Бу ҳақда Президент Шавкат Мирзиёев Халқ депутатлари Сирдарё вилояти Кенгашининг навбатдан ташқари сессиясида маълум қилди.
«Тошкент шаҳридаги саноат корхоналари босқичма-босқич пойтахтдан ташқарига кўчирилмоқда.
Уларнинг кўпчилиги меҳнат ресурси, инфратузилмаси бор, ер-мулк солиғи арзонроқ бўлган жойларни изламоқда.
Бу борада Сирдарё эркин иқтисодий зонасида бўш турган ерларга пойтахтдаги мавжуд қувватларни жойлаштириш учун жуда катта имконият бор», – деди давлат раҳбари.
Шу боис, Тошкент шаҳридаги корхонасини Сирдарёга кўчирмоқчи бўлган тадбиркорлар учун саноат зонасидаги ерлар соддалаштирилган тартибда, чегирма билан таклиф этилади.
Уларга 10 миллиард сўмгача имтиёзли кредит берилади. Хомашёни темир йўли орқали ташишда арзонлаштирилган тарифлар қўлланади.

Для предпринимателей, желающих перенести своё предприятие из Ташкента в Сырдарью, будут предоставлены льготы при получении земельных участков. Об этом сообщил президент Шавкат Мирзиёев на внеочередной сессии Кенгаша народных депутатов Сырдарьинской области.
«Промышленные предприятия столицы поэтапно выводятся за пределы Ташкента. Многие из них ищут места с доступными трудовыми ресурсами, готовой инфраструктурой и более низким земельным налогом.
В этом плане в свободной экономической зоне Сырдарьи имеются большие возможности для размещения существующих столичных производственных мощностей», — отметил глава государства.
В связи с этим предпринимателям, которые намерены перенести свой бизнес из Ташкента в Сырдарью, будут предложены земельные участки индустриальной зоны по упрощённому порядку и со скидкой.
Им также предоставят льготные кредиты до 10 млрд сумов, а при перевозке сырья по железной дороге будут применяться сниженные тарифы.