Bu haqda Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev Xalq deputatlari Sirdaryo viloyati Kengashining navbatdan tashqari sessiyasida ma’lum qildi.
«Toshkent shahridagi sanoat korxonalari bosqichma-bosqich poytaxtdan tashqariga ko‘chirilmoqda.
Ularning ko‘pchiligi mehnat resursi, infratuzilmasi bor, yer-mulk solig‘i arzonroq bo‘lgan joylarni izlamoqda.
Bu borada Sirdaryo erkin iqtisodiy zonasida bo‘sh turgan yerlarga poytaxtdagi mavjud quvvatlarni joylashtirish uchun juda katta imkoniyat bor», – dedi davlat rahbari.
Shu bois, Toshkent shahridagi korxonasini Sirdaryoga ko‘chirmoqchi bo‘lgan tadbirkorlar uchun sanoat zonasidagi yerlar soddalashtirilgan tartibda, chegirma bilan taklif etiladi.
Ularga 10 milliard so‘mgacha imtiyozli kredit beriladi. Xomashyoni temir yo‘li orqali tashishda arzonlashtirilgan tariflar qo‘llanadi.

Для предпринимателей, желающих перенести своё предприятие из Ташкента в Сырдарью, будут предоставлены льготы при получении земельных участков. Об этом сообщил президент Шавкат Мирзиёев на внеочередной сессии Кенгаша народных депутатов Сырдарьинской области.
«Промышленные предприятия столицы поэтапно выводятся за пределы Ташкента. Многие из них ищут места с доступными трудовыми ресурсами, готовой инфраструктурой и более низким земельным налогом.
В этом плане в свободной экономической зоне Сырдарьи имеются большие возможности для размещения существующих столичных производственных мощностей», — отметил глава государства.
В связи с этим предпринимателям, которые намерены перенести свой бизнес из Ташкента в Сырдарью, будут предложены земельные участки индустриальной зоны по упрощённому порядку и со скидкой.
Им также предоставят льготные кредиты до 10 млрд сумов, а при перевозке сырья по железной дороге будут применяться сниженные тарифы.