O‘zbekistonda «kambag‘allik chegarasi» yangilandi
Statistika agentligi bergan ma’lumotga ko‘ra, O‘zbekistonda 2023-yil uchun “Minimal iste’mol xarajatlari” qiymati bir oyda kishi boshiga 568 ming so‘m etib belgilandi.
Qayd etilishicha, Jahon tajribasida minimal iste’mol xarajatlari ko‘rsatkichidan kambag‘allik chegarasi sifatida foydalanish keng tarqalgan va mazkur ko‘rsatkichdan bir qator maqsadlarda foydalaniladi.
• davlatning moddiy va boshqa ijtimoiy ko‘maklariga muhtoj aholining maqsadli (target) guruhini aniqlash;
• mamlakatning kambag‘allik chegarasini belgilashda foydalanish va bunda target guruhdagi aholining real iste’mol xususiyatlari va talablarini inobatga olish;
• kambag‘allikka qarshi kurashish strategiyasi va dasturlarida belgilangan vazifa va chora-tadbirlarning natijadorligi hamda manzilliligini oshirish, shuningdek, ularning doimiy monitoringini yuritish;
• pensiyalar va nafaqalarning eng kam miqdorini belgilash, shuningdek, kambag‘al oilalarga beriladigan boshqa turdagi moddiy ko‘maklarni ko‘rsatishda mezon sifatida foydalanib kelinadi.
Eslatib o‘tamiz, mazkur ko‘rsatkich  2021-yil uchun 440 ming so‘m, 2022-yil uchun esa 498 ming so‘m etib belgilangan edi.

Черта бедности обновлена в Узбекистане
По данным Статагенство, стоимость минимальных потребительских расходов рассчитана в пределах периода, указанного в Постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан от 27 февраля 2023 года № 80 «О статистической программе на 2023 год».
Исходя из уровня инфляции на 2022 год (годового), стоимость минимальных потребительских расходов на 2023 год составила 568 тыс. сумов на человека в месяц.
В мировой практике широко распространено использование показателя минимального потребления в качестве черты бедности, который выглядит следующим образом:
- определить целевую (таргетированную) группу населения, нуждающуюся в материальной и иной социальной помощи государства;
- при определении черты бедности в стране учитывать особенности реального потребления и потребности населения целевой группы;
- повышение эффективности, адресности задач и мероприятий, определенных в стратегиях и программах борьбы с бедностью, а также ведение их постоянного мониторинга;
- использовать в качестве критерия для определения минимального размера пенсий и пособий, а также для предоставления других видов материальной помощи малообеспеченным семьям.