Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston mustaqilligining 31 yilligiga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi nutqi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining o‘ttiz bir yilligiga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi nutqi.
Avvalo, mana shu muazzam «Yangi O‘zbekiston» bog‘ida turib, siz, azizlarni, butun xalqimizni ulug‘ ayyom — Mustaqillik kuni bilan chin qalbimdan samimiy tabriklayman.
Barchangizga o‘zimning yuksak hurmat va ehtiromimni, eng ezgu va olijanob tilaklarimni izhor etaman.
Bundan o‘ttiz bir yil muqaddam jahon xaritasida «O‘zbekiston Respublikasi» degan yangi, mustaqil davlat paydo bo‘ldi.
Birinchi Prezidentimiz muhtaram Islom Abdug‘aniyevich Karimov boshchiligida mamlakatimizning milliy mustaqilligini dunyoga e’lon qildik.
Oradan yillar, asrlar o‘tadi. Lekin milliy davlatchiligimizni, o‘zligimiz va insoniy haq-huquqlarimizni tiklab bergan, barcha yutuq va marralarimizning zamini bo‘lgan Mustaqillik kuni biz uchun, kelgusi avlodlarimiz uchun doimo eng ulug‘, eng aziz bayram bo‘lib qoladi.
Oxirgi olti yil davomida biz Vatanimiz taraqqiyotining yangi bosqichida keng qamrovli islohotlarimizni boshlab, izchil davom ettirmoqdamiz.
O‘tgan davrda «Xalq davlat idoralariga emas, davlat idoralari xalqimizga xizmat qilishi kerak» degan tamoyil faoliyatimiz dasturiga aylandi.
Vazir va hokimlar, deputat va senatorlar, rahbar va mutasaddilar, umuman, barcha-barchamiz, buyuk shoirimiz Cho‘lpon aytganidek, xalq ichiga kirib, xalqdan kuch olib, yangi yondashuv asosida xalqimizga xizmat qilmoqdamiz.
Bir haqiqatni ishonch bilan aytishga barcha asoslarimiz bor: bugungi O‘zbekiston — bu kechagi O‘zbekiston emas. Bugungi xalqimiz ham kechagi xalq emas.
Mamlakatimiz pandemiya va global inqirozning salbiy ta’sirlariga qaramasdan, erkin, obod va farovon hayot qurish yo‘lidan dadil olg‘a bormoqda.
Hammamiz yaxshi tushunamizki, bugun biz intilayotgan Yangi O‘zbekistonni barpo etish, Uchinchi Renessans poydevorini yaratish oson emas. Bunday ulug‘ vazifaning sharti va mezonlari ko‘p. Ammo eng muhim va hal qiluvchi omil — bu demokratik islohotlar yo‘lidir.
Shu bois xalqimiz manfaatiga to‘la javob beradigan bu yo‘ldan hech qachon ortga qaytmaymiz. Qanchalik qiyin bo‘lmasin, faqat oldinga qarab boramiz.
Biz uchun inson, uning qadr-qimmati qanchalik aziz bo‘lsa, uning xotirasi ham shunchalik muqaddasdir.
Shu sababli Vatan ozodligi yo‘lida qurbon bo‘lgan ota-bobolarimizning nomlarini oqlash, ularning faoliyati, ilmiy va ijodiy merosini o‘rganish, xotirasini e’zozlashga yanada muhim ahamiyat qaratmoqdamiz.
Milliy qadriyatlarimizda alohida o‘rin tutadigan avlodlar o‘rtasidagi an’analar davomiyligini saqlash, urush va mehnat faxriylarining, muhtaram otaxon va onaxonlarimizning hayotini yanada mazmunli qilish nafaqat vazifamiz, avvalo, insoniy burchimizga aylanmoqda.
Shuningdek, biz Yangi O‘zbekistonni barpo etishda azmu shijoatli yoshlarimizni xalqimizning chinakam tayanchi va suyanchi, deb bilamiz.
Farzandlarimiz nufuzli xalqaro musobaqa va festivallar, fan olimpiadalari va tanlovlarda g‘olib bo‘lib, O‘zbekiston bayrog‘ini baland ko‘tarib kelmoqdalar.
Yaqinda Hindistonda bo‘lib o‘tgan jahon shaxmat olimpiadasida terma jamoamiz tarixda birinchi marta «Olimpiya chempioni» degan yuksak sharafga sazovor bo‘lgani hammamizga cheksiz g‘urur bag‘ishlaydi.
Ushbu ulug‘ ayyomda mana shunday aqlli, irodasi mustahkam, mard va jasur o‘g‘il-qizlarimizni, ularning ota-onalari, ustoz-murabbiylarini o‘z nomimdan, xalqimiz nomidan yana bir bor qutlab, ularga yangi zafar va omadlar tilayman.
Ayni vaqtda mamlakatimiz yoshlari Turkiyada o‘tkazilgan Islom birdamlik o‘yinlarida, harbiy xizmatchilarimiz esa, xalqaro armiya musobaqalarida munosib ishtirok etib, faxrli o‘rinlarni egallaganlari tahsinga sazovordir.
Mamlakatimizning xalqaro maydondagi nufuzi va obro‘-e’tibori tobora yuksalmoqda. Biz barcha hamkor davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan do‘stona va teng huquqli tashqi siyosat yuritishni davom ettiramiz.
Fursatdan foydalanib, bugungi tantanali marosimda ishtirok etayotgan chet davlatlarning muhtaram elchilari va xalqaro tashkilotlar vakillarini samimiy qutlaymiz.
Samarali hamkorlik aloqalarimizni rivojlantirishga qo‘shayotgan katta hissalari uchun chin qalbdan tashakkur bildirib, ularning mamlakatlari va xalqlariga tinchlik va farovonlik tilaymiz.
Biz bugun Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasini jadal amalga oshirmoqdamiz.
Bizning maqsadimiz aniq va ravshan.
Yangi O‘zbekiston:
– har bir fuqaroning hayotini yanada yaxshilash maqsadida davlat xizmatlaridan foydalanish uchun keng imkoniyatlar beradigan;
– odamlar o‘z muammolari haqida ochiq gapirishi va ularning yechimi uchun birgalikda harakat qilishlariga barcha sharoitlar mavjud bo‘lgan;
– hamma uchun adolatni so‘zsiz ta’minlash imkoniyatini beradigan hamda fuqarolari ijtimoiy mavqeidan qat’i nazar, qonun oldida teng bo‘lgan;
– tadbirkorlikning rivojlanishi uchun zarur sharoitlar yaratilgan davlatdir.
Bir so‘z bilan aytganda, Yangi O‘zbekiston deganda, har bir fuqarosi uchun g‘amxo‘rlik qiladigan, ochiq va adolatli jamiyat ham tushuniladi.
Ushbu yuksak marralarga erishish uchun 2026-yilgacha Taraqqiyot strategiyasi doirasida keyingi ishlarimizni 5 ta asosiy vazifalar bo‘yicha tashkil etamiz.
Birinchidan, ta’lim sohasida farzandlarimiz zamonaviy bilim va ko‘nikmalarni puxta egallashlari uchun eng qulay sharoitlar yaratishni izchil davom ettiramiz. Buning uchun maktablarning o‘quv dasturlari, o‘qitish uslubi, darsliklar mazmuni tubdan qayta ko‘rib chiqiladi.
Ushbu tizim avval ilg‘or xorijiy mutaxassislar tomonidan ekspertizadan o‘tkazilib, keyingina hayotga tatbiq etiladi. Natijada Yangi O‘zbekiston maktab bitiruvchisi zamonaviy ko‘nikmalarni egallagan, axborot texnologiyalarini puxta o‘zlashtirgan, kreativ fikrlaydigan, mustaqil qaror qabul qila oladigan, dunyoqarashi keng shaxs bo‘lib yetishadi. Buning uchun barcha hududlarimizda, ayniqsa qishloq joylarda maktablar qurish, ularni malakali pedagog kadrlar bilan ta’minlash masalalariga alohida e’tibor beramiz.
Ustoz va murabbiylarning mashaqqatli mehnatini rag‘batlantirish borasidagi ishlarimizni yangi bosqichga ko‘taramiz.
Ikkinchidan, sud tizimi mustaqil bo‘lmas ekan, jamiyatimizda rivojlanish bo‘lmaydi.
Sud idorasiga ishi tushgan har bir shaxs ushbu dargohda qonun va adolat ustuvor ekaniga ishonch hosil qilishi lozim.
Yangi O‘zbekistonda har qanday bahsli masalaga adolatli yechim faqat odil sud tomonidan topilishi kerak. Sudyalar ishiga har qanday aralashuv keskin jazolanadi, ularning xavotirsiz ishlashi uchun barcha zarur sharoitlar yaratiladi. Qanchalik qiyin bo‘lmasin, sud tizimidagi islohotlarimizni albatta davom ettiramiz.
Uchinchidan, dunyo tajribasidan ma’lumki, faqat tadbirkorlik rivojlangan davlatda — sifatli ta’lim, malakali tibbiyot, farovon hayot hamda ertangi kunga ishonch bo‘ladi.
Umuman aytganda, biz qurayotgan Yangi O‘zbekistonda biznesni rivojlantirish orqali qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratiladi, kambag‘allik qisqaradi, aholi daromadlari ko‘payadi. Buning uchun xususiy mulk va tadbirkorlikka xalaqit berayotgan barcha to‘siqlar bartaraf etiladi.
Davlat boshqaruvi isloh qilinib, iqtisodiyotda davlat ishtiroki keskin kamaytiriladi.
Biz aholi va tadbirkorlarga soliq yukini yengillashtirish, soliq tizimini soddalashtirish bo‘yicha islohotlarni izchil davom ettiramiz. Bunda hech kimga alohida imtiyozlar berilmaydi, sog‘lom raqobat muhiti uchun barcha zarur sharoitlar yaratiladi.
To‘rtinchidan, sog‘liqni saqlash tizimida aholiga yanada sifatli va malakali tibbiy xizmatlardan foydalanish imkoniyatini kengaytiramiz.
Barcha hududlarda shoshilinch tibbiy yordam qamrovini oshirib, uni odamlarga yanada yaqinlashtiramiz.
Maqsadimiz — xalqimiz sog‘lom hayot kechirishi va o‘rtacha umr ko‘rish darajasini uzaytirishga erishish.
Beshinchidan, aholini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash masalasi doimo diqqatimiz markazida bo‘ladi.
Sohaga jalb qilinayotgan investitsiyalar hajmi keskin ko‘paytiriladi.
Shu bilan birga, muammoli hududlarga toza ichimlik suvini yetkazish va sifatini yaxshilash bo‘yicha alohida dasturlarni amalga oshiramiz.
Albatta, bunday keng ko‘lamli vazifalarni amalga oshirishda oldimizda turli qiyinchilik va muammolar paydo bo‘lishi tabiiy hol. Lekin o‘z tarixida qancha-qancha sinov va mashaqqatlarni boshidan kechirgan mard va matonatli xalqimiz har qanday qiyinchilikni yengib o‘tishga qodir. Men bunga qat’iy ishonaman.
Asosiy muallifi va ijodkori xalqimiz bo‘lgan — yangilanayotgan Konstitutsiyamiz bu yo‘lda mustahkam huquqiy asos bo‘lib xizmat qiladi.
Asosiy qonunimizni shoshilmasdan, chuqur o‘ylab, xalqimiz bilan maslahat qilib, faqat umumxalq referendumi asosida qabul qilamiz.
Ishonchim komil, Yangi Konstitutsiyamiz chinakam xalq Qomusi, chinakam xalq Konstitutsiyasi bo‘ladi.
Jahondagi bugungi murakkab vaziyat bizdan ishning ko‘zini bilib, kechayu kunduz fidoyi bo‘lib, samarali mehnat qilishni talab etmoqda.
Shu bois Qurolli Kuchlarimizning qudrati va salohiyatini yuksaltirish ham ustuvor vazifamiz bo‘lib qoladi.
Askar va ofitserlarimizning jangovar tayyorgarligi, harbiy mahorati, vatanparvarlik fazilatlarini oshirishga yanada ko‘proq ahamiyat beramiz.
Mana shu qutlug‘ kunda Vatan himoyasida doimo sergak va hushyor turgan mard va jasur o‘g‘lonlarimizni chin dildan qutlab, ularga kuch-g‘ayrat va omadlar tilaymiz.
Aziz va muhtaram vatandoshlarim!
Bugun biz o‘z oldimizga ulug‘vor va yuksak maqsadlarni qo‘ymoqdamiz.
Ana shunday ulkan marralarga yetish yo‘lida ko‘pmillatli el-yurtimiz yanada birlashib, yagona ahil oila, yagona xalq bo‘lib, astoydil harakat qilmoqda.
Bu — biz erishayotgan barcha yutuqlarimizning mustahkam garovi, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Fursatdan foydalanib, islohotlarimizni faol qo‘llab-quvvatlab, ularni amalga oshirishda doimo fidoiylik ko‘rsatib kelayotgan mehnatkash, olijanob va bag‘rikeng xalqimizga chin dildan ta’zim qilaman.
Siz, aziz yurtdoshlarimni O‘zbekiston mustaqilligining o‘ttiz bir yillik bayrami bilan yana bir bor qutlab, barchangizga sihat-salomatlik, oilalaringizga baxtu saodat, fayzu baraka tilayman.

Выступление Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии в честь 31-й годовшины независимости Узбекистана (полный текст)
Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии, посвященной 31-й годовщине государственной независимости Республики Узбекистан.
Находясь сегодня вместе с вами в этом прекрасном парке “Янги Узбекистон”, искренне, от всего сердца поздравляю вас, весь наш народ с великим праздником – Днем независимости. Выражаю всем вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
Тридцать один год назад на карте мира появилось новое суверенное государство – Республика Узбекистан.
Под руководством Первого Президента Узбекистана, уважаемого Ислама Абдуганиевича Каримова мы объявили всему миру о национальной независимости.
Пройдут годы, века, но День независимости, вернувший нам национальную государственность и национальную гордость, наши права и свободы, ставший прочной основой всех наших успехов и достижений, всегда будет для нас и грядущих поколений самым великим и дорогим праздником.
В течение последних шести лет, на новом этапе развития страны, мы последовательно продолжаем начатые нами демократические реформы.
За прошедший период главным в нашей деятельности стал принцип “Не народ служит государственным органам, а государственные органы должны служить народу”.
Министры и хокимы, депутаты и сенаторы, руководители и ответственные лица, все мы, как сказал великий поэт Чулпан, стали ближе к народу, черпая и вдохновляясь его силой и мощью, и служим ему на основе новых подходов.
Мы можем с уверенностью сказать: сегодняшний Узбекистан – это не вчерашний Узбекистан. И наш народ – уже не тот, каким был вчера.
Несмотря на негативное воздействие пандемии и глобального кризиса, наша страна уверенно идет по пути построения свободной, благоустроенной и процветающей жизни.
Все мы хорошо понимаем, что непросто осуществить то, к чему сегодня стремимся – построить Новый Узбекистан, заложить фундамент Третьего Ренессанса. Для выполнения такой великой  задачи необходимо многое. Но самый важный и решающий фактор – это путь демократических реформ.
И мы никогда не свернем с этого пути, который полностью отвечает интересам нашего народа. Как бы ни было трудно, мы будем идти только вперед.
Для нас человек, его честь и достоинство являются высшей ценностью – так же, как священна и память о нем. Поэтому мы придаем еще большее значение реабилитации наших отцов и дедов, отдавших жизнь во имя свободы Родины, изучению их деятельности, научного и творческого наследия, почитанию их светлой памяти.
В целях сохранения преемственности поколений мы делаем все для того, чтобы жизнь ветеранов войны и труда, наших уважаемых отцов и матерей была наполнена глубоким смыслом и содержанием. Это не только наша задача, но прежде всего человеческий долг.
В построении Нового Узбекистана опорой нашего народа является целеустремленная и энергичная молодежь. Наши дети становятся победителями престижных международных соревнований и фестивалей, предметных олимпиад и конкурсов, высоко поднимая флаг Узбекистана.
Всех нас переполняет гордость за нашу сборную команду, которая на недавно состоявшейся в Индии Всемирной шахматной олимпиаде впервые в истории была удостоена высокого звания чемпиона.
Сегодня, в этот великий праздник еще раз от имени нашего народа и от себя лично поздравляю наших высокоинтеллектуальных, смелых, обладающих твердой волей юношей и девушек, их родителей, учителей и наставников, желаю им новых побед и достижений.
Большого признания заслуживает также то, что молодые спортсмены страны заняли почетные призовые места на состоявшихся в Турции Играх исламской солидарности, а наши доблестные военнослужащие – по итогам международных армейских игр.
На международной арене постоянно растет авторитет нашей страны. Мы продолжим нашу внешнюю политику на основе дружбы и равноправия в отношении всех государств-партнеров и международных организаций.
Пользуясь случаем, от всей души приветствую участвующих в сегодняшней торжественной церемонии уважаемых послов зарубежных государств и представителей международных организаций. Выражаю им искреннюю признательность за большой вклад в развитие эффективного сотрудничества с Узбекистаном, желаю мира и благополучия их странам и народам.
Сегодня мы ускоренными темпами реализуем Стратегию развития Нового Узбекистана. Наши цели точны и ясны.
Новый Узбекистан – это государство:
– открывающее каждому гражданину, в целях дальнейшего улучшения его жизни, широкий доступ к государственным услугам;
– обеспечивающее все условия, чтобы люди могли открыто говорить о своих проблемах и вместе их решать;
– создающее возможности для неукоснительного обеспечения справедливости, равенства перед законом всех граждан, независимо от их социального положения;
– формирующее необходимые условия для развития предпринимательства.
Одним словом, Новый Узбекистан – это открытое и справедливое общество, заботящееся о каждом своем гражданине. Для достижения таких высоких рубежей мы направим нашу работу в рамках Стратегии развития, рассчитанной до 2026 года, на решение пяти основных задач.
Во-первых, последовательно продолжим деятельность по созданию самых благоприятных условий в сфере образования, чтобы наши дети глубоко овладевали современными знаниями и навыками. Для этого будут кардинально пересмотрены школьные учебные программы, методики преподавания и содержание учебников.  Данная система будет внедрена после экспертизы передовых зарубежных специалистов.
В результате выпускники школ Нового Узбекистана будут  гармонично развитыми личностями, обладающими широким мировоззрением и современными навыками, глубокими знаниями в области информационных технологий, способными креативно мыслить и принимать самостоятельные решения.
В этой связи особое внимание мы уделим вопросам строительства новых школ во всех регионах, особенно в сельской местности, и обеспечению их квалифицированными педагогическими кадрами. Поднимем на новый уровень нашу работу по стимулированию нелегкого труда учителей и наставников. Будем всесторонне развивать инклюзивное образование для детей с ограниченными возможностями.
Во-вторых, до тех пор, пока судебная система не станет независимой, наше общество не будет развиваться. Каждый, кто обратится в судебные органы, должен убедиться, что здесь верховенствуют закон и справедливость.
В Новом Узбекистане только суд имеет право выносить справедливое решение по любому спорному вопросу. Любое вмешательство в дела судейского корпуса будет жестко пресекаться, будут созданы все условия для спокойной работы судей. Как бы трудно ни было, мы обязательно реализуем наши реформы в судебной системе.
В-третьих, как известно из мировой практики, только в том государстве, где развито предпринимательство, – обеспечиваются качественное образование, квалифицированные медицинские услуги, благополучная жизнь и уверенность людей в завтрашнем дне.
На основе развития бизнеса в Новом Узбекистане, который мы начали строить, будут создаваться дополнительные рабочие места, сокращаться бедность, увеличиваться доходы населения.
Для этого будут устранены все барьеры, препятствующие развитию частной собственности и предпринимательства,  реформировано государственное управление, резко сокращено участие государства в экономике.
Мы продолжим реформы по снижению налогового бремени на население и предпринимателей, упрощению налоговой системы. При этом никто не будет иметь особых льгот, мы создадим все условия для здоровой конкурентной среды.
В-четвертых, расширится доступ населения к качественным и квалифицированным услугам здравоохранения. Во всех регионах увеличится охват экстренной медицинской помощью, она станет еще ближе к людям. Наша цель – утверждение в обществе здорового образа жизни и увеличение ее средней продолжительности.
В-пятых, в центре внимания будет находиться вопрос обеспечения населения чистой питьевой водой. Увеличится объем привлекаемых в сферу инвестиций.
Наряду с этим в регионах, где существует проблема водоснабжения, мы реализуем отдельные программы по обеспечению чистой питьевой водой и улучшению ее качества.
Конечно, в ходе реализации таких масштабных задач нас ждут определенные трудности и проблемы. Но я твердо уверен в том, что наш мужественный и стойкий народ, переживший за свою историю немало испытаний, преодолеет любые трудности.
Прочной правовой основой на этом пути послужит обновленная Конституция Республики Узбекистан, главным автором и создателем которой является сам народ.
Мы примем наш Основной закон не торопясь, глубоко осмыслив каждую статью, если понадобится, еще раз посоветовавшись и только на основе общенародного референдума.
Убежден, что наша Новая Конституция станет подлинно народным Основным законом, по-настоящему народной Конституцией.
Нынешняя непростая ситуация в мире требует от нас четкого понимания стоящих перед нами задач, самоотверженного и эффективного труда.
Нашей самой приоритетной задачей остается повышение мощи и потенциала Вооруженных Сил страны. Еще больше внимания мы будем уделять их боеготовности, росту воинского мастерства и патриотизма солдат и офицеров.
В этот знаменательный день сердечно поздравляю наших доблестных воинов, мужественно стоящих на страже Родины, желаю им сил, энергии и успехов.
Сегодня мы ставим перед собой большие и важные цели во всех сферах. Наш многонациональный народ, еще крепче сплотившись, единой семьей, уверенно идет к достижению высоких рубежей. Действительно, именно в этом – залог всех наших достижений.
Пользуясь случаем, хочу низко поклониться нашему трудолюбивому, благородному и великодушному народу, который активно поддерживает и непосредственно участвует в реализации реформ.
Еще раз поздравляю вас, дорогие соотечественники, с 31-й годовщиной независимости родного Узбекистана, желаю всем вам здоровья, благополучия и процветания вашим семьям.