Chirchiqda hokim o‘rinbosari 1 mln dollar pora bilan qo‘lga tushdi
Toshkent viloyati Chirchiq shahar hokimining o‘rinbosari xizmat mavqeidan foydalangan holda, klaster shaklidagi savdo majmuasi tashkil etish uchun 40 mln AQSh dollari miqdorida investitsiya kiritish sharti bilan, shahar hokimligi zaxirasidagi 20 gektar yer maydonini auksion savdoga chiqartirib, yutib berish va 49 yil muddatga yerga egalik qilish huquqini rasmiylashtirishda ko‘maklashish evaziga 2 mln AQSh dollari talab qilib, oldindan 1 mln AQSh dollarini o‘zining haydovchisi orqali olgan vaqtida ushlandi.
Mazkur jinoyat ishi Korrupsiyaga qarshi kurashish doirasida Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan Bosh prokuratura huzuridagi Departament bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda fosh qilindi.
Hozirda xizmat mavqeidan foydalanib, juda ko‘p miqdorda pora olgan hokim o‘rinbosariga nisbatan Jinoyat Kodeksining 210-moddasi 3-qismi «a» bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan va qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.

Заместитель хокима Чирчика задержан при получении 1 млн долларов
Заместитель хокима города Чирчика Ташкентской области был задержан при получении 1 миллиона долларов. Об этом сообщила пресс-служба СГБ.
Заместитель хокима, используя свое служебное положение, потребовал 2 млн долларов в обмен на содействие в оформлении права владения 20 гектарами земли, выставленной на аукцион и находящейся в резерве городской администрации, сроком на 49 лет с условием вложения 40 миллионов долларов для создания кластерного торгового комплекса.
Его задержали сотрудники СГБ в ходе оперативного мероприятия, проведенного совместно с Департаментом при Генеральной прокуратуре, когда он через своего водителя получил аванс в 1 миллион долларов.
В отношении заместителя хокима, получившего взятку в особо крупном размере, возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 3 статьи 210 УК. К нему применена мера пресечения в виде содержания под стражей.