимствования в соответствии с четкими правилами и принципами нашего языка, а также ведения языковой политики на научной основе в централизованном порядке усилена деятельность Комиссии по терминам. Заслуживают внимания внедрение эффективного механизма замены иностранных слов и фраз на узбекские с участием широкой общественности, ученых и специалистов, разработка специального программного обеспечения для использования возможностей искусственного интеллекта, создание электронных источников.
В этой связи считаю уместным еще раз сказать: наше молодое поколение, за которым будущее, должно обязательно изучать иностранные языки, чтобы овладевать современными знаниями, инновациями и достигать высоких рубежей. Однако для воспитания в национальном духе, формирования национального мышления, патриотизма молодежь прежде всего должна с самого детства глубоко осваивать узбекский язык и литературу.
Исходя из этого мы придаем большое значение совершенствованию преподавания узбекского языка. С нынешнего года учителям узбекского языка, имеющим соответствующий национальный сертификат, ежемесячно выплачивается дополнительная надбавка к заработной плате в размере 50 процентов, в школах, где обучение ведется на другом языке, вводится сдача выпускниками 11-х классов итогового экзамена по государственному языку, что стало важным шагом в данном направлении.
Укреплению статуса узбекского языка как государственного также служит официальное требование о его знании при предоставлении гражданства Республики Узбекистан.
За прошедший период Фондом развития узбекского языка при Кабинете Министров многотысячными тиражами изданы и переданы государственным организациям и учебным заведениям энциклопедии, словари и пособия 72 наименований. Особенно друзей узбекского языка, ряды которых растут, порадовала передача библиотекам ведущих зарубежных университетов, центрам и клубам узбекского языка в мире шеститомного Толкового словаря узбекского языка, четырехтомной «Энциклопедии Алишера Навои», пятитомного «Словаря языка Навои» и других изданий.
Мы также успешно внедрили в государственную политику в сфере языка принципы построения инклюзивного общества и придаем важное значение развитию родных языков представителей разных наций и народностей, живущих в нашей стране. Вместе с тем мы создаем необходимые условия и для изучения ими государственного языка. Результатом наших совместных усилий стало то, что сегодня узбекский язык как государственный служит сплочению нашего многонационального народа.
Пользуясь случаем, хочу обратить ваше внимание на стоящие перед нами актуальные задачи по дальнейшему укреплению роли и авторитета узбекского языка в жизни общества, его широкой популяризации в мире.
Прежде всего важное значение имеет своевременная и эффективная реализация основных задач, предусмотренных постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию государственного языка», которое было принято накануне нынешнего праздника. В претворении в жизнь утвержденной им Программы реализации в 2025–2026 годах Концепции развития узбекского языка и совершенствования языковой политики в 2020–2030 годах призваны активно участвовать не только ответственные организации, но и все мы.
Когда речь идет об этом, следует отметить, что в центре внимания должны находиться также вопросы увеличения объема в цифровом пространстве качественной, научно обоснованной, познавательной информации и сведений на узбекском языке, в частности, пополнения глобальных электронных энциклопедий и платформ научно-популярными статьями на государственном языке, совершенствования онлайн-словарей. В нашей жизни возрастает влияние искусственного интеллекта, поэтому требованием времени является развитие и популяризация нашего родного языка также посредством этого мощного инструмента.
Создание на основе богатых возможностей узбекского языка привлекательных национальных брендов, отвечающих менталитету нашего народа, продвижение отечественной продукции на внешние рынки должны стать основным направлением в сфере маркетинга. Уверен, что наши предприниматели проявят патриотизм и свои способности и в этой сфере.
Пересмотр основных правил орфографии узбекского языка, принятых тридцать лет назад, также входит в число наших неотложных задач. Наряду с этим необходимо увеличить выпуск современной и действенной медиа-продукции, направленной на повышение культуры языка и грамотности населения, особенно молодежи. Научить наших детей бережному отношению к родному языку, приобщить к его несравненным богатствам и возможностям – неотъемлемая часть духовно-нравственного воспитания подрастающего поколения. Этот актуальный вопрос должен находиться в центре внимания творческой интеллигенции, представителей сфер образования и воспитания, культуры, молодежных, махаллинских, женских организаций, средств массовой информации и превратиться в общенациональное движение.
Одним словом, как и во всех сферах, в развитии нашего родного языка мы опираемся на практические предложения и мнения, активное участие широкой общественности.
Еще раз поздравляю вас с сегодняшним праздником, желаю всем вам здоровья, мира и благополучия вашим семьям.
Пусть приумножаются богатство и красота узбекского языка – источника нашей силы и национального самосознания!