Bir mudat oldin AQShning New York Post nashriga tayanib koronavirusning yangi to‘lqini keng tarqalayotgani, xususan, shu yilning mart oyida Xitoyda aniqlangan NB.1.81 shtammi allaqachon Gonkong va Osiyoning boshqa qismlariga, hatto, Nyu-Yorkkacha yetib borgani haqida xabar berilgan edi.
O‘zbekiston SSV so‘nggi paytlarda tarqalayotgan bu kabi xabarlar fonida koronavirusning NB.1.81 shtammi bilan bog‘liq ayrim ma’lumotlarni bo‘lishmoqda.
Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi rasmiysi Nurmat Otabekovning qayd etishicha, koronavirusning Xitoyda aniqlangan NB.1.81 shtammi ba’zi mamlakatlar bo‘ylab tarqalayotgani haqida ma’lumotlar rost. Lekin, SOVID-19 ning yangi to‘lqini dunyoni qamrab olmoqda, degan xabarlar asossiz.
«JSST 2024-yil 13-apreldan koronavirus bilan kasallanish bo‘yicha kundalik axborot berib borishni to‘xtatgan. Davlatlar miqyosida ham shunday. Masalan, Rossiyaning «Rospotrebnadzor» tashkiloti 2024 yil 12 maydan kundalik ma’lumotlar e’lon qilish amaliyotini yakunlagan.
Aslida, shuning o‘ziyoq sayyoramizda koronavirus bo‘yicha epidemiologik vaziyat barqaror ekanligini anglatadi. Qolaversa, SARS-CoV-2 ning NB.1.81 shtammi keng ko‘lamda yoyilayotganiga doir ma’lumotlarni JSST rasman tasdiqlagani yo‘q», – deydi Otabekov.
U, shuningdek, Yer yuzida yangi to‘lqinning kuzatilish ehtimolini «qariyb nolga teng»ligini ta’kidlaydi.
Mutaxassis shuningdek, O‘zbekistonda epidemiologik vaziyat barqarorligini, aholida koronavirus shtammiga nisbatan oddiy respirator kasalliklarga bo‘lgani singari munosabat allaqachon shakllanganini aytadi.
«To‘g‘ri, mamlakatimizda COVID-19 ga chalinganlar oz miqdorda bo‘lsa ham, aniqlanib turibdi. Ammo murojaat qilgan bemorlarning faqat ikkilamchi surunkali kasalligi bo‘lganlarigina shifoxonada davolanmoqda. Qolaganlari xastalik yengil kechganligi sababli ambulator sharoitda muolaja olyapti.
Hozirgacha dunyoda koronavirusning 45 mingga yaqin mutatsiyalari yuzaga keldi va hamon bu jarayon to‘xtagani yo‘q. Biroq o‘tgan davrda ulardan faqat 10-15 tasi kasallik chaqirdi, xolos. Shu ma’noda, mutatsiyalardan vahima yasash kerak emas», – deydi Nurmat Otabekov.
Qayd etilishicha, O‘zbekiston hududida qaysi viruslar aylanib yurganini kuzatib boruvchi monitoring tizimi yo‘lga qo‘yilgan va tegishli laboratoriyalarda bemorlardan olingan virus namunalari doimiy ravishda tekshirilib, tahlil qilib boriladi.
«Shu ma’noda, dunyoda qayd etilayotgan yangi shtammlar haqida darhol shov-shuvli xabarlar tarqatishga zinhor urinmaslik kerak. Xavotirga hech qanday asos yo‘q», – deydi Otabekov.

Первый заместитель председателя Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здравоохранения Нурмат Атабеков прокомментировал ситуацию.
«В марте этого года действительно появилась информация о том, что вариант коронавируса NB.1.81, выявленный в Китае, распространяется в ряде стран, — говорит специалист. — Однако заявления о том, что новая волна COVID-19 охватывает весь мир, беспочвенны».
Отмечается, что Всемирная организация здравоохранения с апреля 2024 года прекратила ежедневное информирование о случаях заражения коронавирусом. То же самое произошло и на уровне отдельных стран.
Это само по себе свидетельствует о стабильной эпидемиологической ситуации в мире. Кроме того, информация о широком распространении варианта SARS-CoV-2 NB.1.81 официально не подтверждена ВОЗ.
«Не секрет, что в мире существуют группы, заинтересованные в распространении сенсационных новостей о коронавирусе. Поэтому подобные сообщения, публикуемые в эти дни, также можно воспринимать в этом ключе. Вероятность новой волны практически равна нулю», – рассказал Нурмат Атабеков.
Специалист заверил, что эпидемиологическая ситуация в Узбекистане стабильная. В обществе уже сложилось отношение к коронавирусу как к обычному респираторному заболеванию.
В Узбекистане есть возможности диагностики и лечения этой болезни. Кроме того, у населения сформировался коллективный иммунитет. Такая ситуация наблюдается не только в Узбекистане, но и во всем мире.
«В стране по-прежнему выявляются единичные случаи заболевания COVID-19, однако лишь пациенты с сопутствующими хроническими заболеваниями нуждаются в госпитализации. Остальные проходят лечение амбулаторно, поскольку переносят болезнь в лёгкой форме.
Что касается сообщений о «новых вирусах», то на сегодняшний день в мире зафиксировано около 45 тысяч мутаций коронавируса, и процесс этот не остановился. Однако только 10–15 из них вызывали заболевание. Поэтому не стоит паниковать из-за мутации», – говорится в сообщении.
Специалист напомнил, что в Узбекистане действует система мониторинга, отслеживающая, какие вирусы циркулируют на территории страны. В соответствующих лабораториях регулярно проводятся анализы образцов вирусов, полученных от пациентов.
Таким образом, не стоит спешить с распространением сенсационных новостей о новых штаммах. Оснований для беспокойства нет.