Koronavirusga chalingan bemorni davolayotgan shifokorga har 14 kun uchun 25 million so‘m beriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev «Koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurashishga jalb qilingan tibbiyot va sanitariya-epidemiologiya xizmati xodimlarini qo‘llab-quvvatlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarorni imzoladi.
— koronavirus infeksiyasidan zararlangan bemorlar bilan muloqotga kirishadigan;
— zararlangan bemorlar joylashtirilgan ob’yektlarda hamda koronavirus infeksiyasini aniqlash laboratoriyalarida faoliyat olib borayotgan tibbiyot, sanitariya-epidemiologiya xizmati va boshqa xodimlarga har 14 kunlik faoliyat davri uchun quyidagi miqdorlarda (soliqlardan tashqari) maxsus qo‘shimcha rag‘batlantirish to‘lovi belgilandi:
— vrach xodimlarga, vrach-laborantlarga – 25 million so‘m;
— o‘rta tibbiyot xodimlariga, hamshira-laborantlarga – 15 million so‘m;
— kichik tibbiyot xodimlariga – 10 million so‘m;
— boshqa xodimlarga – 5 million so‘m.
Maxsus to‘lovlar karantin amal qiladigan muddat davomida, shu jumladan joriy yilning mart oyi uchun, xodimning har 14 kunlik faoliyat davri yakunida to‘lab beriladi.
Shuningdek,
— koronavirus infeksiyasiga qarshi kurashish doirasida bemorlar bilan ishlagan vaqtida koronavirus infeksiyasi yuqtirib olgan tibbiyot, sanitariya-epidemiologiya xizmati va boshqa xodimlarga 100 million so‘m;
— koronavirus infeksiyasiga qarshi kurashish doirasida bemorlar bilan ishlagan vaqtida koronavirus infeksiyasini yuqtirish natijasida og‘ir ahvolga tushgan va sog‘lig‘i tiklanmagan taqdirda tibbiyot, sanitariya-epidemiologiya xizmati va boshqa xodimlarga yoki ularning oila a’zolariga esa 250 million so‘m miqdorida bir martalik to‘lovlar to‘lanadi.
— Ushbu to‘lovlar qonun hujjatlari, shuningdek, jamoa shartnomalari va boshqa lokal hujjatlar hamda mehnat shartnomasiga muvofiq xodimning sog‘lig‘iga shikast yetkazilganligi yoki uning vafoti munosabati bilan to‘lanadigan to‘lovlarni saqlab qolgan holda qo‘shimcha ravishda amalga oshiriladi.

Врачам, лечащим пациентов с коронавирусом будут выплачивать по 25 млн. сумов каждые 14 дней
Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О дополнительных мерах по поддержке сотрудников медицинских и санитарно-эпидемиологических служб, участвующих в борьбе с распространением коронавирусной инфекции».
В соответствии с постановлением:
- тем, кто непосредственно общается с пациентами, заражёнными коронавирусной инфекцией;
- медицинским, санитарно-эпидемиологическим службам и другому персоналу, работающему в учреждениях, где размещены инфицированные пациенты, а также в лабораториях по выявлению коронавирусной инфекции, были начислены специальные дополнительные выплаты в следующих размерах (без учёта налогов) за каждый 14-дневный период деятельности:
- лечащим и работающим в лабораториях врачам —25 млн сумов;
- среднему медицинскому персоналу, медсёстрам в лабораториях — 15 млн сумов;
- младшему медицинскому персоналу — 10 млн сумов;
- другим сотрудникам — 5 миллион сумов.
Специальные выплаты осуществляются в течение срока действия карантина, в том числе за март текущего года, в конце каждого 14-дневного периода деятельности работника.
Кроме того, в рамках борьбы с коронавирусной инфекцией сотрудникам медицинской, санитарно-эпидемиологической и других служб, заражённым коронавирусной инфекцией при работе с пациентами, будет выплачено100 миллионов сумов;
В рамках борьбы с коронавирусной инфекцией, в случае возникновения тяжёлого состояния в результате заражения коронавирусом во время работы, а также в случае не восстановления здоровья, работникам медицинских, санитарно-эпидемиологических и других служб или другим членам их семей будет осуществлена единовременная выплата в размере 250 млн сумов.
Эти выплаты производятся в дополнение к предусмотренным законодательством, коллективным и трудовым договорами и другими локальными документами выплатам в случае причинения вреда здоровью работника или его смерти.