Toshkentda bir oy davomida sog‘lom turmush targ‘iboti bo‘yicha aksiya o‘tkaziladi
O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti bilan hamkorlikda shu yilning 25 yanvaridan 25 fevraligacha Toshkent shahrida «Sog‘lom hayotga qadam tashla!» aksiyasini o‘tkazmoqda. Undan ko‘zlangan maqsad aholining tibbiy bilimini oshirish, o‘z sog‘lig‘iga bo‘lgan e’tiborini kuchaytirish, to‘g‘ri ovqatlanish, jismoniy faollik hamda tamakidan voz kechish bo‘yicha targ‘ibot va tashviqot ishlarini olib borishdir. Bu haqda mazkur aqsiya oldidan Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tashkil etilgan matbuot anjumanida aytib o‘tildi.
Bir oy davomida o‘tkazilishi rejalashtirilgan mazkur aksiya Toshkent shahrining Mirobod, Yashnabod, Yunusobod va Shayxantohur tumanlarining jamoat joylarida bo‘lib o‘tadi. Hududlardagi «Korzinka» supermarketlari, korxona va tashkilotlar, mahallalarda – «Salomatlik maydonchalari», hududlarda  «Salomatlik darslari», ta’lim muassasalarida «Tamakisiz hudud uchun ovoz beramiz» aksiyalari, alkogol va tamaki mahsulotlarini sotish qoidalariga rioya qilish, tamaki mahsulotlari sotuvini rag‘batlantirilishini oldini olish hamda ish va jamoat joylarida hamda jamoat transportlarida tamakisiz hudud yaratish bo‘yicha ommaviy reydlar olib boriladi. Shuningdek, bu yerda shifokorlar fuqarolarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazib, joylardagi o‘quv muassasalari va mahallalardagi yoshlarga tamaki chekishning zararli oqibatlari haqida ma’ruzalar qiladi.
Anjumanda aytilishicha, kamharakatlilik va noto‘g‘ri ovqatlanish oqibatida O‘zbekiston aholisining yarmi ortiqcha vaznga ega, odamlarimizning 46 foizida qon tarkibida me’yoridan ortiq xolesterin mavjud, 31 foizida qon bosimi yuqori. Yurtimizda dehqonchilik mahsulotlari mo‘l-ko‘l yetishtirilsa-da, aholi kundalik ovqat ratsionida meva-sabzavot iste’moli yetarli emas. Ushbu muammolar tufayli O‘zbekistonda yillik o‘lim holatlarining 78 foizi aynan yuqumsiz kasalliklar ulushiga to‘g‘ri keladi. Ko‘rinib turibdiki, sog‘lom turmush tarziga rioya etish har qachongidanda dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.

В Ташкенте в течение месяца пройдет акция по пропаганде здорового образа жизни
Министерство здравоохранения совместно с Всемирной организацией здравоохранения с 25 января по 25 февраля нынешнего года в городе Ташкенте проводит акцию «Сделай шаг к здоровой жизни!». Цель – повысить медицинскую грамотность населения, усилить его внимание к своему здоровью, проводить агитационную и пропагандистскую работу по повышению физической активности, призыву к правильному питанию и отказу от курения. Об этом говорилось на пресс-конференции, провыеденной Министерством здравоохранения перед началом акции.
Проводимая в течение месяца акция охватит общественные места Мирабадского, Яшнабадского, Юнусабадского и Шайхантахурского районов столицы. В супермаркетах «Корзинка», махаллях, организациях и на предприятиях созданы «Площадки здоровья», на местах для неорганизованной молодежи будут проводиться «Уроки здоровья», а в образовательных учреждениях пройдут акции «Голосуем за территорию без табака». Также будут организованы массовые рейды по соблюдению правил продажи алкогольной и табачной продукции, предотвращению стимулирования реализации табачных изделий, созданию на работе, общественном транспорте и в общественных местах территорий без табака. Кроме этого на местах врачи будут проводить медицинское обследование граждан, организуют лекции для молодежи в образовательных учреждениях и махаллях о вреде курения.
Согласно данным, в результате малоподвижности и неправильного питания половина населения Узбекистана имеет излишний вес, в составе крови у 46 процентов наших людей уровень холестерина выше нормы, а у 31 процента — высокое артериальное давление. Хотя в нашей стране плодоовощные продукты выращиваются много, в ежедневном рационе питания населения недостаточно овощей и фруктов. В Узбекистане 78 процентов смертей за год приходятся на долю неинфекционных заболеваний. Естественно, пропаганда среди населения здорового образа жизни является как никогда актуальной.