Tanzila Norboyeva hududlarda tibbiy xizmat sifatini oshirish yo‘lini aytdi
Yalpi majlisni olib borayotgan parlament yuqori palatasi Raisi Tanzila Norboyeva o‘z nutqida bir qator dolzarb masalalar, xususan, aholi salomatligini muhofaza qilishga alohida urg‘u berdi.
– Sog‘liqni saqlash xodimlari joylarda uyma-uy yurib, aholi o‘rtasida ko‘proq kaysi kasalliklar kuzatilayotganini aniqlashi kerak, – dedi Senat Raisi T.Narbayeva. – Shu orqali hududlarda ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmatlarning sifatini oshirish mumkin. Buning uchun jalb etilgan mutaxassislar malakali bo‘lishi, bemorlar dardini tinglay olishi lozim.
Bundan tashqari, aholiga bir martalik tibbiy yordam ko‘rsatish yoki davolash bilan cheklanmasligimiz, hozirgi pandemiya davrida bu masalalarga alohida e’tibor berib ishlash orqali aholining salomatligi saqlash zarur. O‘z navbatida, o‘tkazilayotgan tibbiy xatlov natijalari yuzaki o‘tkazilmasligi kerak.

Танзила Нарбаева назвала способ улучшения качества медицинских услуг в регионах
В Ташкенте состоялось семнадцатое пленарное заседание Сената. Председатель верхней палаты парламента Танзила Нарбаева на пленарном заседании, в своем выступлении подчеркнула ряд актуальных вопросов, в частности, акцентировала внимание на охрану здоровья населения.
«Работникам здравоохранения на местах необходимо делать подворовой обход населения и выяснять, какие заболевания наблюдаются чаще среди населения, - сказала Председатель Сената Т. Нарбаева. – Тем самым улучшится качество оказываемых медицинских услуг в регионах. Для этого привлеченные специалисты должны быть квалифицированными, уметь выслушать каждого пациента.
Кроме того, нельзя ограничиваться оказанием разовой медицинской помощи населению или лечением, необходимо сохранить здоровье населения, придавая особое внимание этим вопросам в нынешний период пандемии. В свою очередь, результаты проводимого медицинского осмотра не должны быть поверхностными», - говорится в сообщении.